پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

چگونه امین حیایی به شهرت و به ستاره سینما شدن رسید

مجموعه : اخبار سینما
چگونه امین حیایی به شهرت و به ستاره سینما شدن رسید

چگونه امین حیایی به شهرت و به ستاره سینما شدن رسید , امین حیایی که از اواخر دهه 70 تا همین دو سال پیش، یکی از پرکارترین بازیگران سینمای ایران لقب گرفته بود و حتی در سال 84 با بازی در هشت فیلم، رکورد بازیگران پرکار را زد، چند وقتی است بیشتر فعالیتش را متوجه بازی در سریال های تلویزیونی و شبکه نمایش خانگی کرده.

 

او ز در حالی که در همین یک سال اخیر، چهار سریال «خوب، بد، زشت»، «آسمان من»، «دیگری» و «آمین» برای تلویزیون بازی کرد. به بهانه اکران فیلم «خانوم»، پرونده ای مفصل را به فراز و فرودهای کارنامه بازیگری حیایی اختصاص داده ایم.

چگونه امین حیایی به شهرت و به ستاره سینما شدن رسید

1383

تعداد آثار: چهار

سینمایی و سریال: چهار سینمایی و سریال ندارد

 

ارزیابی کیفی: حیایی سال 83 در چهار فیلم «زن زیادی»، «سرود تولد»، «شارلاتان» و «عروس فراری» بازی کرد. غیر از «زن زیادی» تهمینه میلانی که آن سال به خاطرش کاندیدای سیمرغ بلورین شد،

 

سایر فیلم هایش، کمدی های متوسط و ضعیفی بودند. حیایی یک سال قبل، یکی از بهترین نقش های کمدی اش را در «کما» بازی کرده بود و انتظار می رفت در همکاری دوباره اش با معیریان در «شارلاتان» باز هم موفق ظاهر شود اما این اتفاق نیفتاد. او در «عروس فراری» باز هم پیرو نقشش در «کما»، به قالب یک لمپن پایین شهری فرو رفت؛ کاراکتری که از این به بعد در همه سال ها آن را با خودش یدک کشید.

 

موفقیت: حیایی سال 83 به خاطر بازی در «زن زیادی»، نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.


1384

تعداد آثار: 8

سینمایی و سریال: 8 سینمایی و سریال ندارد

 

ارزیابی کیفی: حیایی در این سال، رکورد فیلم بازی در یک سال را شکست و در هشت فیلم سینمایی «آکواریوم»، «تله»، «چه کسی امیر را کشت؟»، «ستاره بود»، «ستاره است»، «ستاره می شود» و «شام عروسی» بازی کرد.

 

البته سه گانه «ستاره ها»ی فریدون جیرانی، ابتدا ساختار یک فیلم سه اپیزودی را داشت و بعد از تولید، تبدیل به سه فیلم مستقل شد. حیایی در این سال با کارگردان هایی مثل ایرج قادری، فریدون جیرانی، سیروس الوندی و مهدی کرم پوری کار کرد و غیر از «شام عروسی»، سایرین را می شود کارهایی به نسبت موفق به حساب آورد. البته «شام عروسی» هم به نسبت کمدی هایی که حیایی در سال 82 بازی کرد، تا حدی استاندارد بود.

 

موفقیت: با اینکه موفق به دریافت جایزه ای نشد اما بازی قابل ملاحظه ای در «چه کسی امیر را کشت؟» داشت که دیده نشد.

چگونه امین حیایی به شهرت و به ستاره سینما شدن رسید

 


1385

تعداد آثار: چهار

سینمایی و سریال : سه سینمایی و یک سریال (شروع ساخت کلاه پهلوی)

 

ارزیابی کیفی: از سال 85 امین حیایی به پروژه الف ویژه «کلاه پهلوی» پیوست و حضورش تا سال ها بعد ادامه پیدا کرد. از طرف دیگر در فیلم «سنگ کاغذ قیچی» سعید سهیلی، نقش متفاوت و خوبی ایفا کرد.

 

یکی از مهمترین اتفاق های حیایی در این سال، حضورش در «اخراجی ها»ی مسعود ده نمکی بود؛ فیلمی که آن زمان بین مردم محبوبیت زیادی پیدا کرد و باعث شد به سری دوم برسد اما هنوز هم میان منتقدان درباره ساختار خوب و بدش بحث وجود دارد. «مهمان» تنها انتخاب بد حیایی در سال 85 بود. او در این فیلم باز هم نقش یک راننده تاکسی لمپن را بازی کرد و یکی از بدترین بازی هایش را ارائه داد.

موفقیت: نداشت

 


1386

تعداد آثار: چهار

سینمایی و سریال: سه سینمایی و یک سریال (ادامه کلاه پهلوی)

 

ارزیابی کیفی: سال 86 یکی از موفق ترین سال ها در کارنامه بازیگری امین حیایی بود. او همزمان در دو فیلم موفق «شب» و «دایره زنگی» بازی کرد؛ فیلم هایی که اولی برای خود حیایی موفقیت زیادی به همراه آورد و دومی در اکران، توجه های زیادی را جلب کرد.

 

در «شب» نقش گروهبانی را داشت که مسئول بود زندانی را جابجا کند، در «دایره زنگی»، کارمندی ساده بود که کاملا تحت نفوذ همسرش قرار داشت و در «زن ها فرشته اند» مردی زن باره بود. درست است «زن ها فرشته اند» در مقایسه با دو فیلم قبلی، کار شاخصی به حساب نمی آمد اما در حد استاندارد بود.

 

موفقیت: در بیست و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد را برای بازی در «شب» به دست آورد.

