پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

توصیه مهم به والدین درباره تربیت جنسی کودکان

توصیه مهم به والدین درباره تربیت جنسی کودکان

توصیه مهم به والدین درباره تربیت جنسی کودکان 

تربیت جنسی کودکان نکته مهمی هست که باید همه ي والدین به آن دقت کنند و واکنش های لازم را در مقابل سوالات کودکان داشته باشند. شمار زیادی از والدین به اشتباه فکر میکنند می‌توانند با جملات ساده و کوتاه تعلیم های جنسی را به کودکان خود انتقال دهند.

 

وقتی بچه‌ها دنيای بيرونی خود را كشف می كنند، ناخواسته نسبت به اعضاي خصوصي بدن همجنس و يا غير همجنس خود كنجكاو می شوند. شكل اعضای تناسلی پسرها براي دختر‌ها دیدنی هست و بر عكس. اگر بچه‌اي خواهر و برادر نداشته باشد يا در روند زندگی، فرصت ديدن اندام برهنه جنس مخالف را نداشته باشد

 

اين كنجكاوی تشديد می شود. اين كنجكاوی جنسی تا حدی طبيعی هست و بيشتر والدين هنگام رويارويی با آن برای اولين بار می فهمند كه واقعاً بايد برای رفتار فرزند خود حدودی را تنظيم كنند تا بداند از نظر اجتماعی كدام يك از رفتار‌های او در خصوص مسائل جنسی قابل قبول هست.با ذكر اين مقدمه مختصر، شايسته هست در اين زمينه دو نکته مهم بيان گردد تا فضای روشن‌تری از بحث داشته باشيد :

 

با فرزندان خود رابطه برقرار کنید
رابطه برقرار كردن والدين با فرزندان خود در مورد رفتارهای جنسی و مسايل مربوط به آن از جمله وظايف تربيتی والدين هست كه شايسته هست در برقراری و حفظ آن جهت جلوگيری از زمينه بسياری از انحرافات و گناه‌ها كوشيد. نگاه ضد اخلاقی برخی والدين به اين مسأله و برخورد شديد و خشن آن‌ها پيامدهای نامطلوبی را به ارمغان خواهد آورد؛ زيرا چنين موضوع روان شناختي را تبديل به موضوعی اخلاقي كرده و كودك را دلنازک تر نموده و باعث تثبيت وی در عمل مورد نظر میگردد.

 

رابطه برقرار کردن والدین با فرزندان خود در مورد مسائل و رفتارهای جنسی کودکان از جمله وظایف تربیتی والدین هست. این مساله یک موضوع روانشناختی هست نه یک موضوع اخلاقی.درخصوص رفتارهای جنسی کودکان از روش غیر مستقیم بهره گیری کنید

 

در بيان نكاتی كه در زمينه مسائل جنسی لازم هست به كودك انتقال پيدا كند،‌ بايد از روش‌های غير مستقيم بهره گیری كرد و كمتر به روش‌های مستقيم متوسل شد.تعلیم های جنسی,تعلیم های جنسی به کودکانبرای تعلیم مسائل جنسی به كودك، بايد از روش‌های غير مستقيم بهره گیری كرد

 

با رفتارهای جنسی کودکان چطور برخورد کنیم؟
وقتی والدین، پسر و دخترشان را برهنه و لخت، در حال بازی می بینند، با هیجان زدگی و عصبانیت نباید به آن‌ها بگویند: « چکار دارید میکنید؟ خجالت بکشید! بدوید بروید لباس هایتان را بپوشید»، بلکه به صورت غیرمستقیم باید به آن‌ها گفت: « بچه‌ها فکر نمیکنید بدون لباس سردتان می شود، بروید لباس‌هایتان را بپوشید»

 

و در فرصت مقتضی که پدر با پسر و مادر با دختر تنها میشوند، بدون نصیحت و پند و اندرزهای خسته کننده و بدون تهدیدهای بی اثر، باید خیلی صریح و رک و پوست کنده به آن‌ها گفت: « من دیدم برهنه بودید و لباس‌هایتان را درآورده بودید، بچه‌ها اصلاً اجازه ندارند جلو بچه‌های دیگر، لباس‌هایشان یا لباس‌های بچه‌های دیگر را در بیاورند، اینکار قدغن هست».

