"> به خارجی های توریست در ایران چه میگذرد

پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

به خارجی های توریست در ایران چه میگذرد

به خارجی های توریست در ایران چه میگذرد

روزنامه واشنگتن پست آمریکا با انتشار گزارشی نوشت که تحریم های بین المللی علیه ایران نه تنها در رشد توریسم این کشور تاثیر منفی نداشته بلکه مانع رشد آن نیز نشده است.

 

این روزنامه آمریکایی نوشت : از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ میانگین رشد متوسط صنعت توریسم در جهان ۳ و۲ دهم درصد بوده در حالی که این رقم در ایران قریب به ۱۳ درصد بوده است.

 

به گزارش پارس ناز در این گزارش با اشاره به افت محسوس ارزش ریال در برابر دلار می نویسد:این افت ارزش ، ایران را به مقصدی بسیار ارزان برای توریست های خارجی تبدیل کرده است.

 

 بر اساس آمار دولت ایران در سال گذشته میلادی این کشور پذیرای قریب به ۳ میلیون توریست بوده است که بیشتر آنها توریست های مذهبی کشورهای مجاور برای بازدید اماکن زیارتی ایران بوده اند.

 

این مطلب با اشاره به اینکه بر اساس آمارهای دولت ایران تنها ۲۰ هزار نفر از توریست هایی که سال گذشته به این کشور رفته اند توریست های غیر مذهبی بوده است ، می افزاید بر اساس آمار دولت ایران درآمد ارزی این کشور در سال گذشته از ۳میلیون توریست وارد شده به این کشور ۲ میلیارد دلار بوده است.

 

واشنگتن پست در ادامه به نقل از یک تور لیدر در شیراز می نویسد: “با تحریم های اعمال شده توریسم تنها راه باقی مانده برای ما برای جذب دلار است. حالا که ما نمی توانیم نفت بفروشیم باید توریست بیشتری جذب کنیم.”

 

بیشتر توریست های غیر مذهبی ایران از دو کشور چین و آلمان هستند .سال گذشته (۲۰۱۱) بیش از ۱ هزار توریست آمریکایی نیز به ایران رفته اند که بیشتر آنها از میهمان نوازی ایرانیان می گویند. این سفرها بر خلاف توصیه وزارت خارجه آمریکا انجام شده که اتباع این کشور را از سفر به ایران برحذر کرده است.

 

“مارگاریت بک ویث ” معمار بازنشسته اهل اوهایو که در ماه اکتبر (یک ماه پیش)از ایران بازدید کرده می گوید وقتی قصد سفر به ایران را به دوستان و خانواده ام گفتم بسیاری از آنها گفتند سفرم را لغو کنم برخی هیجان زده شدند و عده ای نیز من را متهم به ماجرا جویی کردند.

 

وی می گوید : در ایران هیچ کمبودی برای پذیرایی از توریست ها نیست. مردم ایران بهترین رفتار را داشتند و باغ ها و اماکن تاریخی زیبایی در ایران وجود دارد.

 

“اندری اسکات” آمریکایی ،بنیانگزار یک وب سایت گردشگری که سال گذشته با یک تور مختلط با استرالیایی ها از ایران بازدید کرده می گوید: بعضی وقت ها از توجه زیاد ایرانی ها به توریست های آمریکایی شرم زده می شدیم. ایرانی ها آن قدر مارا تحویل می گرفتند که هم توری های استرالیایی ما احساس می کردند فراموش شده اند.

 

واشنگتن پست در پایان می نویسد : انتظار می رود در سال جاری رقم توریست های آمریکایی بازدید کننده از ایران از هزار نفر نیز فراتر رود و اینها در حالی است که دولت ایران قوانین سختگیرانه تری در پذیرایی از توریست های آمریکایی وضع کرده است.

 

برای مثل طبق قوانین ایران در تمامی تورهای آمریکایی که از این کشور بازدید می کنند باید یک لیدر تور رسمی حضور داشته باشد ، همچنین ایرانی ها نمی توانند پذیرای توریست های آمریکایی در خانه های خود شوند.