پارس ناز پورتال

لایچین سیر

تبلیغات

هالووین در ایران چه حال و هوایی دارد؟

هالووین در ایران چه حال و هوایی دارد؟

هالووین در ایران چه حال و هوایی دارد؟ 

با اینکه جشن هالووین مربوط به ایران نیست اما در چند سال جدید با نزدیک شدن به این جشن جهانی می‌توان آثار آن را در ایران نیز دیدن نمود. «طبق معمول همۀ وقت} پسر چهارساله‌ام را حاضر کردم که با هم برویم مهد طفل. وقتی به کلاس رسیدیم به جای معلمش با یک جادوگر خوفناک مواجه شدیم.

 

پسرم از شدت ترس چسبید به من و شروع کردن به گریه کردن و اصلاً یقین نکرد این همان مربی مهربان هست که به مناسبت «هالووین» خودش را شکل جادوگرها درست کرده هست. پسرم حاضر نشد آن روز به مهدکودک برود و با من آمد اداره…».شواهد نشان میدهد که شهر تهران حاضر هالوین هست!

 

قنادی‌هاي سرشناس در حال حاضر‌سازی تازه ترین شیرینی‌هایشان به شکل کدوتنبل میباشند. آتلیه‌هاي عکاسی در صفحات مجازی تبلیغ کرده‌اند که در روز ۹ آبان عکاسی ویژه هالووین خواهند داشت و آرایشگرها هم آمادگی خود را برای گریم خوفناک روز «هالووین» اعلام کرده‌اند.

 

حتی یکی از مخاطبان ایسنا امروز در تماسی برایمان تعریف کرد: « طبق معمول همه ي وقت پسر چهارساله‌ام را حاضر کردم که با هم برویم مهد طفل. وقتی به کلاس رسیدیم به جای معلمش با یک جادوگر خوفناک مواجه شدیم. پسرم از شدت ترس چسبید به من و شروع کردن به گریه کردن و اصلا یقین نکرد این همان مربی مهربان هست که به مناسبت «هالووین» خودش را شکل جادوگرها درست کرده هست.

 

پسرم حاضر نشد آن روز به مهدکودک برود و با من آمد اداره…» یعنی حتی برخی از مهدکودک‌هاي استان تهران هم خود را برای این جشن غربی حاضر کرده‌اند.

هالووین در ایران چه حال و هوایی دارد؟

اما «هالووین» چیست، از کجا آمد و چگونه به ایران رسید؟

 

«هالووین» یک جشن مسیحی و اساساً سنتی غربی هست که مراسم آن سه شبانه روز ادامه دارد و در شب ۳۱ اکتبر «نهم آبان» برگزار میشود. شمار زیادی از افراد در این شب با چهره‌هاي نقاشی شده، لباس‌هاي عجیب‌وغریب و غیرمرسوم می پوشند و کودکان برای قاشق زنی برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در منزل دیگران میروند.

 

این جشن در واقع توسط مهاجران ایرلندی و اسکاتلندی در سده نوزدهم در قاره کشور آمریکا رواج پیدا کرده هست.یکی از نمادهای هالووین یک کدوتنبل هست که درون آن را خالی کرده و برای آن چشم و ابرو و دهان به صورتی خوفناک درمی‌آورند و با روشن کردن شمع در درون کدوتنبل به آن جلوه‌اي خوفناک میدهند.

 

حضور در جشن‌هاي خیابانی و مراکز شهر با لباس رنگارنگ و عجیب‌وغریب و چهره‌هاي خوفناک و نقاشی شده، تزئین، کنده کاری کدو تنبل و روشن کردن شمعی درونش همچو فانوس، آتش بازی و روشن کردن چراغ‌هاي کوچک هم چون ریسه از جمله فعالیت‌هاي این جشن هست.

 

سیب بازی یکی دیگر از این عرف‌هاست؛ بطوری که در یک تشت پر از آب چند سیب می‌ریزند و بچه‌ها با دهان باید سیب‌هاي شناور در آب را بیرون بکشند. بازی‌هاي فالگیری و غیب‌گویی و پیش‌گویی کردن، مزاح و جوک تعریف کردن، بازدید از مکان‌هاي خالی از سکنه و خوفناک، تعریف کردن حکایت‌هاي خوفناک و تماشای فیلم‌هاي خوفناک هم از جمله عرف‌هاي مردم برای جشن «هالووین» هست.

