پارس ناز پورتال

لایچین سیر

تبلیغات

20 واقعیت عجیب درباره تایلند که نمی دانستید

20 واقعیت عجیب درباره تایلند که نمی دانستید

20 واقعیت عجیب درباره تایلند که نمی دانستید 

تایلند کشوری بسیار عجیب است،انواع عرف و رسومات عجیب و رفتارهای عجیب مردم را می توان در سراسر این کشور مشاهده نمود. تایلند یکی از پرطرفدارترین کشور های توریستی است. این کشور جاذبه‌هاي بسیار زیادی برای آدم‌هایي با سلیقه‌هاي مختلف دارد که هم عجیب‌وغریب هستند و هم بسیار زیبا.

 

و فرهنگ و تاریخی دارد که حتی آدم‌هاي بی‌تفاوت و بی‌علاقه را هم سر ذوق می‌آورد و غذاهایی دارد که حتی اشتهای کسانی راکه اهل غذا نیستند هم تحریک می کنند. واقعیت زیادی در مورد تایلند وجوددارد که شما رابه بازدید از این کشور علاقمند می کنند. دراین نوشتار 20 واقعیت در مورد تایلند را برای شما جمع آوری کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

20 واقعیت عجیب درباره تایلند که نمی دانستید۱. بودیسم دین اصلی تایلند است. تقریباً ۹۳.۶ درصد جمعیت آن بودایی هستند.
20 واقعیت عجیب درباره تایلند که نمی دانستیددراین کشور بودیسم به بخشی از دین مردم محلی مبدل شده‌است و به شدت تحت تاثیر ترواده است. بودیسم در طول دوره‌ي بین قرن‌هاي ۵ و ۱۳ از هند به تعداد زیادی از کشور های جنوب شرقی آسیا آمده‌است.

 

در بین تمام کشور های جنوب شرقی آسیا، تایلند تنها کشوری است که هرگز تحت استعمار اروپائی‌ها نبوده‌است.

 

در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم بریتانیا و فرانسه تصمیم گرفتند تایلند را مستعمره نکنند. انها احساس کردند که این کشور بعنوان یک منطقه‌ي بی‌طرف برای جلوگیري از درگیری میان مستعمرات انها عمل خواهد کرد. تا سال ۱۹۳۲ و قبل از سال رسیدن به دموکراسی، تایلند یک نظام پادشاهی داشته‌است و شصت سال نیز تحت سلطه‌ي نیروهای نظامی کشور بوده‌است.

 

۳. تایلند ۱۴۳۰ جزیره دارد که مشهور ترین انها فی فی، پوکت و کو لیپه هستند. جزیره‌ي فی فی در فیلم “ساحل” ساخته‌ي دنی بویل نیز به تصویر کشیده‌ شده‌است.سواحل و جزایر تایلند، بعضی از تفریح‌گاه‌ها و مکان‌ها گردشگری خارق‌العاده‌ي تایلند برای گردشگران هستند. بسته به محل قرارگیری، تمام جزایر به سه دسته اصلی تقسیم میشوند – گروه جزایر آندامان، گروه جزایر جنوب خلیج تایلند و گروه جزایر شرق بانکوک.

 

 اسم قدیمی بانکوک بسیار طولانی است
“Krungthepmahanakhon Amonrattanakosin Mahintharayutthaya Mahadilokphop Noppharatratchathaniburirom Udomratchaniwetmahasathan Amonphimanawatansathit Sakkathattiyawitsanukamprasit”.

 

این اسم طولانی به این معنی است: “شهر فرشتگان، شهر بزرگ جاودانه‌ها، پایتخت با شکوه نه سنگ قیمتی، جایگاه سلطان، شهر قصر‌هاي سلطنتی، منزل‌ي خدایان، ساخته شده توسط ویشواکارما و به فرمان ایندرا.”

 

این اسم در طول سلطنت سلطان مانگکوت اتخاذ شد ودر تولید آن هم از کلمات پالی و هم از کلمات سانسکریت استفاده شده‌است. اسم کوتاه این شهر یعنی بانکوک به معنای ” روستای واقع شده بر روی یک نهر” است چرا که جزایر زیادی همراه با رودخانه‌ها و کانال‌هایي که غالبا متقاطع هستند در آن وجوددارد.

