پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

همراهی والدین با نوجوانان در سن بلوغ

همراهی والدین با نوجوانان در سن بلوغ

همراهی والدین با نوجوانان در سن بلوغ 

یکی از حساس ترین دوران زندگی هرفردی دوران بلوغ هست که با چالش هاي جدی روحی و جسمی در این سن مواجه خواهد شد.شاید شما که هم اکنون این عنوان مطلب را دیدید به یاد ارتباطتان با دختر و پسر در حال بلوغتان افتادید. به این فکر کردید که آیا واقعا برترین و مناسبترین نوع برخورد با انها چگونه باید باشد؟ چگونه رفتار کنید تا نوجوانتان از خشم کمتری برخوردار شود

 

بلوغ با شکوه ترین مرحله زندگی
یکی از با شکوه ترین و گرچه سخت ترین مراحل رشدی هر فرد، دوران بلوغش می باشد. در این مرحله فرد نه در دوران خردسالی هست و نه در دوران بزرگسالی، تدریجی از کودکی فاصله میگیرد تا بزرگ شود. کودک کم توان دیروز، حالا احساس قدرت می‌کند و خود را بزرگ می‌بیند. هر روز احساس هاي جدیدی را تجربه می‌کند

 

و دوست دارد مستقل تر بشود. این درحالی هست که ممکن هست والدینش جلوی استقلال وی را بگیرند و همین امر باعث ایجاد خشم و پرخاشگری در او شود. والدینی که نوجوان در حال بلوغ دارند، باید سطح اطلاعات و آگاهی هاي خودشان را نسبت به بلوغ و تغییراتی که در نوجوان ایجاد میکند، بالا ببرند تا بتوانند رابطه بهتری را با نوجوانشان برقرار کنند و همین طور با او همانند یک دوست باشند

 

بلوغ چیست؟
بلوغ به آلبوم اي از تغییرات رشدی جسمانی و عقلانی گفته می‌شود. رشد جسمانی زودتر از رشد عقلانی شروع میشود و به ناگهان نوجوان از نظر ظاهری تغییرات زیادی را نشان می دهد که ممکن هست برایش خوش آیند نباشد. کافیست نوجوانی اعتماد به نفس پایین هم داشته باشد همین مساله باعث گوشه گیری

 

و منزوی شدن نوجوان میشود. معمولا این بحران از حدود 9 الی 19 سالگی در دختران و حدود 13 الی 19 سالگی در پسران اتفاق میوفتد. پس بهتر هست والدین گذشته از رسیدن فرزندشان به این سن، سطح آگاهی خودشان را درمورد بلوغ و نحوه رابطه با نوجوانشان بالا ببرند

 

بزرگترین کمک والدین به نوجوان در حال بلوغ
یکی از مهمترین کارهایی که پدر و مادر باید برای فرزندشان از کودکی و به ویژه در نوجوانی انجام بدهند، بالا بردن اعتماد بهنفس و عزت نفس نوجوان هست. عزت نفس به معنای دوست داشتن خود هست. والدین باید کاری کنند تا نوجوانشان خودش را دوست داشته باشد و در نهایت به اعتماد به نفس یعنی جرات ورزی، برسد. راهکارهای زیر میتوانند در بالا بردن اعتماد به نفس نوجوانان کمک کننده باشد

 

1- در زمانی که نوجوانتان قصد صحبت کردن با شما را دارد، حتما با او تماس چشمی برقرار کنید.

 

2- هیچ گاه از ظاهر نوجوانتان، منفی نگویید. به او آرامش بدهید و بگویید که شما هم در دوران بلوغ چه تغییرات ظاهری را تجربه کرده اید. نشان دادن تصویر هایتان در دوران بلوغ میتواند برای نوجوانتان خوشایند باشد.

 

3- محبت کردن را فراموش نکنید. با دقت به جنسیت فرزندتان و همین طور با دقت به نوع محبتی که فرزندتان نیاز دارد، حتما به او محبت کنید.

 

4- فراهم کردن امنیت نیز بسیار مهم هست. هر زوجی ممکن هست در زندگیشان با یکدیگر مشکلاتی را داشته باشند. اما مراقب باشید که مشکلات و تعارض هایتان را در حضور فرزندان مطرح نکنید و در مکانی به صورت خصوصی با یکدیگر راجع به تعارضتان صحبت کنید.

 

5- تشویق کردن اصل دیگری هست. حتما نوجوانتان را به دلایل گوناگون، و با دقت به موفقیت هایي که به دست آورده هست، تشویق کنید و به او انگیزه پیشرفت بدهید.

 

6- به فرزندانتان مسئولیت هاي با دقت به تواناییشان بدهید. اینکار می‌تواند اعتماد به نفس آن ها را بسیار بالا ببرد.

 

7- اگر نوجوانتان کار نامناسبی را انجام داد، هیچ گاه نگویید که دوستش ندارید و یا از دستش ناراحت هستید بهتر هست به او بگویید که از کار یا رفتاری که انجام داده اید ناراحت شده اید.

 

برنامه ریزی کنید و زمان هایي را به فرزندانتان اختصاص بدهید

یکی دیگر از مسئولیت هاي والدین در قبال فرزندشان، این هست که برای انها وقت بگذارند. با دقت به شغلتان، جنسیت و سن فرزندتان حتما برنامه ریزی نمایید. راهکارهای زیر می‌تواند برای داشتن یک برنامه مفید با هم بودن به شما کمک کند:

 

1- زمان مشخصی را از گذشته تعیین کنید و به فرزندتان بگویید که می‌خواهید با او باشید.

 

2- در تمام مدتی که در کنار فرزندتان هستید سعی کنید به هیچ چیز دیگری الا فرزندتان و فعالیتی که قرار هست انجام بدهید، فکر نکنید.

 

3- نظر فرزندتان را بپرسید که اکثر تمایل دارد که به چه کاری با یکدیگر بپردازید. سینما، تئاتر، ورزش و … .

 

والدین عزیز! گوش به زنگ باشید… شما یک الگو هستید
سعی کنید که الگوی رفتاری خوبی برای فرزندانتان باشید. طرز لباس پوشیدن، صحبت کردن، رفتار کردن شما به راحتی میتواند بر روی فرزندتان تاثیر گذار باشد. فرزندتان اگر ببیند که شما در موقعیت هاي خشم آور به راحتی خشم خود را بازرسی میکنید، طبیعتا او هم میتواند با تکرار و تمرین به این مهارت دست پیدا کند.

 

جلسات نقد ماهیانه
 به گزارش پارس ناز معمولا نوجوانان از نقد شدن خوششان نمی‌آید. برترین راهکار برای این که بتوانید رفتار نوجوانتان را نقد کنید این هست که در ابتدا مهارت هاي انتقاد کردن را بیاموزید و در وهله بعدی اجازه دهید فرزندتان هم از شما انتقاد کند. هنگامی فرزند شما میبیند پدر و مادرش اجازه انتقاد شدن می‌دهند، اینجاست که نوجوان نیز راحت تر این مساله را می پذیرد. داشتن جلسات ماهیانه انتقاد میتواند کمک موثری باشد.

 

شفاف و بی پرده صحبت کنید
والدین حتما باید بدون کنایه با فرزندشان صحبت کنند و تمام انتظاراتشان را به صورت شفاف و واضح به فرزندشان بیان کنید.

 

 

Loading...
عمل زیبایی عجیب و باورنکردنی پیکسی مانکن مشهور جهان +عکس
عمل زیبایی عجیب و باورنکردنی پیکسی مانکن مشهور جهان +عکس
مشاهده بیشتر