پارس ناز پورتال

تبلیغات

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار 

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم؟ سوال مهمی است، بـه هرحال می‌خواهیم یک عمر زندگی کنیم و ازآن سو هم نمیخواهیم زیاد درگیر روابط موقتی بشویم و کمی در تنگنا قرار میگیریم. امروزه، ما با انتخاب‌های بی‌شماری مواجه هستیم. برخلاف دوران گذشته، با حق انتخاب‌های فراوانی مواجه هستیم. حتی برای خریدن یک جوراب هم از بین چند نوع مختلف، بهترین جوراب را انتخاب میکنیم.

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

انتخاب همسر خوب هم یکی از مهم ترین انتخاب‌هایي است که ما در طول زندگی خود انجام می دهیم. در دوران گذشته و فضای سنتی حاکم بر آن زمان‌ها، انتخاب همسر جزو انتخاب‌های ما محسوب نمی‌شدند و غالباً، این والدین بودند که یک دختر و پسر را برای هم انتخاب می‌کردند. اما امروزه، دختران و پسران این حق را برای خود قائل می شوند که خودشان باید همسر آینده‌ي خودرا انتخاب کنند.

 

البته، کاملاً حق با آن‌هاست. بـه این دلیل که نتیجه‌ي این انتخاب، تا سال‌ها با فرد همراه خواهد بودو مسئولیت تمام پیش‌آمدها با خود فرد است. اگر بخواهیم معنای حقیقی انتخاب را درنظر بگیریم، هیچ‌کسی واقعاً خودش همسر خودش را انتخاب نمی کند . بلکه این زندگی و موقعیت‌ها هستند که افراد را در سر راه ما قرار می دهند. حالا از بین آن افراد اگر از کسی خوش‌مان آمد، بـه او تقاضای ازدواج میدهیم.

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

البته باید مورد موافقت طرف مقابل هم قرار بگیرد. پس، این انتخاب با انتخاب‌های دیگر تفاوت‌های اساسی دارد و نیازمند دقت و توجه بیشتری است. شاید بپرسید که باید از کجا شروع کنیم؟ اول از همه ی ي ي توصیه می کنیم که تمام رمان‌های عاشقانه‌اي که خوانده‌اید و فیلم‌هایي که دیده‌اید را فراموش کنید. عاقلانه و بدون هیچ عجله‌اي تمام جوانب را بسنجید و بعد ازآن، قدم در راه این انتخاب بگذارید.

 

عشق قبل از ازدواج؟

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

ما نمی خواهیم بگوییم که قبل از ازدواج عاشق نشوید! اول با یک دید عاقلانه درمورد هر گزینه فکر کنید. ببینید که آیا طرف مقابل خصوصیت‌های تبدیل شدن بـه یک همسر مناسب را داراست یا خیر؟ اگر قبل از نگاه عاقلانه، عاشق کسی شوید و بعدا متوجه شوید که او برای همسری شما مناسب نبوده؛ با شکست سنگین عاطفی مواجه خواهید شد که ممکن است تا سال‌ها کام شما را تلخ کنند. یا این‌که ممکن است شما عاشق کسی شوید؛ ولی او عاشق شما نشود!

 

همسران امروز، والدین فردا

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

بهتر است که در انتخاب همسر خود، خودخواهانه عمل نکنید! زندگی شما با همسرتان، فقط محدود بـه امروز و دو نفر انسان نمی‌شود. آینده‌ي زندگی خودرا هم درنظر بگیرید. بـه فرزندانی فکر کنید که قرار است حاصل زندگی شما باشند.

 

این فرزندان، برای برخورداری از یک زندگی خوب و رشدی بالنده، نیازمند والدین خوب هستند. پس، از همین حالا بـه فکر فرزاندان خود هم باشید. در هنگام انتخاب همسر، بررسی کنید که آیا طرف مقابل، می تواند مادر یا پدر خوبی برای فرزندان‌تان باشد یا خیر.

 

دوران سرنوشت‌ ساز نامزدی

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

طبق معمولًً قبل از هر ازدواج رسمی، افراد مدتی را بـه عنوان نامزد با هم دیگر سپری میکنند. این دوران، بهترین زمان برای حل مسائل مختلف است. با رفت و آمدهای مختلف و آشنایی‌های بـه‌دست آمده از طرف مقابل، بـه‌اسانی میتوانید بـه یک تفاهم و توافق برسید و برای آغاز رسمی زندگی خود آماده شوید. در غالب موارد، نامزدی مختوم بـه ازدواج می‌شود. اگرهم مشکلی دراین فاصله رخ داد، بـه کمک هم دیگر آنرا رفع میکنند.

