پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

نقش تغذیه و کلسیم در بیماری آرتروز

نقش تغذیه و کلسیم در بیماری آرتروز

نقش تغذیه و کلسیم در بیماری آرتروز 

بیماری آرتروز که مربوط به مفاصل می باشد به طور مستقیم با تغذیه افراد ارتباط‌ دارد و دریافت کلسیم می تواند در بهبود آن تاثیرگذار باشد.تغذیه در مریضی آرتروز مثل همۀ‌ مریضی‌هاي دیگر اهمیت زیادی دارد و نمی توان این اصل را کتمان کرد. برای این که بتوانید مفاصلتان را تقویت کنید، قدرت دفاعی بدنتان را بالا ببرید و با التهاب‌ها مقابله کنید

 

باید چند اصل تغذیه‌اي درست را رعایت کنید. اگر مفاصلتان ساز مخالف میزنند یا اگر نمیخواهید چند سال بعد دچار آرتروز و دردهایی از این قبیل شوید مطالعه‌ این مقاله را از دست ندهید.

 

ویتامین‌ هاي ضروری را دریابید

آرتروز مریضی مفاصل هست یا اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم مشکل غضروف‌هاست. در واقع این مریضی متابولیسم استخوانی را به هم می زند. برای همین هم باید هر انچه باعث تقویت استخوان‌ها می شود را عزیز دانست. برای کسی که با مشکل آرتروز مواجه هست کلسیم ارزش بالایی دارد. زمانی که کلسیم با ویتامین C همراه میشود میتواند

 

دردهای آرتروز زانو و پا را تسکین دهد. برای اینکار می توانید مکمل مصرف کنید گرچه با مشورت با پزشکتان.دقت داشته باشید برای جذب حداکثری کلسیم حتما لازم نیست که به میزان زیادی شیر و محصولات لبنی پر چرب میل کنید.بدون شک ماست و پنیر به خصوص پنیر تهیه شده از شیر بز می تواند کمک کننده باشد.

 

اما با این حال ماهی ساردین، بادام، کشمش، خانواده‌ کلم‌ها مثل کلم بروکسل، بروکلی، کلم چینی، کلم برگ و غیره و بعضی از آب‌هاي معدنی نیز منبع کلسیم میباشند.نکته‌ قوت این مواد خوراکی در این هست که بر خلاف شیر اضافه بر کلسیم حاوی مواد مغذی دیگری میباشند که برای بدن خوب هست.

 

بعنوان مثال باید بدانید که ۱۰۰ گرم کلم چینی به اندازه‌ یک لیوان شیر کلسیم دارد. اما همین ۱۰۰ گرم کلم حاوی آنتی‌اکسیدان‌ نیز می‌باشد.برای تسکین درد مفاصل باید اضافه بر جذب کلسیم و ویتامین C به فکر فراهم سازی پتاسیم مورد نیاز بدنتان نیز باشید. پتاسیم به میزان قابل توجهی در میوه‌ها و سبزیجات وجود دارد.

 

باید بدانید که این ماده‌ معدنی جلوی از بین‌‌رفتن کلسیم را می گیرد و حالت اسیدی بدن را خنثی میکند.ویتامین D و ویتامین K نیز به جذب و حفظ کلسیم در استخوان‌ها کمک زیادی میکند.

 

چربی‌ هاي خوب برای التهاب‌ هاي بد

با وجود این که بعضی از چربی‌ها مسئول اصلی بروز التهاب در بدن میباشند اما با این وجود چربی‌هاي خوب دیگری هم میباشند که به جنگ التهاب‌ها می روند. برای اینکار باید یک تعادل درست بین امگا ۶‌ها و امگا ۳ بدنتان ایجاد کنید. کار عمده سختی نیست. برای آشپزی از روغن زیتون بهره گیری کنید و برای چاشنی غذاها از روغن کلزا.