 

۵. کوچک‌ترین پستاندار جهان، خفاش خوک‌بینی کیتی، در قسمت‌هاي غربی تایلند یافت می شود. این خفاش فقط دو تا سه سانتیمتر طول و فقط ۲ گرم وزن دارد!

20 واقعیت عجیب درباره تایلند که نمی دانستید

این خفاش‌ها، چنان‌چه از اسم‌شان نیز پیداست «خفاش خوک‌بینی کیتی»، بینی شبیه به خوک دارند. اینگونه‌هاي آسیب‌پذیر در در غارهای آهکی در امتداد رودها زندگی میکنند ودر جنگل‌هاي اطراف رودها از حشرات تغذیه می کنند. از آنجایی که پستانداران تنها می توانند هر بار یک بچه به جهان بیاورند، اینگونه‌ها به علت تخریب محل زندگی‌شان در حال انقراض هستند.

 

تقاضا برای حشرات خوردنی در تایلند به حدی زیاد است که وادار هستند سالانه بیش از ۸۰۰ تن حشره از کامبوج، میانمار، چین و لائوس وارد کنند.
20 واقعیت عجیب درباره تایلند که نمی دانستیدبه گفته‌ي سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد، بیش از ۲۰ هزار تسهیلات پرورش جیرجیرک ثبت شده در تایلند وجوددارد و پرورش حشرات خوراکی خود به تنهایی ۳۰ میلیون دلار درآمدزایی دارد. به غیر از جیرجیرک، حشرات دیگری که بعنوان غذا مورد استفاده قرار میگیرند، عبارتند از کرم‌هاي بامبو، انگشت‌گز و ملخ.

 

۷. در تایلند بیرون رفتن از منزل بدون پوشیدن لباس زیر، غیر قانونی است.تعداد زیادی از قوانین این‌چنینی دیگر در تایلند وجوددارد که ممکن است برای افراد خارجی خنده‌دار باشد. دراین کشور همینطور عدم استفاده از پول متعارف تایلند، پشت فرمان نشستن بدون اینکه بلوز یا پیرهن بر تن داشته باشی یا پرت کردن آدامس جویده شده در پیاده‌رو غیر قانونی است. بنظر میرسد که پوشیدن لباس درست و مناسب در جامعه‌ي تایلندی اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

۸. در سپتامبر ۱۹۹۶، دو گربه به اسم فت و پلوی دریک مراسم بسیار باشکوه که ۱۶، ۲۴۱ دلار هزینه و ۵۰۰ مهمان داشت، ازدواج کردند و بیش از ۶۰، ۰۰۰ دلار هدیه دریافت کردند.این مجلس عروسی مطابق با مد روز انجام شد. داماد، یعنی فِت، یک کت و شلوار صورتی پوشید و با رولس رویز وارد شد. عروس، پلوی، لباس ساتن صورتی رنگِ زیبایی پوشیده بود

 

و با بالگرد وارد مجلس شد. صاحب فت بعنوان جهیزیه مبلغ ۲۳۲۰۲ دلار به صاحب پلوی پرداخت کرد. ” چشم الماسیِ” فت که در واقع یک صفحه‌ي رنگی آبی است، در اثر بیماری آب سیاه «گلوکوم» ایجاد شده‌است.

 

۹. در جشنواره‌ي گیاهخواری تایلند، نسخه‌اي از جشنواره‌ي نه روزه‌ي امپراتور تائوئیسم، دوستداران و شرکت‌کنندگان اقدام به انجام کارهای وحشتناک میکنند.

20 واقعیت عجیب درباره تایلند که نمی دانستیداین جشنواره بعنوان راهی برای احترام به خدایان و اجدادشان برگزار میشود. بریدن بدن یا قطع عضو بدون استفاده از بیهوشی ودر حالتی مثل خلسه – توسط شرکت‌کنندگان انجام میشود با این ادعا که چنین اقداماتی انها را در طول روزهای آینده آرام و متمرکز نگه می‌دارد.

 

دوشیزه تیفانی، یک مسابقه‌ي زیبایی برای دگرجنسگونه‌ها، هرساله برگزار می شود و بیش از ۱۵ میلیون تماشاگر را جذب تلویزیون ملی تایلند می کند.این مسابقه طیف گسترده‌اي از آدم‌ها را در حیطه‌هاي مختلف در بر می گیرد، از جمله پزشکان، مهندسان، داروسازان و دانشجویان دانشگاه. انها برای کسب عنوان دختر شایسته‌ي خوش‌عکس،

 

دختر شایسته‌ي جذابیت، دختر شایسته‌ي اخلاق و دختر شایسته‌ي مردمی رقابت می کنند. این مسابقه به منظور ترویج دستمزد و برابری جامعه‌ي دگرجنسگونه‌ها در تایلند است.