 

خانم‌ ها چطور همسر خود را انتخاب می‌کنند؟

هر خانمی، در اعماق وجودش می داند که همسر مناسب او کیست. پس چه کاری بهتر از این‌که مشخصات آن همسر را روی کاغذ بیاورید؟ یک فهرست از مشخصات همسر دل‌خواه خود تهیه کنید و آن‌ها را بـه ترتیب اولویت و اهمیت مرتب کنید. اینکار بسیار ضروری است و ما واقعاً انجام آنرا توصیه می کنیم. چراکه یک تصویر جامع و کلی در اختیار شما خواهد گذاشت تا با دید بهتری نسبت بـه انتخاب همسر خود اقدام کنید.

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

سعی کنید در فرآیند ثبت مشخصات همسر خوب و ایده‌آل خود، اصلاً احساسی عمل نکنید. هرچند، احساس از چیزهای مهمی است که باید در فهرست خود مورد توجه قرار دهید، ولی در نوشتن فهرست کاملاً منطقی و بـه‌دور از بزرگ‌نمایی و احساس عمل کنید.

 

بـه اولویت اهمیت این مشخصات هم بسیار دقت کنید. چراکه تعداد زیادی از خانم‌ها، خواستگارهای زیادی را بـه‌خاطر دارا نبودن ویژگی‌های کم‌اهمیت رد میکنند و فرصت‌های ازدواج با یک همسر مناسب را برای خود محدود میکنند.

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

شما می توانید خودتان در زمینه‌ي انتخاب همسرتان فعالانه عمل کنید! سعی کنید اجتماعی باشید ودر جمع‌های مختلفی حاضر شوید. لازم نیست دراین جمع‌ها الزاماًً مردی حاضر باشد. خانم‌هایي هستند که برای فرزندان خود بـه‌دنبال همسر هستند. این جمع‌ها می تواند مکانی باشد برای این‌که دایره‌ي انتخاب‌های خودرا وسیع‌تر کنید.

 

آقایان چطور همسر خود را انتخاب می‌کنند؟

درست مثل خانم‌ها، لازم است که آقایان هم لیستی از مشخصات همسر خوب و ایده‌آل خود تهیه کنند ودر فرآیند انتخاب آنرا لحاظ کنند. ولی تفاوت‌هایي نیز دراین زمینه وجوددارد که بـه آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

بزرگ‌ترین مشکلی که اکثر آقایان با آن مواجه میشوند،ترس از پذیرفته نشدن است. این موضوع، برای مردان خجالتی و درون‌گرا بسیار سخت‌تر خواهد بود. اگر در تصمیم خود جدی هستید و دوست دارید بـه چیزی که می خواهید برسید؛ کمی شهامت داشته باشید.

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

با این حقیقت روبه‌رو شوید که قرار است چندین بار رد شوید! این موضوع بسیار طبیعی و از دید متواضعانه بسیار هم خوب است! اجازه ندهید تجربیات «رد شدن‌»، شهامت را از شما بگیرند. گاهی اوقات دختران شما را رد میکنند تا جدیت شما را امتحان کنند. آن‌ها میخواهند بدانند شما تا چه اندازه در تصمیم خود جدی هستید. پس اگر واقعاً جدی هستید و می‌خواهید با او ازدواج کنید، دوباره تقاضای خودرا تکرار کنید.

 

حرف آخر

ازدواج نیز، مثل هر انتخاب مهم دیگری نیازمند دقت فراوان است. همان‌ طور که گفتیم، ازدواج یکی از مهمترین تصمیم‌های زندگی شماست. پس، سعی کنید انتخابی هوشمندانه و با درنظر گرفتن تمام جوانب انجام دهید. مطمئن باشید که همسر خوب و مناسب برای شما در همین حوالی است و اگر کمی چشمان‌تان را برای دیدنش باز کنید، وی را خواهید یافت!

 

و اما: 13 نکته مهم در مورد قرار اول

همیشه نخستین برخورد با یک خواستگار تعیین‌ کننده‌ ترین تصویر را در ذهن می‌نشاند. نخستین برخورد است که نوع شخصیت طرف مقابل را نشان میدهد و حتی میتواند تعیین کند که رابطه‌اي ادامه پیدا کند یا نه. فرض کنید که آقایی از شما بـه عنوان یک خانم جوان خواستگاری کرده و قرار است با یک دیگر برای یک جلسه صحبت کنید، احتمالا برای این جلسه اضطراب زیادی خواهید داشت و حتی شاید گیج شوید که چه بگویید و چه نگویید.

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

بـه شما نمی‌گوییم آرامش خودرا حفظ کنید چون این جلسه اصلا مهم نیست. نمیخواهیم گول‌تان بزنیم، ترجیح میدهیم بـه شما بگوییم که چطور رفتار کنید و چه اشتباهاتی را مرتکب نشوید، بـه هر صورت این دیداری است که نمی‌توان آنرا جدی نگرفت، زیرا ممکن است در زندگی شما نقشی تعیین‌کننده داشته ‌باشد.

