پارس ناز پورتال

پسر 18 ساله پس از اصابت 10 گلوله از مرگ برگشت

پسر 18 ساله پس از اصابت 10 گلوله از مرگ برگشت

پسر 18 ساله پس از اصابت 10 گلوله از مرگ برگشت پارس ناز : نیمه های شب یکی از ماموران پلیس آگاهی شهرستان یاسوج پسر جوانی را به بیمارستان شهید بهشتی این شهر منتقل کرد. در یک درگیری خیابانی ۱۰ گلوله به پسر ۱۸ ساله اصابت کرده بود که دو تیر باعث آسیب دیدگی ریه و قلبش شده بود.

 

پزشکان با مشاهده وضعیت پسر جوان، بسرعت او را به اتاق عمل بردند. نیم ساعت از عمل جراحی قلب فرشید ۱۸ ساله می گذشت که ناگهان قلب او از تپش افتاد. پزشکان ماساژ قلبی را آغاز کردند اما انگار قلب پسر جوان تصمیم نداشت دوباره به تپش بیفتد.نیم ساعت از ماساژ قلبی می گذشت و قلب همچنان کار نمی کرد. پزشکان دیگر امید خود را از دست داده بودند ولی با وجود این وضعیت به تلاش خود ادامه می دادند. عملیات پزشکی همچنان ادامه داشت تا این که در کمال ناباوری بالاخره بعد از یک ساعت قلب «فرشید دیفرخش» به کار افتاد و علائم حیات پسر جوان بازگشت. پزشکان احتمال می دادند به دلیل ایست قلبی، فرشید دچار عارضه مغزی شود. چند روز طول کشید تا این که او به هوش آمد.

 

دکتر احمد رهنما که یکی از پزشکان حاضر در اتاق عمل بود، در باره این اتفاق می گوید: پسر جوان خیلی شانس آورد که به موقع به بیمارستان منتقل شد. با توجه به جراحات شدید حتی اگر یک دقیقه دیرتر به بیمارستان می رسید معلوم نبود زنده می ماند یا نه.

 

وی ادامه می دهد: تیرها به نقاط حساسی مثل ریه ها و قلب برخورد کرده بود. دو ناحیه از قلب بیمار سوراخ شده بود و این موضوع نگران کننده ای بود. به همین دلیل ما بسرعت بیمار را به اتاق عمل بردیم. نیم ساعت بعد از شروع عمل یکباره قلب بیمار از کار افتاد که البته این موضوع یک مساله پیش بینی شده در امر پزشکی است. ما هم به محض ایست قلبی، شروع به ماساژ قلب کردیم.

 

احمد رهنما درباره طولانی شدن مدت زمان ایست قلبی این بیمار گفت: بیش از یک ساعت از ایست قلبی می گذشت که قلب فرشید شروع به پمپاژ کرد. من و دیگر پزشکان حاضر در اتاق عمل دیگر ناامید شده بودیم.

 

ولی وقتی به خواست خدا بعد از یک ساعت ایست قلبی او دوباره زنده شد، همگی شگفت زده شدیم. البته در آن لحظه فکر می کردیم شاید بعد از به هوش آمدن هم حال بیمار وخیم شود چرا که از نظر پزشکی اگر یک قلب حتی پنج دقیقه کار نکند، می تواند آسیب های جدی به مغز بیمار وارد کند ولی با به هوش آمدن فرشید و بررسی علائم حیات او برای بار دوم شگفت زده شده و شاکر خدا شدیم.