 

۱۱. یکی از بازارهای مواد خوراکی تایلند درکنار ریل قطار واقع شده‌است. هر بار که قطار می آید مغازه‌داران مواد خوراکی را داخل میبرند و بعد از رفتن قطار دوباره انها را بیرون می‌آورند.بازار مواد خوراکی ماکلانگ احتمالا یکی از فعال‌ترین بازارها است به این معنی که موجب می شود مغازه‌داران حسابی ورزش کنند.

 

این مغازه‌داران مدام جعبه‌ي سبزیجات، ماهی و تخم‌مرغ رابه داخل مغازه می برند و بعد دوباره آن ها را بیرون می‌آورند. این بازار بهمین علت مشهور شده‌است و “Talat Rom Hup” نامیده‌ میشود به معنی “بازار سایبان را بکش پایین.”

 

در تایلند یک معبد نه چندان مشهور وجوددارد به اسم وات سامفران که ۱۷ طبقه است و یک اژدهای بزرگ دور آن پیچیده و تا بالای آن ادامه دارد.

20 واقعیت عجیب درباره تایلند که نمی دانستید

هر چند این معبد به ندرت بعنوان یک مکان گردشگری برجسته عنوان می شود، اما دارای یک مجسمه‌ي بزرگ برنزی از بودا است. بنا به گفته‌ي کسانی که از معبد بازدید کرده‌اند، مجسمه‌ها و زیارتگاه‌هاي گوناگونی دراین معبد وجوددارد. اژدهای دور این معبد یک بدنه‌ي توخالی است که دربخش‌هایي ازآن میتوان قدم زد در حالی‌که تعداد زیادی از بخش‌هاي دیگر آن برای عموم بسته است.

 

۱۳. در جشنواره‌ي بوفه‌ي میمون که سالانه در لوپبوری برگزار می شود، بیش از ۲،۰۰۰ جمعیت محلی میمون‌ها با میوه و سبزیجات تغذیه میشوند.

20 واقعیت عجیب درباره تایلند که نمی دانستید

استان لوپبوری در شمال بانکوک واقع شده ودر طی این جشنواره حدود ۴۰۰۰ کیلو گرم میوه برای تغذیه‌ي میمون‌ها استفاده می شود. این جشنواره برگزار میشود تا میمون‌ها برای تاثیری که در جذب گردشگران دارند، مورد تحسین قرار بگیرند و پاداش دریافت کنند.

 

در تایلند یک معبد وجود داشت که معبد ببر نامیده‌ میشد و بعنوان یک پناهگاه برای ببرها و جذب توریست ساخته شده‌است.

20 واقعیت عجیب درباره تایلند که نمی دانستید

در ابتدا که معبد درسال ۱۹۹۹ ساخته شد، هشت ببر در معبد وجود داشت. به این ببرها در معبد آموزش داده شده بود که رفتاری آرام و دوستانه با توریست‌ها داشته باشند و اجازه بدهند که توریست‌ها با آن ها عکس بگیرند. با این حال، معبد به علت بعضی مناقشات و گزارش‌هاي سوء استفاده از حیوانات از سمت فعالان دستمزد حیوانات دچار رسوایی شد، تا اینکه در ماه مه ۲۰۱۶ و پس از پیدا شدن ۴۰ توله ببر یخ‌زده توسط ماموران بسته شد.

 

۱۵. هر سال در رودخانه‌ي مکونگ پدیده‌اي رخ میدهد که با اسم “گوی‌هاي آتشفشانی نگا” شناخته می شود. دراین پدیده توپ‌هاي آتش خود بخود بر سطح آب می آیند و بعد ناپدید میشوند. با دقت به افسانه‌هاي محلی، این توپ‌هاي آتشین توسط مار ناگا روی سطح رودخانه پرتاب میشوند و بعد محو میشود.

