پارس ناز پورتال

لایچین سیر

تبلیغات

تبلیغات

6 نکته مهم درباره غذا خوردن که باید رعایت کنیم

مجموعه : رژیم و تغذیه
6 نکته مهم درباره غذا خوردن که باید رعایت کنیم

6 نکته مهم درباره غذا خوردن که باید رعایت کنیم 

غذا خوردن و تغذیه در زندگی باید طبق اصول و قواعد سلامتی باشد تا بتوانیم همه ي وقت سالم و سرحال زندگی کنیم. 6 نکته خوب تغذیه اي برای شما داریم. 

 

آگاهانه غذا خوردن
کیتلین رابل متخصص تغذیه می‌گوید: آگاهانه غذا خوردن یکی از برترین راه ها برای بهبود ارتباط خود با غذا هست. این روش کمک میکند اکثر غذاهایی بخورید که با آهنگ بدنتان هماهنگ میباشند و درمورد انتخاب خوراکی تان انعطاف پذیر باشید. آگاهانه غذا خوردن، شامل آهسته و به دور از هرگونه حواس پرتی « مثل کار کردن با موبایل همراه یا تماشای تلویزیون هنگام غذا » غذا خوردن، کاملا درگیر تجربه غذا خوردن شدن،

 

گوش دادن به نشانه هاي اشتهای بدن، غذا خوردن تا زمانی که احساس سیری کنیم و ایجاد تمایز بین احساس گرسنگی و دیگر تحریک کننده هاي غذا خوردن میشود. تحقیقات نشان داده آگاهانه غذا خوردن می‌تواند مانع افزایش وزن شود و همین طور افراد را از پرخوری و انتخاب هاي ناسالم خوراکی دور کند.

 

چند نکته برای آگاهانه غذا خوردن

_ قبل از غذا خوردن از خود بپرسید که آیا واقعا گرسنه هستید؟ و اگر مطمئن نبودید به مدت 20 دقیقه کاری دیگر انجام دهید و سپس دوباره همین سوال را از خود بپرسید.

 

_ در زمان غذا خوردن، زمان مشخصی را « حدود 20 دقیقه » برای انجام اینکار در نظر بگیرید و در طول آن از غذای خود لذت ببرید.

 

_ دهانتان را پر نکنید، مقدار خوراکی که داخل دهان میگذارید باید نرمال باشد و خوب آن را بجوید.

 

_ روی بو، رنگ و طعم غذاها تمرکز کنید، از طعم هر لقمه از غذا لذت ببرید.

 

هیچ خوراکی را کاملا بدون محدودیت کنار نگذارید
وقتی غذا خوردنتان متعادل باشد میتوانید هر خوراکی را بعنوان بخشی از برنامه خوراکی سالم مورد بهره گیری قرار دهید و هر خوراکی شامل کیک هم میشود. گابریل اودئا، متخصص تغذیه می‌گوید: زندگی بسیار کوتاه هست و اشکالی ندارد هر از گاهی کمی به خود آسان بگیرید. من اکثر شب ها یکی دو قطعه مربعی شکلات تلخ می‌خورم.

 

تنها کافیست به خود بگویید دیگر نباید از فلان غذا بخوری و پس از آن میبینید که میلتان به آن غذا اکثر می‌شود، سپس سعی می‌کنید با خودتان مقابله کنید و بالاخره وقتی تسلیم می‌شوید احساس گناه به سراغتان می‌آید و در همان گام اول، لذت خوراکی که خوردید هم از بین خواهد رفت.

 

تفاوت بین یک برنامه خوراکی سالم با برنامه اي سخت و محدود کننده این هست که در رژیم خوراکی سالم، غذاهایی که دوست دارید هم گنجانده میشود. مهم این هست که اکثر اوقات غذای سالم بخوریم و گاهی نیز از خود ما پذیرایی کنیم.

 

برای غذا خوردن از قبل برنامه ریزی کنید
سالم غذا خوردن حتما نباید گرانقیمت یا پیچیده باشد بلکه به مقداری برنامه ریزی نیاز دارد. از قبل فکرش را بکنید و در ابتدای هفته مقداری از غذاها را آماده کنید، میتوانید آن ها را به صورت فریزری کنار بگذارید تا در کوتاه ترین زمان ممکن مورد بهره گیری قرار دهید. همین طور قبل از رفتن به خرید، لیستی از چیزهایی که می‌خواهید تهیه کنید و با حضور ذهن خرید کنید نه به صورت آشفته.

