پارس ناز پورتال

لایچین سیر

تبلیغات

تبلیغات

وقتی بهار دل انگیز با حساسیت همراه می شود

وقتی بهار دل انگیز با حساسیت همراه می شود

وقتی بهار دل انگیز با حساسیت همراه می شود 

با آمدن فصل بهار حساسیت ها نیز شروع می شوند، حالتی مثل سرماخوردگی که با احتقان بینی و سرفه و سردرد همراه هست و آلرژی نامیده می شود.بهار برترین زمان برای تفریحات خارج از خانه، ورزش‌هاي صبحگاهی در پارک محلی و قدم‌ زدن‌هاي شبانه در هوای عطرآگین از گل‌هاي رنگارنگ هست اما همان لحظه که شما سرمست از این هوا آرزو می کنید کاش اردیبهشت چند ماه بود، عده‌اي برای تمام شدن بهار روزشماری میکنند.

 

این افراد هر سال با نزدیک شدن به عید نوروز یا ورود به سال اخیر بر اثر گرده‌افشانی گیاهان دچار عطسه‌هاي پی‌در‌پی، آبریزش بینی و خارش چشم و گلو میشوند. حساسیت فصلی به قدری آزاردهنده هست که گاهی می تواند زندگی روزمره و خواب و بیداری را به‌کل مختل کند و باعث کاهش تمرکز در محیط کار و تحصیل شود. بنابراین آشنایی با عوامل حساسیت‌زا و راهکارهای مبارزه با انها در نخستین فصل سال از اهمیت ویژه‌اي برخوردار هست.

 

آلرژی یا حساسیت فصلی که تحت عنوان تب یونجه شناخته می شود، معمولا از اواسط فصل زمستان آغاز میشود و تا اوایل تابستان ادامه دارد. آبریزش چشم و بینی، قرمزی چشم، خارش گلو، عطسه و سرفه‌هاي مکرر از شایع‌ترین علائم حساسیت‌هاي فصلی میباشند که به علت واکنش سیستم ایمنی بدن نسبت به گرده‌‌هاي گیاهان ایجاد می شوند. گرده‌ها دانه‌هاي بسیار ریزی میباشند که گیاهان را بارور می کنند.

 

درخت‌ها اغلب گذشته از بهار و اوایل آن شروع به گرده‌افشانی می کنند. گل‌ها و علف‌ها نیز معمولا در انتهای بهار و اوایل تابستان گرده‌هاي خود را در هوا اکران میکنند. بنابراین شدت و زمان ابتلا به آلرژی‌هاي فصلی میتواند با دقت به محل زندگی و نوع پوشش گیاهی آن و پاسخ سیستم ایمنی بدن هر فرد می تواند متفاوت باشد.

 

20 راهکار غیردارویی برای بازرسی علائم آلرژی

اندازه گرده‌ها در شدت بروز آلرژی تاثیرگذار هست. گرده‌هاي خیلی ریز و سبک بیشترین مشکل را ایجاد می کنند. این دانه‌ها به راحتی در باد حرکت می کنند و تا کیلومترها جابجا می شوند. به همین علت هست که افراد دچار آلرژی فصلی در روزهای پرباد دچار تشدید علائم می شوند. صرف‌نظر از این که چه نوع و چه میزان گرده شما را آزار می دهد، با چند راهکار ساده میتوانید احتمال بروز آلرژی فصلی را به حداقل برسانید. برای این منظور باید

 

1. از ساعات 10 صبح تا 4 بعدازظهر وارد محیط بیرون نشوید.

 

2. بعد از هر زمان بیرون آمدن از خانه، دوش بگیرید تا گرده‌ها را از روی موها و بدن خود پاک کنید.

 

3. به جای باز کردن در و پنجره خانه و خودرو از سیستم‌هاي تهویه هوا بهره گیری کنید.

 

4. از دستگاه بخور سرد و دستگاه تصفیه هوا با فیلتر HEPA بهره گیری کنید.

 

5. زمان ورزش را به عصر منتقل کنید.

 

6. عصاره اکالیپتوس، رزماری، مورد و درخت چای را با یکدیگر مخلوط کرده و بخور آن را استنشاق کنید.

 

7. از لبنیات پروبیوتیک و عسل تولیدشده در نزدیکی محل زندگی خود بهره گیری کنید.

 

8. کراتین را در رژیم خوراکی خود بگنجانید. این ماده خاصیت ضد آلرژی دارد و به‌طور طبیعی در پوست سیب، پیاز، انگور قرمز، مرکبات، کلم بروکلی و سبزیجات یافت می شود.

 

9. هرروز 3 بار از دمکرده گیاه گزنه بنوشید.

 

10. مو هاي حیوان خانگی خود را بعد از برگشت به خانه با برس ریز از گرده تمیز کنید.

 

11. گذشته از ورود به خانه کفش‌هایتان را دربیاورید و انها را بیرون قرار دهید.

 

12. لباس‌هایتان را پس از شستشو در خشک‌کن بیندازید و بیرون از خانه آویزان نکنید.

 

13. محل زندگی خود را به‌طور مرتب جارو بکشید و از گرد و خاک تمیز کنید.

