پارس ناز پورتال

لایچین سیر

تبلیغات

17 علت اصلی درد زیر شکم خانم ها

مجموعه : بهداشت زنان
17 علت اصلی درد زیر شکم خانم ها

17 علت اصلی درد زیر شکم خانم ها 

امروز به شما دلایل درد ناحیه زیر شکم بانو ها را تشریح میکنیم که در جامعه بسیار شایع هست و بانو ها بسیار از این درد آزرده دلیل میشوند. شکم منطقه اي هست که شامل اندام هاي گوارشی هست و محدود به استخوان لگن و دیافراگم می‌باشد. دل درد, از جمله درد زیر دل, معمولاً یک واژه برای توصیف دردی هست

 

که از اندام هاي داخل سوراخ شکم ناشی میشود. این اندام ها شامل معده, روده کوچک, روده بزرگ, کبد, کیسه صفرا, طحال و لوزالمعده میباشند. در زنان, پایین ترین قسمت شکم در واقع لگن هست و شامل رحم, لوله هاي فالوپی و تخمدان ها می‌باشد.

 

گاهی اوقات تشخیص اینکه درد در ناحیه شکم هست یا لگن سخت هست. درد زیر دل میتواند برای یک زن وحشتناک باشد, زیرا فکر می‌کنند سیستم فرآوری مثل انها در خطر هست, اما همه ي وقت اینجور نیست. شایعترین دلیل درد زیر دل در زنان, قاعدگی هست.

 

* گاهی اوقات زیر دل درد میگیرد اما درد مربوط به اندام هاي داخل سوراخ شکم هست. بعنوان مثال, ممکن هست ریه ها یا کلیه ها دشوار پیدا کنند که می‌تواند باعث دل درد شود.

 

درد زیر دل در بانو ها: علائم و علامت ها
درد زیر دل در زنان می‌تواند علامت اي از مریض هاي گوناگون باشد. در برخی موارد, درد به سرعت از بین میرود, در حالیکه در موارد دیگر نیاز به درمانی ساده میباشد. گرچه, شرایطی وجود دارد که دلیل دل درد کمی پیچیده تر هست و ممکن هست درمان اکثر طول بکشد. در ادامه فهرستی از علائم و علل درد زیر دل عنوان شده هست.

 

1* دیورتیکولیت
یکی از شایعترین علل دل درد در قسمت سمت چپ پایین دیورتیکولیت هست. دیورتیکولیت زمانی رخ میدهد که کیسه هاي کوچک به اسم دیورتیکولا, که توسط نقاط ضعف در روده بزرگ ایجاد شده اند, ملتهب میشوند. این کیسه ها میتوانند پاره شوند, متورم شوند و باعث عفونت شوند. سایر علائم دیورتیکولیت عبارتند از تب, تهوع و استفراغ. موارد شدید مریضی ممکن هست نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

 

2* گاز
وجود گاز در دستگاه گوارش شما طبیعی هست و به طور کلی نتیجه بلع و هضم هست. گاز ساخت شده در دستگاه گوارشی باعث گشاده شدن آن و ناراحتی و درد میشود. گاز می‌تواند ناشی از بلعیدن هوا اکثر از حد معمول, پرخوری و خوردن غذا هاي تولیدکننده گاز باشد. گاز بیش از اندازه معمولاً توسط آروغ و یا باد شکم خارج میشود.

 

3* سوء تغذیه
یک سناریو که پس از خوردن غذا رخداد میوفتد, ساخت اسید اکثر در هنگام واکنش معده به غذا میباشد. اسید معده میتواند مری, معده یا روده را تحریک کند. سو هاضمه اغلب بعنوان ناراحتی, درد و یا احساس سوزش احساس میشود. علائم دیگر شامل سوزش سر دل, احساس نفخ و تهوع هست.

 

4* فتق
مریضی که یک عضو داخلی یا بخش دیگری از بدن از طریق یک بخش ضعیف دیواره شکم ظاهر می‌شود فتق هست. فتق به صورت یک توده یا برآمدگی, در شکم یا ناحیه کشاله ران ظاهر می‌شود. انواع گوناگون فتق وجود دارد و برخی از آنها به مراقبت اورژانسی نیاز دارند.

 

5* سنگ کلیه
بزرگ شدن سنگ ها در دستگاه ادراری میتواند درد شدیدی در بغل و پشت ایجاد کند. درد در هنگام عبور سنگ از طریق سیستم ادراری بدتر می‌شود. وقتی سنگهای ادراری دارید« چگونگی دفع سنگ کلیه» , ادرار شما صورتی, قهوه اي, مات و یا بدبو می‌باشد. همین طور ممکن هست تب, تهوع, استفراغ و لرز را تجربه کنید.

 

6* شاگینل
این مریضی به وسیله ویروسی که باعث آبله مرغان « آبله مرغان در کودکان زیر 2 سال» میشود, ایجاد می‌شود. شاگینل فعالیت دوباره ویروسی هست که در حال خواب هست و بعداً در زندگی شما ظاهر میشود. این مریضی زمانی دیده می‌شود که سیستم ایمنی شما به گونه ای به خطر افتاده هست.

 

عفونت شاگینل می‌تواند یک بثورات دردناک باشد که تاول ها و نوارهایی هست که در اطراف بدن شما ایجاد میشود. این بثورات بسیار مسری میباشند و باید پوشانده شوند تا در معرض خطر قرار نگیرند. واکسن شاگینل می‌تواند شانس عفونت را کاهش میدهد.