 

میتوانید کار را از همین امروز شروع کنید. میان وعده هایي سالم برای خودتان آماده کنید و کنار بگذارید و یا غلات صبحانه فردا را از شبِ پیش در دسترس قرار دهید. می‌توانید غذاهایی مثل سوپ را کمی اکثر درست کنید و مقدار اضافی را به صورت فریز شده کنار بگذارید تا در مواقعی که زمان کافی نداشتید، مورد بهره گیری قرار دهید.

 

همۀ وقت} مقداری از میان وعده هایي مثل آجیل یا میوه ها را در کیف یا کشوی کار خود نگه داری کنید. اینکار کمک میکند وقتی گرسنگی به سراغتان آمد، بتوانید واکنشی سالم داشته باشید.

 

همه ي وقت صبحانه اي سالم میل کنید
صبحانه وعده اي هست که اکثر ما، کمترین برنامه ریزی را برایش انجام میدهیم، با این که یکی از مهم‌ترین وعده ها هست. صبحانه سوخت و ساز ما را راه اندازی میکند و در طول روز، انرژی و تمرکزمان را بالا نگه می دارد. کلید خوردن صبحانه اي سالم این هست که از قبل پیش بینی و برایش برنامه ریزی کنید.

 

مطمئن شوید انتخاب هاي سالم را در آشپزخانه دارید تا مانع این شود که به سمت انتخاب هاي ناسالم بروید.تحقیقات میگوید صبحانه می‌تواند در بازرسی وزن کمکتان کند و همین طور باید میزبان مواد مغذی مهم برای بدن باشد. جا انداختن صبحانه میتواند باعث شود بدن به حالت قحطی برود. در این حالت بدن با کاهش مصرف انرژی، سعی میکند

 

شما را زنده نگه دارد. به همین علت سوخت و ساز بدنتان افت خواهد کرد. این یعنی در ادامه روز اکثر گرسنه خواهید شد و ممکن هست دست به انتخاب هاي خوراکی اشتباه بزنید. از طرفی نیز سوخت و ساز بدن کند شده و همه ي این‌ها در کنار هم یعنی افزایش وزن.

 

متخصصان پیشنهاد می‌کنند یک صبحانه سالم باید شامل این موارد باشد

 

کربوهیدرات هاي پیچیده « غلات کامل، نان سبوس دار »
پروتئین هاي با کیفیت « تخم مرغ، شیر، ماست، پنیر، حبوبات، دانه ها، آجیل ها »
چربی هاي سالم « آجیل ها، کره بادام زمینی »
غذا هاي گیاهی « میوه، سبزیجات »

 

مراقبت از روده
احساس خستگی و بی حالی دارید؟ از تحمل کردن وزن اضافه خسته شده اید؟ جواب ممکن هست در سلامت روده تان نهفته باشد. روده ما حاوی باکتری هاي سالم و ناسالم هست و داشتن تعادل این باکتریها برای داشتن بدنی سالم، بسیار با اهمیت هست. در واقع مشخصات باکتری هاي روده ما با شرایطی مثل دیابت،

 

سلامت روان و اوضاع وزنی در ارتباط هست.باکتری هاي خوب را با نام پروبیوتیک می شناسیم. این باکتریها از کربوهیدرات هایي که به صورت هضم نشده از بدن قبل اند تغذیه میکنند. آن چه می‌خورید میتواند روی تعادل باکتری هاي خوب و بد تاثیر بگذارد. هرچه بهتر پروبیوتیک ها را تغذیه کنید، روده نیز بهتر میتواند غذاها را هضم و مواد مغذی شان را جذب کند.

 

به مقدار اکثر فکر کنید، نه کمتر
 به گزارش پارس ناز تعداد زیادی از ما سالم خوردن را به منزله آزمایش استقامت می‌بینیم. به جای این که با خود فکر کنید فلان غذا را نخورم یا فلان غذا را محدود کنم، به تمام مواد مغذی که با سالم غذا خوردن قرار هست وارد بدنتان کنید بیاندیشید. یک هفته با خود قرار بگذارید که اکثر آب بنوشید و مشاهده نمایید چه احساسی خواهد داشت و یا در کنار وعده هاي خوراکی خود سبزیجات اضافه کنید، میان وعده میوه میل کنید.

 

اکثر روی اضافه کردن به برنامه خوراکی تمرکز کنید تا کم کردن از آن. با اینکار متوجه خواهید شد دیگر کمتر نگران غذا خواهید بود و از آن چه می‌خورید نیز اکثر لذت می‌برید.

6 نکته مهم درباره غذا خوردن که باید رعایت کنیم

 

loading...
Xبستن تبلیغ
فوتبال
X
هیکل جذاب دختر بدنساز ایرانی را ببینید +عکس
هیکل جذاب دختر بدنساز ایرانی را ببینید +عکس
مشاهده بیشتر