پارس ناز پورتال

تبلیغات

نکته های مهم قبل از باردار شدن برای زنان

نکته های مهم قبل از باردار شدن برای زنان

نکته هاي مهم گذشته از باردار شدن برای زنان 

گذشته از باردار شدن بهتر هست تا به نکات مهمی دقت کنید که با به کار گرفتن آنها می توانید فرزندی سالم را به جهان آورید و خودتان نیز سلامت باشید. چیزهایی که شما باید گذشته از بارداری بدانید.

 

فقط یک مادر از جزئیات آگاهی دارد.

شاید کتاب‌ها و وبسایت‌ها تلاش کنند که همه ي چیزهایی که شما باید درمورد مادر بودن بدانید به شما آموزش دهند … که گرچه جز در موارد نادر غیرممکن هست. فقط یک دوست که خودش همین راه را پیموده و چندی گذشته مادر شده میتواند اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهد که حتی تصورش را هم نمی‌ کردید روزی به آنها نیاز پیدا کنید. در این جا ۱۰ رازی که پس از مادر شدن آشکار میشوند و شما فقط از زبان یک مادر میتوانید بشنوید را برایتان فاش میکنیم.

 

خونریزی
به طور حتم درمورد دردهای زایمان و زایمان کثیف چیزهایی شنیده‌اید، اما صرف نظر از این که زایمان طبیعی داشته باشید یا سزارین، آیا می‌دانستید که بلافاصله پس از وضع حمل خونریزی واژینال خواهید داشت؟ خونریزی شما فراتر از یک عادت ماهانه معمول خواهد بود، چیزی شبیه سطل خون که روزها و گاه هفته‌ها به طول می‌انجامد؟

 

مری کورتنی واین، مادر سه فرزند می‌ گوید: “خود را برای بزرگ‌ترین، بلندترین و زشت‌ترین دامن‌هایي که تا به حال در عمرتان دیده‌اید، آماده کنید و لباس زیرهای زشتی که باید زیر این دامن‌ها بپوشید، حس ناخوشایند و وحشتناکی را در شما پدید می‌آورد.”

 

و آیا می‌دانستید برخلاف آن چه گفته می‌ شود، حتی در دوران شیردهی هم عادت ماهیانه ادامه دارد؟ پیش از آنکه دوران شیردهی به پایان برسد، سرو کله عادت ماهیانه پیدا میشود. حتی مادرانی که به کودکشان فقط شیر خود را میدهند، شش ماه پس از وضع حمل عادت ماهیانه‌اشان آغاز می‌ شود و این هیچ ارتباطی با ادامه روند منظم ساخت شیر در سینه مادر ندارد.‌

 

تغذیه با شیر مادر
وقتی صحبت از تغذیه با شیر مادر میشود، تصویر‌هاي اینستاگرام، فیلم‌هاي هالیوودی یا حرف‌هایي که از زبان مادرهمسرتان شنیده‌اید، تغذیه با شیر مادر را امری بدیهی جلوه میدهند که حتی از هوایی که در آن تنفس می‌ کنید هم واجب‌تر هست. اما اگر پای صحبت دوستان و آشنایانتان که مادر میباشند بنشینید متوجه می‌ شوید که بعضی از آنها اعتقادی به شیردهی ندارند.

 

آلیس بلک مادر دو فرزند میگوید: “من نه آمادگی فشارهایی که بر اثر شیردهی به من وارد می‌شد را داشتم و نه حتی مهارتی در این اساس.” اما چه چیزهایی را نمیدانید؟ نمی‌ دانید نوک سینه‌هایتان چقدر دردناک خواهند شد. بلک همین طور میگوید: “در کمال تعجب نوک سینه‌هایم مانند همبرگر شده بود. پرستاران به من توصیه کردند،

 

پیش از تولد نوزادم زیر دوش بروم و نوک سینه‌هایم را به آرامی ماساژ دهم و بدین ترتیب آماده شوم، اما اینکار فقط آنها را سفت‌تر کرد. به نظرم با شرایطی که من داشتم اگرمن را به پشت یک اتومبیل می‌بستند و در پیاده‌رو می‌کشیدند، دردی کمتر از آن ۱۰ روزی که مجبور شدم به نوزادم شیر بدهم، تحمل میکردم.”