 

1. گذشته ممنوع

شما قرار است آینده رابا خواستگارتان بسازید و بـه همین دلیل باید بیشتر درباره برنامه‌‌‌های آتی خود صحبت کنید؛ این‌که چه اشتباهاتی کرده اید، چه خواستگارانی داشته‌اید، چه بر سر زندگیتان آمده‌ و… نباید در جلسه اول گفته شود زیرا جلسه اول آشنایی، وقت تاریخچه گفتن نیست. در جلسات بعدی می توانید کمی بـه گذشته بروید و هم از گذشته خودتان حرف بزنید و هم از گذشته او باخبر شوید ولی فعلاً باید بفهمید چقدر با برنامه‌های آینده‌تان بـه هم میخورید.

 

2. دیر نکنید

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

بـه طور متوسط 30 درصد مردان و 50 درصد زنان سعی می کنند در جلسه اول دیدار کمی دیر بـه قرار برسند تا بـه طرف مقابل نشان دهند خیلی هم اشتیاق ندارند اما دیر کردن سر قرار، نخستین اشتباه است؛ تعداد زیادی از خانم‌ها گمان میکنند که دیر کردن برای جلسه اول یک رسم رایج خانم‌هاست، بدانید که درحقیقت اینگونه نیست؛ وقتی سر قرار دیر می‌رسید، نخستین پیامی که بـه خواستگارتان منتقل می کنید این است که چندان برایتان ارزش ندارد تا بخواهید سروقت بـه قرار برسید.

 

3. تنها نباید گوینده باشید

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

زندگی زناشویی وقتی میتواند موفق باشد که دو طرف بتوانند بـه اسانی باهم حرف بزنند و حرف یک دیگر را بفهمند. وقتی در جلسه اول فقط بخواهید خودتان حرف بزنید این فکر را در طرف مقابل بـه وجود می‌آورید که شنونده خوبی نیستید؛ در همان جلسه اول اجازه بدهید طرفتان هم فرصت حرف زدن داشته باشد. باید بدانید که لازم نیست همه ی ي ي اطلاعات مربوط بـه زندگی، شغل، تحصیلات و خانواده‌تان را پشت‌سر هم و یک‌نفس بیان کنید.

 

4. پول را فراموش کنید

درست است که مسائل مالی نقش مهمی در زندگی زناشویی دارد ولی بـه طور حتم در درجه اول اولویت نیست. چیزهای بااهمیت‌تری وجوددارد که انها را هنگام انتخاب همسر در اولویت قرار دهید؛ بـه همین دلیل در جلسه اول دیدار با خواستگارتان هم خیلی سراغ مادیات نروید، لازم نیست در همان جلسه اول شروع بـه خط و نشان کشیدن و بیان انتظارات مالی‌تان کنید. چون وی را بـه این نتیجه می رسانید که خیلی فرد مادی‌اي هستید و اولویت اول زندگیتان پول است.

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

13 نکته مهم در مورد قرار اول

 

5. زیاد صمیمی نشوید

در جلسه اول آشنایی دو طرف فقط یک دیگر را محاسبه میکنند تا ببینند آیا بـه هم می‌‌آیند که بخواهند رابطه را ادامه دهند یا نه؛ بـه همین دلیل توصیه می کنیم حتماً حریم‌تان را حفظ کنید و حتی اگر در همان نگاه اول وی را پسندیدید و احساس کردید همسر موفقی برای شما خواهد شد، ذوق‌زده رفتار نکنید.

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

بگذارید رابطه‌تان روند طبیعی خودرا طی کند و کم‌کم جلو برود تا رسمیت پیدا کند. در نزدیک کردن رابطه عجله نکنید.

 

6. خودرا بی‌خیال نشان ندهید

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

بعضی‌ها هستند که گمان میکنند باید در جلسه اول خودرا بی‌خیال جلوه دهند تا عزت نفس‌شان را حفظ کنند. همه ی ي ي آدم‌ها بـه طریقی از رد شدن می ترسند. وقتی تظاهر می کنید اصلا درگیر نیستید، باعث می شود احساس امنیت کنید

 

اما ممکن است از نظر طرف مقابل کناره‌‌گیر و بی‌خیال باشید و همین وی را مایوس ‌کند. اشکالی ندارد که بهترین شکل و شخصیت خودتان را بـه طرف مقابل نشان دهید و کمی محتاط باشید اما باید جرات داشته و خود واقعی‌تان را بـه طرف مقابل نشان دهید.

