پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

علت خارش واژن و راه درمان آن

علت خارش واژن و راه درمان آن

علت خارش واژن و راه درمان آن

 

یکی از مشکلات گریبانگیر خانمها خارش واژن و سوزش و تورم این ناحیه از اندام خامها میباشد که علت های مختلفی دارد . از عدم رعایت بهداشت تا رعایت بهداشت وسواسی و بیش از حد ! به گزارش پارسناز شایع ترین علت خارش واژن مربوط به بهداشت دستگاه تناسلی می باشد

 

خارش مهبل (واژن) مشکل شایع دستگاه تناسلی است که زنان با آن مواجه هستند و اغلب اوقات این مشکل باعث خجالت زدگی خانم ها می شود. دلایل زیادی برای خارش واژن وجود دارد، شایع ترین آن مربوط به بهداشت دستگاه تناسلی می باشد. عدم رعایت بهداشت و یا رعایت بهداشت به طرق اشتباه منجر به خارش واژن می شود. برای همین توصیه می شود پس از هربار دستشویی رفتن حتما دستگاه تناسلیتان را با آب بشویید و لباس زیر را روزی دو مرتبه عوض کنید.

 

علت خارش واژن:خارش واژن به علت وجود نوعی قارچ مخمر و یا حساسیت بوجود می آید.

 

واژن باکتری های خوبی دارد که برای حفظ تعادل PH مهم هستند. اگرچه زمانی که این باکتری ها بیش از حد رشد کنند و یا باکتری های بد بر این باکتری ها افزونی بیابند خارش ، بوی نامطبوع و سوزش واژن شروع خواهد شد. رابطه جنسی ، قند زیاد از حد، آنتی بیوتیک ها و سیستم ایمنی ضعیف بدن منجر به تشکیل قارچ مخمر می شوند.

 

میزان مختصری ترشح روزانه از دستگاه تناسلی خانم ها که شفاف و سفید رنگ است، نرمال تلقی می شود .تغییر در تعادل نسبت بین این قارچها و باکتریهای مفید واژن ممکن است منجر به التهاب واژن یا واژینیت شود .عوامل مختلفی که می توانند تعادل میکروبی نرمال واژن را بهم بزنند شامل :

 

آنتی بیوتیک ها ،تغییرات در سطح هورمون ها بر اثر حاملگی ، شیردهی ویائسگی ،شستشوی واژن با دوش واژینال و ژل بهداشتی بانوان ،مواد کشنده اسپرم،رابطه جنسی،عفونت های جنسی

 

بر اثر تغییر در تعادل نرمال واژن ، مخاط آن متورم شود و سبب سوزش و خارش و بوی بد و افزایش مقدار ترشح می شود . به گزارش پارسنازحتی محرک های شیمیایی مانند شستشوی بدن با بعضی شوینده های قوی منجر به از بین رفتن تعادل میزان PH واژن می شوند، منجر به خارش واژن می شود.

 

خارش واژن و ترشحات سفید به دلیل وجود نوعی قارچ است که بیش از حد در واژن رشد کرده است.

 

درمان خارش واژن

علت خارش واژن و راه درمان آن

√ برای درمان خارش واژن می توانید از داروهای خوراکی و یا ژل هایی که حالت مسکن دارند استفاده کنید.

 

√ قارچ های مخمر شیرینی را دوست دارند بنابراین کیک و یا مواد خوراکی شیرین مصرف نکنید چرا که منجر به رشد هر چه بیشتر قارچ های مخمر در ناحیه واژن می شوند. پس برای درمان خارش واژن می بایست کربوهیدرات های تصفیه شده را کامل از خودتان دور کنید.

 

√ لباس زیر نخی بپوشید چرا که خیلی سریع خشک می شوند و حس خیسی نامطبوعی به شما دست نمی دهد.

 

√ حتما لباس های زیر را روزی دو مرتبه عوض کنید.

 

√ پس از هر بار دستشویی رفتن حتما دستگاه تناسلیتان را با آب بشویید تا میزان PH واژن متعادل حفظ شود. واکنش های حساسیتی نیز می تواند منجر به خارش واژن شود.

 

√ عطر، لوسیون یا صابون هایی با بوی شدید استفاده نکنید. حتی ممکن است دستگاه تناسلی به پارچه هایی مانند پلی استر حساسیت نشان دهد پس خیلی مراقب باشید که از این نوع پارچه استفاده نکنید.

 

برای درمان خارش واژن چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

 

اگر با رعایت نکات بهداشتی که در بالا گفته شد بهبودی در وضعیتتان ایجاد نشد و همچنان خارش واژن داشتید و یا اگر بهبود حاصل شد اما پس از گذشت چند روز مجدد خارش به سراغتان آمد مشکلتان را با پزشک مطرح کنید. مطمئن باشید با رعایت بهداشت هرگز با این مشکل دردسر آور مواجه نخواهید شد.

 

 

مطالب مرتبط:

 

 چگوه با لیزر واژن تنگ میشود

 

دانستنی های عفونت های ناحیه واژن

 

سلامت واژن بر زندگی جنسی شما

 

دلیل ترشحات غیر طبیعی واژن