 

اما اگر از آن دسته مادرانی هستید که نوزاد شما به شیرخوردن از سینه خیلی علاقمند هست و این شیردادن برایتان بسیار دردناک هست (بدانید که ما شما را درک می‌ کنیم)، یا شیر شما برای نوزادتان کافی نیست، امکان شیر دادن در مکان‌هاي عمومی برایتان وجود ندارد یا مجبورید به محل کارتان برگردید و برایتان میسر نیست که شیرتان را بدوشید

 

و برایش بگذارید، باید بدانید که این مشکل هزاران مادر مانند شماست و می‌ توانید راهی مناسب برای تغذیه نوزادتان پیدا کنید و به یاد داشته باشید که تغذیه نوزاد با شیر مادر نه برترین روش و نه حتی تنها روش ممکن هست. مطالعات جدید نشان می‌ دهد که تغذیه با شیر مادر در درازمدت لزوما مزیتی برای این نوزادان در مقایسه با نوزادانی که با قاعده اما بدون شیر مادر تغذیه می‌ کنند، محسوب نمیشود.

 

خرابکاری
چطور یک موجود به این کوچکی چنین کثیف‌کاری وحشتناکی به بار می‌آورد؟ انگار تنها کارش نشستن، خوابیدن و بامزه بودن هست. اما میدانید چه زمانی اصلا بامزه نیست؟ وقتی خودشان را کثیف میکنند.‌جمی رابرت مادر یک کودک اذعان داشت که: “روزی با یکی از دوستانم و نوزادهایمان رفتیم بیرون، گفتیم و خندیدیم و من اصلا صدای گریه‌هاي ریز ریز دخترم را نشنیدم.

 

دوباره گریه کرد و گریه، بو می‌داد و تا گردن کثیف شده بود و همین درسی برایم شد تا هوشیارتر باشم. خوشبختانه، همۀ وقت} حتی جزئی‌ترین وسایل را درون ساک بچه می‌گذازم. لباس‌هاي کثیف و لک شده را درآوردم و از داخل ساک لباس اضافی که آورده بودم تنش کردم. این قضیه تمیزی فقط چند دقیقه طول کشید تا این که دوباره مانند یک آتشفشان منفجر شد، اما این بار روی من!”

 

پس بعنوان یک فردی که تازه مادر شده این را بدانید: گاهی باید کثیف‌کاری‌هاي بچه را از سقف، پشت میز و زیر فرش و یا شاید از روی صورتتان تمیز کنید، این جک نبود. ‌

 

افسردگی
جان بخشیدن به یک موجود دیگر اگر نگوئیم که برترین تجربه، اما به طور قطع یکی از برترین تجربه‌هاي زندگیست. اما خیلی از زنان بعد از وضع حمل به جای احساس شعف، احساس افسردگی میکنند. افسردگی پس از زایمان امری کاملا طبیعیست زیرا اختلالات هورمونی به بحبوحه می‌رسد و حس هیجان، دلشوره و خستگی مفرط در هم می‌آمیزد. اما گاهی افسردگی مادر به مشکلی جدی بدل می‌ شود که در این حالت مادر دچار افسردگی پس از زایمان شده هست.

 

اگر زود رنج و حساسیت شدید، عصبانیت، حس عدم کفایت، گریه‌هاي گاه و بی‌گاه، مشکل خواب، افکارآسیب‌رسان (به خود یا فرزند) دم‌دمی شدن، بی‌اشتهایی یا در کل احساس غمگینی بر شما غالب شد، هرچه سریع‌تر به دکتر خود مراجعه کنید و او را در جریان قرار دهید. ‌

 

رشته‌هاي محبت
شاید تصور کنید قضاوت این امر کمی زود باشد، اما دقیقا چند هفته پس از تولد، رشته‌هاي محبت بین مادر و نوزاد شکل می‌ گیرد. شاید شما تصوری غیر از این داشته باشید اما هنگامی که نوزاد شما در آغوش شماست یا هنگامی که او را به آغوش دیگری می‌ دهید، به خوبی تغییر حالات او را متوجه خواهید شد. اگر مادربزرگش تلاش می کند

 

که آرامش کند اما پیروز نمیشود، خودتان امتحان کنید! گاهی مرهم گریه‌هایش، فقط بوی خاص بدن شما، صدا یا حس درونی‌ شماست. این همان چیزیست که رشته‌هاي محبت خوانده میشود و فقط بودن شما در کنارش خلاهایش را پر میکند.