 

ممكن هست مهمترين دليل چنين رفتاری از سوي كودك، كنجكاوی وی برای آشنايی با اعضای بدن خود باشد كه در قالب دستكاری و در سنين بالاتر در قالب دكتر بازی و … خود را نشان میدهد. بنابراين در چنين زمانی هول نشويد، وی را سرزنش نكنيد، ‌از تنبيه كودك پرهيز كنيد. تنها كاري كه شما بايد در چنين موقعيتی انجام دهيد اين هست كه به گونه‌اي برنامه ريزی كنيد كه او ديگر در چنين موقعيتی قرار نگيرد.

 

بهتر هست به طور نامحسوس مراقب خلوت‌های چنين كودكاني بود. شايسته هست مكان خلوت آن‌ها «مثلا اتاق مستقل‌شان» به گونه‌اي باشد كه از چشم والدين دور نمانند و والدين گاه‌گاهی به عناوين گوناگون كه رنگ پادرمیانی به خود نگيرد،سركشی هايی داشته باشند تا فرزندان از خلوت خود احساس امنيت براي انجام اين عمل نكنند.

 

موقعيت‌هايی كه كودك در آن دست به چنين رفتاری میزند را شناسايی كنيد و كودك را براي مدتی از آن مكان‌ها دور كنيد.اگر طفل شما با طفل دیگری مشغول به انجام این عمل هست، روابط دو طرف ماجرا را با دقت زير نظر بگيريد و به گونه‌اي عمل كنید كه روابط بين آن دو بسيار محدود شود.

 

گرچه اين كار در ابتدا ممكن هست براي شما مشكل باشد اما فراموش نكنيد كودكان در سن فرزند شما از خود مهارگری كمي برخوردار میباشند و زمانی كه با محرك‌های جنسي روبرو می شوند كمتر میتواند از بروز رفتارهای جنسی امتناع كنند؛ بنابراين بهترين راه، كنترل رابطه كودكتان

 

با کودکانی هست که با یکدیگر به این موضوع میپردازند. فراموش نكنيد، با دقت به تجربه اي كه دو كودك بزرگتر به دست آورده اند ممكن هست مجدد اين رفتار را انجام دهند، پس بايد با دقت مراقب رفقا او باشيد.براي مدتی به كودكتان شلواری بپوشانيد كه در آوردن آن برای او امكان پذير نباشد «بعنوان مثال شلواري كه داراي كمربند و يا دكمه محكم هست براي اين كار مناسب هست».

 

به فرزند خود تعلیم دهيد كه بدن او خصوصی هست و ديگران حق دست ورزی با برخی از اعضا وی را ندارند «بهتر هست براي بيان اين نكته از شيوه‌های غير مستقيم بهره گیری كنيد».روابط اجتماعی كودك خود را افزايش دهيد و کوشش كنيد او رابطه بيشتری با دیگر همسالانش داشته باشد.برخی از مسئوليت‌های منزل را بر عهده او قرار دهيد؛ گرچه اين مسئوليت‌ها بايد با دقت به توان كودك باشد.

 

کوشش كنيد با همسر خود زمانی را براي بازی با فرزندتان معين كنيد «دست کم روزي 45دقيقه». اين برنامه بايد هر روز و به صورت مداوم انجام شود تا نتيجه مد نظر را به همراه داشته باشد. به ياد داشته بايد بازی موجب صرف انرژی روانی فرزندتان می شود و در تعادل روانی او نقش مهمی را دارد «در اين ميان بازی كردن پدر با طفل، نقش اساسی دارد».

 

 

Loading...
همخوابی این مرد با 70 دختر پس از کنده شدن آلت تناسلی اش
همخوابی این مرد با 70 دختر پس از کنده شدن آلت تناسلی اش
مشاهده بیشتر