پارس ناز پورتال

لایچین سیر

تبلیغات

تبلیغات

6 علامت فرسودگی شغلی را بشناسید

6 علامت فرسودگی شغلی را بشناسید

6 علامت فرسودگی شغلی را بشناسید 

آیا در مورد فرسودگی شغلی چیزی شنیده اید؟ شاید آگاه نباشید اما اکنون به این مشکل دچار شده باشید،بازدهی کم کار و خسته شدن در کار نشانه هاي نخست آن میباشند. بعضی مواقع نشانه هاي بسیار آشکاری در زندگی شغلی ما وجود دارند که آن ها را نادیده میگیریم. «فرسودگی شغلی» یکی از آنهاست که به دلایلی چون،

 

مسائل مالی، اوضاع نامناسب بازار کار، خانواده و سایر عوامل، کوچک شمرده میشوند. اما با افزایش این نشانه ها و به طول انجامیدن این پدیده، مشکلات عدیده اي برای فرد به وجود خواهند آمد و حتی سلامت او را نیز به خطر خواهند انداخت.اگرچه داشتن یک شغل آرمانی چیزی هست که تنها درصد کمی از مردم دنیا فرصت دست یافتن

 

به آن را می یابند با این حال، بعید و دور از دهن نیست. دستیابی به چنین مشاغلی، خطر کردن هاي فراوانی را به همراه دارد که همۀ انسان ها، شجاعت کافی برای انجام آن را ندارند و به همین علت نیز برای دیگران کار می‌کنند و گاه با امر و نهی ها و درخواست هاي غیرمنطقی آن ها نیز مواجه می‌شوند.

 

گاهی جمیعی از عوامل سبب عدم رضایت کامل در زندگی شغلی و فشارهای فراوان می‌شود که موجبات خستگی افراد را به همراه خواهند داشت. نشانه هایي راکه در ادامه برای تان برخواهیم شمرد، از بارزترین زنگ خطرهای و هشدارهایی محسوب میشوند که خبر از «فرسودگی در کار» را به شما میدهند. این موارد را مرور می‌کنیم:

 

۱- نصف شب با افکار آشفته و ضربان شدید قلب از خواب برمی خیزید

اگر با فشار کاری فراوان مواجه هستید و اگر برای به اتمام رساندن یک پروژه، بیش از توانمندی هاي یک انسان از شما انتظار میرود باید در صدد برطرف کردن آن برآیید. بعنوان مثال بررسی کنید که آیا امکان دارد تا زمان به اتمام رسیدن، آن پروژه، جلسات کاری کمتری داشته باشید؟ آیا امکان گرفتن کمک از سایر اعضای گروه وجود دارد؟

 

پاسخ به چنین سئوال هایي و پیدا کردن راه حل برای آن ها، از میزان اضطراب شما خواهد کاست. اگر چنین اضطراب هایي ادامه دار شوند سبب خواهند شد که به سرعت، فرسودگی شغلی گریبانگیر شما نیز بشود.

 

۲- همواره حالت واکنشی از خود نشان می‌دهید

اگر دائم در حالت واکشنی قرار دارید، علامت واضحی هست که نشان میدهد در اولیت بندی ها، دچار مشکل هستید. زمانی که اولیت بندی صحیحی انجام نداده باشید، با به اتمام رسیدن زمان ارائه پروژه ها، تمام برنامه هاي تان با هم برخورد پیدا میکنند. زمانی که می‌خواهید به یک درخواست شغلی، بله بگویید،

 

باید حتما در مورد آن به خوبی فکر کنید چرا که گاهی بهتر هست با گفتن یک نه و آن هم سریع، از انجام مسئولیت غیرممکنی ممانعت به عمل آورید.زمان هایي که مسئولیت هاي کاری بیش از اندازه اي را متقبل می‌شوید، مستعد تحریک پذیری بیشتری خواهید بود و این احتمال وجود دارد که در آینده، دچار فرسودگی شغلی شوید.

 

۳- مدام نگران آینده هستید

زمانیکه دائم نگران آینده هستید، لذت بردن از حال را از دست میدهید. این نگرانی سبب خواهد شد که توانایی اندیشیدن موثر و انرژی فراوانی را از دست بدهید. بهتر هست بعضی از تمرین ها همچون مدیتیشن را برای تقویت ذهن خود انجام دهید و آن را به عادتی هرروز تبدیل کنید. با اینکار فرصت زندگی در اکنون را پیدا خواهید کرد و از انچه شاید در آینده اتفاق بیافتد، فاصله می‌گیرید.

 

۴- بسیار تحریک پذیر شده اید و خیلی زود عصبانی میشوید

اگر اخیرا بسیار تحریک پذیر شده اید و بر سر کوچک ترین مسئله اي عصبانی میشوید و بسیار انتقادگرایانه با اعضای گروهی که با انها همکاری می‌کنید، نیز برخورد میکنید، این امکان وجود دارد که دچار فرسودگی شغلی شده باشید. در واقع در کنار تمرکز و میزان خلاقیت تان، صبر و شکیبایی خود را نیز از دست داده اید.

 

۵- هفته هاست که کمتر از پنج ساعت در شبانه روز خوابیده اید

اگر صبح ها بعد از خواب نه عمده کافی، با تپش قلب بلند می‌شوید و نگران به اتمام رساندن پروژه اي هستید که به شما واگذار شده و این روند مدت هاست که ادامه دارد، باید بدانید که مستعد «فرسودگی در شغل» خود قرار گرفته اید.

 

خوابیدن بخش مهمی از زندگی افراد به شمار می‌آید و اگرچه بعضی کمتر از بقیه به خوابیدن نیاز دارند با این حال نمیتوان از این روند چشم پوشی کرد. در چنین زمان هایي باید به بررسی مجدد مسائل کاری خود پرداخته و دوباره اولیت بندی هاي تازه اي را انجام دهید.

 

۶- فراموش کرده اید که خوش گذراندن و خوشحال بودن به چه معناست

 به گزارش پارس ناز هفته ها و ماه هاي جدید را به دلیل آورید. اگر به انجام رساندن تمام پروژه هاي مرتبط با کارتان سبب شده که هیچ لذتی در زندگی برای تان به وجود نیامده باشد، این امکان وجود دارد که تحت تاثیر پدیده «فرسودگی شغلی» قرار گرفته باشید. گرچه درست هست که کار کردن همۀ وقت} با تفریح و شادی همراه نیست

 

اما لااقل باید اندکی لذت را برای تان به همراه داشته باشد. اگر در کار شما چنین لذتی اصلا وجود ندارد، به دنبال علت آن بگردید و در صدد تغییر در این اوضاع برآیید.با در نظر گرفتن شش موردی که برشمرده شد، می‌توانید از ایجاد «فرسودگی شغلی» پرهیز به عمل آورده و با حضور در زمان حال، از زندگی سالم و خوشحال لذت بیشتری ببرید.

 

 

Xبستن تبلیغ
فوتبال
X
ماجرای شرم آور مخفی شدن مرد جوان در حمام خانه این زن
ماجرای شرم آور مخفی شدن مرد جوان در حمام خانه این زن
مشاهده بیشتر