 

7* گرفتگی عضلات در قاعدگی
این گرفتگی ها گذشته از دوره قاعدگی رخداد میوفتد. هر زن در سال هاي باروری خود, دست کم یک‌بار در ماه با این درد مواجه میشود. درد ناشی از گرفتگی می‌تواند از یک ناراحتی جزئی تا شدید باشد و مانع از فعالیت هاي روزمره شود. اگرچه به طور کلی این گرفتگی عضلات جدی نیست, اما اگر درد شدید تجربه کردید به دکتر مراجعه کنید.

17 علت اصلی درد زیر شکم خانم ها

8* آندومتریوز
آندومتریوز مریضی که بافت پوشش رحم به خارج از رحم رشد کرده هست. با دقت به خصوصیت این بافت در تکثیر و حالت آوندی, دل درد ایجاد میشود که می‌تواند منجر به ناباروری شود. علائم این دل درد عبارتند از درد ناشی از گرفتگی عضلات قاعدگی که با گذشت زمان, درد در هنگام ارتباط جنسی و خونریزی شدید قاعدگی بدتر میشود. دلیل اندومتریوز ناشناخته هست.

 

9* کیست تخمدان
در این مریض کیسه اي هست که پر از مایع هست در داخل یا بر روی تخمدان قرار دارد. از آن جاییکه اکثر کیست ها خوش خیم میباشند و علامت هاي قابل توجهی ندارند, کیست هاي بزرگ باعث مریضی میشوند. کیست هاي بزرگتر می‌توانند بر روی مثانه فشار آورند و باعث افزایش ادرار میشوند.

 

کیست تخمدان ممکن هست پاره شود و درد شدید یا خونریزی داخلی ایجاد کند. پیشنهاد می‌شود اگر درد ناگهانی و شدید, درد با تب و یا استفراغ یا علامت هاي شوک مثل سردی پوست, سرگیجه و تنفس سریع دارید, بی درنگ به اورژانس مراجعه کنید.

 

10* پیچ خوردگی تخمدان
مریضی که ناشی از تغییر در موقعیت تخمدان در بدن زن هست. پیچ خوردگی دردناک تخمدان می‌تواند جریان خون را قطع کند و تخمدان را در خطر مرگ قرار دهد. پیچ خوردگی تخمدان اکثر در طول بارداری یا در طول بهره گیری از هورمون ها برای جلوگیری از تخمک گذاری رخ می‌دهد. این مریضی شایع نیست اما معمولاً در طول سال هاي باروری زن رخداد میوفتد.

 

11* بارداری خارج از رحم
بارداری خارج رحم این رخداد زمانی میوفتد که تخمک بارور در داخل لوله فالوپی به جای رحم کاشته میشود. این یک دشوار هست, زیرا لوله فالوپی شرایط لازم برای رشد جنین را ندارد. این حالت یک اوضاع اورژانسی هست زیرا لوله میتواند پاره شود و باعث دل درد شدید شود.

 

12* مریضی التهابی لگن «PID»
یک مریضی ناشی از عفونت درمان نشده مریضی مقاربتی مثل مریضی کلامیدیا یا سوزاک می‌باشد. زنان ممکن هست علائم مریضی التهابی لگن را تجربه کنند یا نه, اما علائمی شامل دل درد, تب, ترشحات واژن, و درد یا خونریزی را در طول نزدیکی جنسی دیدن میکنند.

 

13* اختلالات مفاصل خاصره اي خاجی
این مفصل بین استخوان خاجی و استخوان هاي حرقفی لگن واقع شده هست. استخوان خاجی ستون فقرات را در انسان پشتیبانی می‌کند و به وضوح توسط استخوان هاي حرقفی لگن پشتیبانی می‌شود. مفصل خاصره اي خاجی می‌تواند منبع درد پا, کشاله ران, باسن و کمر در زنان, بخصوص زنان حامله باشد.

 

14* افتادگی جفت
مریضی که جفت ناگهان از دیوار رحم جدا میشود. این یک عارضه خطرناک هست, زیرا این اتصال جفت برای فراهم سازی اکسیژن و مواد مغذی به جنین لازم هست. افتادگی جفت معمولاً در سه ماهه سوم رخ میدهد و با درد شدید و مداوم همراه هست و درد تدریجی بدتر میشود. وقتی این رخداد میوفتد, سزارین اضطراری ضروری هست.

 

15* سقط جنین
از دست دادن جنین گذشته از هفته هشتم بارداری, سقط جنین نامیده می‌شود و می‌تواند درد در قسمت زیر دل ایجاد کند. علائم سقط جنین عبارتند از کمردرد, درد پشت, لکه بینی و خونریزی از واژن, و خروج مایع یا بافت از مهبل «واژن».

 

16* سندرم پلی کیستیک تخمدان
تنبلی تخمدان اضطراب هورمونی در زنان در سنین باروری میباشد. علائم اغلب شامل درد لگن, پریودی هاي نامنظم « زمان تخمک گذاری در پریود نامنظم» , پریودی هاي سنگین « چه چیزی خونریزی قاعدگی را چندان می‌کند؟ » و رشد بیش از اندازه موی صورت و بدن هست.

 

17* سالپینگیت
این یک مریضی جنسی هست که می‌تواند موجب التهاب در لوله هاي فالوپ زن شود. این مریضی می‌تواند منجر به درد شدید زیر دل شود.

 

 

Loading...
a
رابطه زناشویی و زندگی عجیب این مرد با دو همسر جوان در یک خانه
رابطه زناشویی و زندگی عجیب این مرد با دو همسر جوان در یک خانه
مشاهده بیشتر