 

تا جایی که می توانید مصرف چربی‌هاي اشباع شده مثل کره، محصولات لبنی پرچرب، گوشت‌هاي چرب را کاهش داده و ماهی‌هاي چرب سرشار از امگا ۳ میل کنید. امگا ۳‌ها در ماهی‌هایي مثل ماهی ساردین، تن، ماهی آزاد، ماکرو و غیره وجود دارد.

 

امان از اضافه وزن

مفاصل و به ویژه پاها و زانوها بیشترین آسیب را از اضافه وزن و چاقی می بینند. باید بدانید که با هر یک کیلو وزن اضافه پاهای ما ۵ کیلو وزن بیشتری تحمل می کنند. این بار اضافی نیز باعث سرعت‌گرفتن تخریب غضروف‌ها میشوند و این‌گونه میشود که هنگام راه رفتن احساس درد میکنید. اگر اضافه وزن دارید حتما به فکر کاهش وزن باشید.

 

پیشنهاد میکنیم مصرف مواد خوراکی حاوی آرد و نان بدون سبوس، غلات آماده‌ صبحانه، سیب زمینی و شیرینیجات را کاهش دهید. در عوض میوه و سبزیجات و پروتئین‌هاي گیاهی (سویا، حبوبات) بیشتری میل کنید.

 

ازمصرف میوه‌ها و سبزیجات غافل نشوید

سبزیجات و میوه‌ها ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم برای سلامت استخوان‌ها را فراهم سازی میکنند. اما مصرف میوه و سبزیجات یک خاصیت خوب دیگری هم دارد: وجود آنتی‌اکسیدان‌ها. آنتی‌اکسیدان‌ها باعث خنثی شدن رادیکال‌هاي آزاد می شود. این مولکول‌هاي موذی به سلول‌ها آسیب میرسانند و باعث بروز پیری زودهنگام انها می شوند.

 

به عقیده‌ متخصصان زمانی که مفاصل دردناک می شود تعداد رادیکال‌هاي آزاد عمده شده هست. برای خنثی کردن این رادیکال‌هاي آزاد باید آنتی‌اکسیدان‌هاي زیادی جذب کنید. یعنی باید ویتامین C، ویتامین E، کاروتنوئیدها و پولی فنول‌هاي زیادی دریافت کنید. این آنتی‌اکسیدان‌ها در میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات، دانه‌ها و مغزهای روغنی وجود دارد.

 

برای جذب آنتی‌اکسیدان‌ میوه‌ها، میوه‌هایي مثل توت فرنگی، مورد صحرایی، تمشک، شاه توت، گیلاس، انگور فرنگی سیاه، آلو، کیوی، آناناس و خرما را دریابید.برای بهره‌مند شدن از آنتی‌اکسیدان‌هاي سبزیجات، خانواده‌ سخاوتمند کلم‌ها مثل گل‌کلم، کلم قرمز، کلم برگ، بروکسل، بروکلی، ترب سیاه، شلغم و ترب کوهی را دریابید

 

که سرشار از ویتامین C و ویتامین K نیز میباشند. شما میتوانید یک دوره‌ درمانی را با کلم شروع کنید. برای اینکار هرروز ۴۰۰ گرم کلم میل کنید: ۲۰۰ گرم خام و ۲۰۰ گرم پخته. به گزارش پارس ناز  یک لیوان بزرگ آب کلم قرمز در روز نیز درد مفاصل‌تان را تسکین خواهد داد.پیشنهاد میکنیم از مصرف فلفل دلمه‌اي، آرتیشو، کرفس، اسفناج، سیر و گوجه فرنگی نیز غافل نشوید به‌دلیل این که این مواد خوراکی خوشمزه سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ میباشند.

 

پیشنهاد میکنیم هر هفته دو تا سه مرتبه ماهی میل کنید و از مصرف آجیل و تخم کتان هم غافل نباشید. در عوض مصرف روغن آفتابگردان، روغن ذرت و روغن هسته‌ انگور را محدود کنید.

 

 

Loading...
مردان و زنان لخت در پارک حمام کشور ژاپن
مردان و زنان لخت در پارک حمام کشور ژاپن
مشاهده بیشتر