 

7. اول سؤال بعد جواب

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

وقتی یک نفر از شما خواستگاری میکند احتمالا از قبل درباره خانواده‌تان کمی تحقیق کرده است. در واقع خواستگار شما و خانواده‌اش، موقعیت‌تان را می‌دانند. اگرهم از قبل چیزی درباره شما ندانند، با ورود بـه خانه‌تان میتوانند نقاط قوت خانواده شما را درک کنند؛ بنابر این روی دارایی‌هایتان، اصل و نسب و جایگاه‌تان بیش از حد تاکید نکنید. فقط در حد معرفی بگویید و بقیه موارد را بـه سؤال پرسیدن او واگذار کنید.

 

8. شکسته‌نفسی نکنید

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

جلسه اول، فرصتی برای بیشتر آشنا شدن است؛ بنابر این از خودتان و چارچوب‌های زندگیتان بگویید. نمی گوییم فخرفروشی کنید ولی تواضع بیش از اندازه هم بـه خرج ندهید زیرا او شما را نمی‌شناسد و نمی‌فهمد که این گفته‌ها ناشی از فروتنی شماست نه عدم موفقیت‌تان در زندگی. بـه اندازه کافی از موفقیت‌ها و برنامه‌های آینده‌تان بگویید اما مختصر و کلی. وقت برای صحبت درباره جزئیات زیاد است؛ آنرا بـه جلسات بعد موکول کنید.

 

9. عروس نشوید

همین‌طور که هستید باشید؛ یعنی بـه هیچ وجه بیش از اندازه آرایش نکنید و دنبال لباس‌های خاص و عجیب هم نباشید. درست است كه دوست دارید زیبایی و برازندگی خودرا نشان دهید اما قرار نیست مثل یک عروس آرایش کنید و لباس بپوشید! سادگی این حسن را دارد که واقعیت شما را نشان میدهد و علاوه بر این ها با سلیقه هیچ‌کس هم ناسازگار نیست و خواستگارتان هر سلیقه‌اي داشته‌ باشد، بـه نظرش شما بی قواره جلوه نخواهید کرد.

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

13 نکته مهم در مورد قرار اول

 

10. محل ملاقات را خانواده تعیین کند

اگر در جلسه خواستگاری قرار شد یک دیگر را خارج از خانه هم ملاقات کنید، ترجیحا تعیین محل ملاقات را بـه خانواده‌ها بسپارید. در غیر این صورت سعی کنید شما تعیین‌کننده باشید و تا حد ممکن محل این قرار در اطراف خانه شما، محل کار یا دانشگاه‌تان نباشد تا درصورت بـه هم خوردن نامزدی و آشنایی، نگران قضاوت اطرافیان نباشید.

 

11. بـه موبایل جواب ندهید

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

در قرار اول یک تصویر کلی از شما در ذهن طرف مقابل خواهد نشست تصویری که میتواند تعیین‌کننده باشد. وقتی او در حال صحبت است اگر شما بـه دلیل جواب دادن بـه گوشی همراه‌تان حرف‌هایش را قطع کنید.

 

گمان میکند شما آدمی هستید که نمیتوانید بین مسائل مهم و خانوادگی و مسائل جزئی تمایز قائل شوید ودر كل خیلی فرد منضبطی نیستید؛ پس حتی اگر جراح قلب هم هستید تلفن‌تان را دراین جلسه مهم خاموش کنید.

 

12. کودک درونتان را مهار کنید

بعضی از دخترها هستند که با دوستانشان با لحنی کودکانه صحبت میکنند ودر واقع این طرز حرف زدن برایشان نوعی شوخی است؛ توصیه میکنیم در نخستین جلسه با خواستگارتان همانند یک خانم جوان کاملا باوقار صحبت کنید و واژه‌اي كودكانه را بـه کار نبرید.

 

لازم نیست در همان جلسه اول آن قدر با خواستگارتان خودمانی شوید که همانند جمع‌های دوستانه‌تان رفتار کنید. البته این بدان معنا هم نیست که آن قدر رسمی صحبت کنید که طرف مقابل را بترسانید؛ بـه طوری كه دیگر نتواند حرف‌هایش را بـه اسانی با شما مطرح کند.

 

13. مدام سؤال نپرسید

چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم + نکات مهم در اولین قرار

سؤالاتی چون شما تا بـه حال چند بار خواستگاری رفته‌اید؟ یا آیا تا بـه حال شکست عشقی خورده‌اید؟ یا… درست است که شما می‌‌خواهید وی را بیشتر بشناسید ولی قرار نیست در همان جلسه اول درباره تمام جزئیات زندگی او بدانید خودتان را جای او بگذارید اگر فرد ناآشنا ناگهان چنین سؤال‌هایي را از شما بپرسد، چه جوابی میدهید؟ پس اجازه دهید در جلسه اول او هم آسان باشد.

 

 

مطالب جنجالی سایت