 

گفته می شود از میزان بیش از ۶ میلیارد دلاری که هزینه هالووین میشود، میزان دو میلیارد دلار آن تنها برای شکلات‌هاي مخصوص این شب صرف میشود که در نهایت نزدیک به ۶۰۰ پوند «بیش از ۲۷۲ کیلوگرم» شکلات می شوند.در شمار زیادی از نقاط دنیا این مراسم بر زمینه آیین‌هاي مذهبی پی گرفته میشود.

 

از جمله حضور در مراسم کلیسایی و دعاخوانی با روشن کردن شمع بر سر قبر مردگان. برخی از مسیحیان هم در طول تاریخ در این روزها از خوردن گوشت در شب خودداری می کنند و به شب‌زنده‌داری می پردازند.جشن هالووین در کشورهای زیاذی از جمله جمهوری خلق چین، ژاپن، فیلیپین، سنگاپور، استرالیا، نیوزیلند، بوسنی و هرزگوین، کشور آلمان، ایرلند، ایتالیا، رومانی، روسیه، سوئیس، بریتانیا، کانادا، ایالات متحده کشور آمریکا و سوئد برگزار می شود.

 

اما طی چند سال جدید پای این جشن به ایران هم باز شده و شمار کسانی که «هالووین» را جشن می گیرند،‌ کم نیست. گرچه طی یکی، دو سال جدید این موضوع عمومیت بیشتری پیدا کرده و شمار زیادی از قنادی‌ها، کیک‌ها و شیرینی‌هاي مخصوص این شب‌ها را پشت ویترین‌هایشان قرار میدهند و سفارش هم میگیرند.

 

برخی از میوه‌فروشی‌ها هم کدوتنبل‌هاي تزئین شده‌اي را برای این مراسم حاضر فروش کرده‌اند. حتی فروش زیورآلات نیز برای این شب مرسوم شده هست و تجارت آن رواج پیدا کرده هست.پای «هالووین» به تعدادی از مدارس غیرانتفاعی نیز باز شده هست و از دانش‌آموزان خواسته میشود که ماسک و لباس‌هاي عجیب با خودشان به مدرسه بیاورند.

 

این در حالی هست که جشن هالووین ریشه در باورهای مسیحی و فرهنگ اروپایی – آمریکایی دارد و طبیعتاً تناسبی با فرهنگ‌ و سرگرمی‌هاي سنتی ایرانی ندارد؛ حتی اگر فرض کنیم چنین جشنی صرفاً بهانه‌اي برای شادی و دورهم بودن هست، نمی توان نسبت به رواج آن بی‌تفاوت بود؛ بخصوص که کودکان و نوجوانان مهم‌ترین قشر درگیر با این مراسم میباشند.

 

 به گزارش پارس ناز در ادامه می توانید، عکسهایی را مشاهده نمایید که نشان می دهد، شهر تا چه اندازه برای «هالووین» حاضر شده هست!

هالووین در ایران چه حال و هوایی دارد؟آرایشگاه زنانه‌اي که برای «هالووین» تبلیغات کرده هست

هالووین در ایران چه حال و هوایی دارد؟آتلیه عکاسی که برای «هالووین» تبلیغات کرده هست

هالووین در ایران چه حال و هوایی دارد؟یکی از فروشگاه‌هاي خرازی در استان تهران که حاضر «هالووین» هست.

هالووین در ایران چه حال و هوایی دارد؟شیرینی‌هاي یک قنادی در استان تهران به مناسبت جشن «هالووین»

هالووین در ایران چه حال و هوایی دارد؟سفارش‌هاي یک قنادی برای جشن «هالووین»

هالووین در ایران چه حال و هوایی دارد؟سفارش‌هاي یک قنادی برای جشن «هالووین»

هالووین در ایران چه حال و هوایی دارد؟سفارش‌هاي یک قنادی برای جشن «هالووین»

هالووین در ایران چه حال و هوایی دارد؟یک میز شام برای «هالووین»

 

 

Loading...
a
عکسهای خفن الکسیس | بلدل بازیگر خانم آمریکایی با همسرش
عکسهای خفن الکسیس | بلدل بازیگر خانم آمریکایی با همسرش
مشاهده بیشتر