20 واقعیت عجیب درباره تایلند که نمی دانستید

هیچ شواهد علمی در رابطه با این پدیده وجود ندارد، هر چند تفسیری وجوددارد که مطابق با آن محیط باتلاقی، گاز فسفین قابل اشتعال آزاد میکند که مبدل به یک گوی آتشین می شود. تفسیر دیگری نیز وجوددارد که بر اساس آن تشکیل پلاسما در هوا رخ می دهد.

 

کودکان یک قبیله‌ي کوچ‌نشین دریایی به اسم موکن‌ها، می توانند به وضوح زیر آب را مشاهده نمایید زیرا آن ها دوران زیادی را صرف غواصی در زیر آب برای پیدا کردن غذا میکنند و به این ترتیب چشم‌هاي‌شان عادت کرده‌است.
20 واقعیت عجیب درباره تایلند که نمی دانستیدبه گفته‌ي آنا گیسلن از دانشگاه لاند در سوئد، این کودکان میتوانند هنگامیکه به دنبال صدف و خیار دریایی هستند، بدون هرگونه مشکلی، چشم خودرا باز نگه دارند. با این حال، بزرگسالان این قبیله این توانایی را از دست میدهند، چرا که چشم ما با بالا رفتن سن انعطاف‌پذیری کم‌تری خواهد داشت.

 

۱۷. در تایلند متعارف است که مردم با جمله‌ي “آیا غذا خورده‌اید؟” بجای پرسیدن “حالتان چه‌طور است” باهم درود و احوالپرسی میکنند.چنان‌چه فرهنگ تایلند به میزان زیادی تحت تأثیر چینی‌ها که غذا و خوردن را بسیار جدی میدانند، قرار گرفته‌است مردم‌ طبق معمول ابتدا درمورد‌ي غذا سوال می کنند.

 

همینطور، استفاده از عباراتی مثل “مهم نیست” یا “نگران نباش” در بین آن ها بسیار متعارف است، و این نشان میدهد که انها در اثر مشکلات و سختی‌هاي زندگی خودرا نمی بازند.

 

درسال ۱۸۸۰، ملکه‌ي تایلند سوناندا کوماریاتانا پس از واژگون شدن قایق‌اش غرق شد، در حالیکه افراد زیادی دور و بر او بودند. در قانون تایلند لمس بدن ملکه ممنوع است بنابر این کسی نتوانست وی را نجات بدهد.این ملکه دخترش را نیز به همراه داشت که او هم در اثر این حادثه جان خودرا از دست داد. مراسم گرامیداشتی به یاد او و فرزند متولد نشده‌اش توسط سلطان چولالونگکورن برگزار شد. ملکه سوناندا ۱۹ ساله بود که درگذشت.

 

۱۹. تقریباً نیمی از کارگران مشغول بکار تولید پل راه‌آهن روی رودخانه‌ي کووی در کانچانابوری جان خودرا از دست دادند. این شهر که در غرب تایلند واقع شده در آن دوران تحت بازرسی ژاپن بود که کارگران و زندانیان جنگی را وادار به تولید این پل می کرد.

 

این مرگ و میرها توسط یک یادبود، دو موزه و فیلم‌هایي مثل پلی بر روی رودخانه کووی «۱۹۵۷»، بازگشت از رودخانه‌ي کووی «۱۹۸۹» و مرد راه‌آهن «۲۰۱۳» گرامی داشته شده‌اند. این کارگران و زندانیان در اثر حوادث، بیماری و بدرفتاری جان خودرا از دست دادند.

 

۲۰. پلیس‌هاي تایلندی که مرتکب جرائم جزئی شوند با یک بازوبند هلوکیتی به رنگ صورتی روشن مجازات میشوند. آن ها باید این بازوبند رابه مدت چند روز روی بازوی‌شان ببندند.

20 واقعیت عجیب درباره تایلند که نمی دانستید

این بازوبند دارای یک تصویر هلو کیتی با دو قلب است. به گفته‌ي مقامات، علت استفاده از این بازوبندها ایجاد احساس شرم و خجالت در افسرانی است که دیر میکنند، در مکان‌هاي نامناسب پارک میکنند یا مرتکب هرگونه تخلف جزئی دیگری می شوند. این افسران اجازه ندارند به دیگران بگویند که چرا این بازوبندها را بسته‌اند.

 

 

Loading...
a
عمل زیبایی عجیب و باورنکردنی پیکسی مانکن مشهور جهان +عکس
عمل زیبایی عجیب و باورنکردنی پیکسی مانکن مشهور جهان +عکس
مشاهده بیشتر