 

شیشه شیر
تلخه مقدس. شیشه شیر برای نوزاد به اندازه پوشک حیاتیست. در روزهای اول، همه ي مادران سر شیشه‌هایي که قرار هست لبان فرزند دلبندشان را لمس کند، کاملا استریل می‌ کنند و اینکار برایشان خیلی هم دلچسب هست، اما بعد از مدتی کار سر شیشه شستن به وظیفه‌اي تمام وقت تبدیل می‌ شود.

 

گریه
در جهان هیچ چیز غم‌انگیزتر از گریه نوزاد نیست. زبان ندارد که گرسنگی، خستگی یا دردش را به شما بگوید. اما اگر دکمه‌اي برای ترجمه گریه‌هایش بود و می‌ گفت که چه میخواهد، شما آسمان و زمین را برهم می‌ریختید تا خواسته‌اش را محقق کنید، در کمال رضایت جانتان را هم میدهید.گاهی تصور می‌ کنید که این گریه‌ها تمامی ندارد، به خصوص که نوزاد قولنج داشته باشد.

 

اگر کاسه صبرتان لبریز شد اما گریه نوزادتان متوقف نشد، به حمام بروید و یک دقیقه نفس عمیق بکشید. همه ي وقت می‌ توان از یک همسایه خواهش کرد که فقط برای ۲۰ دقیقه از کودکتان مراقبت کند تا شما آرامش خود را باز یابید. همین طور از دکتر نوزادتان (و دوستانان) درمورد راهکارهای آرام کردن کودک سوال کنید. گاهی اوقات این گریه‌ها به دلیل غذایش یا رفلاکس هست.

 

گاهی هم کاملا اتفاقی! دلیل آن هرچه که باشد قلب مادر را شکسته و گرچه موجب سردردش می‌ شود! به طور حتم شما عاشق کودکتان هستید اما هیچکس گریه کودک را دوست ندارد.

 

ناف
هیچ نوزادی با ناف جذاب و دوست داشتنی متولد نمیشود. برعکس برای مدت چند هفته مابقی بند ناف با او همراه خواهد بود. و شما باید این بند ناف را تمیز نگه دارید. و ناگهان متوجه میشوید که افتاده. اگر هنگام افتادن آنجا بودید و دودل شدید که آن را نگه دارید یا خیر، پاسخ منفیست! هزار و یک چیز ارزشمند دیگر که بتوانید از این مرحله زندگی نوزاد یادگاری نگه دارید،

 

وجود خواهد داشت. تصور کنید که فردا مادرتان بند ناف خشک شده شما را از کشو دربیاورد و به دستتان بدهد! آیا واقعا دوست دارید که آن را مشاهده نمایید؟

 

حمام
 به گزارش پارس ناز اگر تمام وقتتان را صرف حمام بردن و تمیز کردن نوزاد کنید وقتی برای خودتان باقی نخواهد ماند. شما هم که تنها نیستید!

 

نوزاد
این گفته فریس بولر قابل ملاحظه هست: “زمان مانند برق و باد می‌گذرد.” اگر در این آشفته بازارِ شیردادن‌هاي شبانه و دلهره‌هاي معمول مادر شدن برای اولین‌بار غرق شوید و از این لحظات لذت نبرید، روزی خواهد رسید که دلتنگ همین‌ روزها خواهید شد.

 

همانگونه که همه ي مادران همین را می‌ گویند؛ از جمله جیم گرونبرگ مادر یک کودک: “روزها به کندی سپری میشوند، اما سال‌ها به سرعت.” مهم نیست که حرف‌هاي دیگران چقدر آزارتان می‌ دهد، مطمئنا همۀ چیز بر وفق مراد شما نخواهد بود. اما کمی هم به فکر خودتان باشید، وقتی فرزندتان بزرگ شد قدر این لحظات را درک خواهید کرد.

 

 

لخت شدن زنان روبروی دوربین در آیرس آرژانتین + (تصاویر زنان لخت)
لخت شدن زنان روبروی دوربین در آیرس آرژانتین + (تصاویر زنان لخت)
مشاهده بیشتر