 

14. از مصرف دخانیات بپرهیزید و در آلودگی هوا از خانه خارج نشوید.

 

15. ملحفه‌ها را به‌طور مرتب تعویض کنید و انها را با آب گرم شستشو دهید.

 

16. مصرف مایعات را افزایش دهید.

 

17. هنگام راه رفتن روی چمن و برگ‌ درختان از ماسک ضدآلرژی با فیلتر HEPA بهره گیری کنید.

 

18. بینی خود را با سرم نمکی شستشو دهید.

 

19. از 1 ماه گذشته از شروع فصل حساسیت، طب سوزنی را آغاز کنید و تا 3 ماه ادامه دهید.

 

20. برای ورزش به ارتفاعات بروید و کوهنوردی کنید زیرا در این مناطق گیاهان کمتری رشد می کنند و احتمال حساسیت کاهش پیدا میکند.

 

درمان‌هاي دارویی حساسیت فصلی

اگر دوری از عوامل حساسیت‌زا برای پیشگیری از علائم حساسیت کافی نبود، میتوانید از آنتی‌هیستامین‌هاي بدون نیاز به نسخه دکتر بهره گیری کنید. هر زمان که بدن فرد دچار حساسیت در تماس با عوامل حساسیت‌زا قرار میگیرد، هیستامین ‌ترشح می کند. این ماده با چسبیدن به سلول‌هاي بدن باعث ایجاد علائم حساسیت میشود.

 

داروهای آنتی‌هیستامین با سرکوب عملکرد هیستامین در بدن از علائم حساسیت مثل خارش بینی و گلو و آبریزش بینی پیشگیري میکنند. برای رفع خارش چشم نیز می توانید از قطره‌هاي بدون نیاز به نسخه دکتر کمک بگیرید.‌آنتی‌هیستامین‌هاي دکونژستانت «خوراکی یا اسپرس بینی» هم به رفع گرفتگی بینی بر اثر حساسیت کمک میکنند.

 

این داروها عروق داخل بینی را تنگ می کنند و تورم را کاهش می دهند. گرچه از آنجایی که دکونژستانت ممکن هست باعث بالا رفتن فشار خون شود، افراد مبتلا به مریضی‌هاي قلبی یا فشار خون بالا باید گذشته از مصرف آن ها با دکتر مشورت داشته باشند. مبتلایان به دیابت، مریضی‌هاي تیرویید و بزرگی پروستات نیز باید این داروها را با نظر دکتر مصرف کنند.

 

دکونژستانت‌هاي خوراکی بدون نیاز به نسخه را میتوان تا 1 هفته بهره گیری کرد، اما اسپری دکونژستانت نباید اکثر از 3 روز مصرف شود زیرا مصرف طولانی‌مدت آن میتواند باعث افزایش گرفتگی بینی شود. اسپری کرومولین از دیگر داروهایی هست که به کاهش علائم حساسیت و ترشح هیستامین در ناحیه بینی کمک می کند. گرچه این دارو باید روزی 3 تا 4 بار مصرف شود. گذشته از مصرف هر دارویی، برگه اطلاعات آن را بخوانید تا از عوارض جانبی دارو مطلع شوید.

 

تشخیص نوع آلرژی با کمک تست پوستی

اگر با راهکارهای خانگی و مصرف داروهای بدون نیاز به نسخه پیروز به کاهش علائم آلرژی نشدید باید به متخصص آلرژی مراجعه کنید و تست آلرژی بدهید. برای این منظور میتوان از تست پوستی یا آزمایش خون بهره گیری کرد. گرچه تست پوستی در تشخیص عوامل حساسیت‌زای قابل‌تنفس دقت بالاتری دارد.

 

 به گزارش پارس ناز در این آزمایش، دکتر مقدار ناچیزی از عوامل حساسیت‌زا را به نوبت زیر سطح پوست وارد می کند تا تصویر‌العمل بدن را ببیند. اگر به هر یک از این مواد حساسیت داشته باشید، پوست آن ناحیه طی چند دقیقه دچار قرمزی و تورم می شود. آزمایش خون نیز آنتی‌بادی‌هاي گرده گیاهان را در بدن تشخیص می دهد. این آزمایش اکثر برای کسانی مناسب هست که تحمل تست پوستی را ندارند.

 

نکته: آلرژی را با سرماخوردگی اشتباه نگیرید. سرماخوردگی و آلرژی فصلی علائم مشابهی دارند، با این تفاوت که نشانه‌هاي سرماخوردگی خیلی سریع آغاز می شوند و طی 1 تا 2 هفته خودبه‌خود برطرف خواهند شد، اما نشانه‌هاي آلرژی معمولا بیش از 2 هفته باقی می‌مثل. بنابراین اگر علائم سرماخوردگی طولانی شوند باید به وجود آلرژی فصلی شک کرد.

 

 

شب زفاف دختر کره ای با 200 مرد طی دو سال +عکس (ماجرای عجیب شب حجله)
شب زفاف دختر کره ای با 200 مرد طی دو سال +عکس (ماجرای عجیب شب حجله)
مشاهده بیشتر