چگونه امین حیایی به شهرت و به ستاره سینما شدن رسید

 


1387

تعداد آثار: چهار

سینمایی و سریال: سه سینمایی و یک سریال (ادامه کلاه پهلوی)

 

ارزیابی کیفی: امین حیایی در این سال همچنان اصرارش بر پذیرش حضور در فیلم های گیشه پسند را حفظ کرد. او در «پسر تهرانی» و «یک اشتباه کوچولو» حضور یافت که هیچ کدام آورده ای برایش نداشتند. قاعدتا از این جنس فیلم ها نمی توان انتظار خارق العاده ای داشت و اگر حیایی را مثل همیشه جوانی اکتیو با خوش مزه بازی های معروف ببینیم، جای تعجب ندارد.

 

«اخراجی ها 2» دیگر فیلمی است که حیایی بازی کرد و مخاطبان بار دیگر شاهد خوش مزه بازی های بیژن بودند. بازی امین حیایی در هر سه فیلم به هیچ وجه مورد توجه رسانه ها قرار نگرفت ولی خودش به شدت از انتخاب هایش دفاع می کرد.

 

موفقیت: نداشت


1388

تعداد آثار: هفت

سینمایی و سریال: چهار سینمایی و 3 سریال (ادامه کلاه پهلوی)

 

ارزیابی کیفی: سال 88 حیایی تصمیم گرفت توازنی میان کارهایش برقرار کند. برای همین در کنار بازی در فیلم های گیشه پسند، پیشنهاد محمد علی باشه آهنگر را برای فیلم «بیداری رویاها» پذیرفت.

 

بازی کاملا جدی حیایی اما به خاطر ضعف اصل فیلم به چشم نیامد. او قرار بود نقش مقابل تنابنده در «سن پطرزبورگ» را بازی کند که در نهایت پیمان قاسمخانی جایش را گرفت و نقشی فرعی به حیایی رسید. «سلام بر عشق» و «پوپک و مش ماشاالله» هم دستاوردی برایش نداشتند به ویژه که جزو تولیدات ضعیف سینمایی محسوب می شوند و حیایی در آنها از قالب آشنایش خارج نشده بود. او در یک قسمت از «شمس العماره» هم بازی کرد.

 

موفقیت: نداشت


1389

تعداد آثار: پنج

سینمایی و سریال: چهار سینمایی و یک سریال (ادامه کلاه پهلوی)

 

ارزیابی کیفی: حیایی در حالی پیشنهاد محمد زرین دست را برای بازی در «قفس طلایی» پذیرفت که ساخته قبلی این کارگردان از سوی منتقدان و مخاطبان و حتی بازیگرانش با اعتراض همراه شده بود. این فیلم هم از ضعیف ترین تولیدات سینمای ایران محسوب می شود و طبعا نمره ای منفی در کارنامه حیایی است.

 

او در «زنان ونوسی، مردان مریخی» کاظم راست گفتار هم تیپ آشنایش را به نمایش گذاشت. «شیش و بش» نسخه ای ضعیف از بده بستان های معروف حیایی و گلزار است و «اخراجی ها 3» همان بیژن دو اخراجی پیش بود که حالا پیرتر شده.

 

موفقیت: نداشت

چگونه امین حیایی به شهرت و به ستاره سینما شدن رسید

 


1390

تعداد آثار: شش

سینمایی و سریال: سه سینمایی و 3 سریال (ادامه کلاه پهلوی)

 

ارزیابی کیفی: حیایی سال 90 دو انتخاب جالب سینمایی داشت: «قلاده های طلا» و «خودزنی». «قلاده های طلا» درباره اتفاقات سال 88 بود و حیایی در آن نقش ماموری اطلاعاتی را برعهده داشت که مورد سوءظن مقامات بالاست. «خودزنی» اما در نقد نخبه کشی بود و کمتر از فیلم اول به چشم آمد. حیایی در این فیلم نقش خواننده زیرزمینی را بازی کرد.

 

فصل دوم «قلب یخی» و «ساخت ایران» انتخاب های این بازیگر در حوزه نمایش خانگی بود که اولی به سرانجام نرسید و دومی با کلی حاشیه و بدترین شکل به پایان رسید. حیایی در فیلم فانتزی «آهوی پیشونی سفید» هم بازی کرد ولی هیچ کدام دستاوردی برایش نداشتند.

 

موفقیت: نداشت


1391

تعداد آثار: دو

 

سینمایی و سریال: یک سینمایی و یک سریال (کلاه پهلوی)

 

ارزیابی کیفی: بدون شک سال 91 بدترین دوران کاری امین حیایی است. او فقط در یک فیلم سینمایی بازی کرد و مثل سال های پیش گاهی سری به سریال «کلاه پهلوی» می زد.

 

انتخاب یک سال پیش حیایی تاثیری مستقیم در این کم کاری داشت و باعث شد پیشنهادهایش معدود باشد. حیایی فقط در «رژیم طلایی» ساخته رضا سبحانی حضور پیدا کرد، آن هم نه در نقش اصلی.

 

«رژیم طلایی» فیلمی ضعیف بود که تنها برای گیشه ساخته شد ولی اکران موفقی نداشت تا بازی بد و تکراری حیایی بیش از پیش به چشم بیاید. او در این سال نمایش «قحطی نور» را به صحنه برد.

 

موفقیت: نداشت

چگونه امین حیایی به شهرت و به ستاره سینما شدن رسید

 


1392ش

تعداد آثار: شش

 

سینمایی و سریال: سه سینمایی و 3 سریال (کلاه پهلوی)

 

ارزیابی کیفی: سال 92 اگرچه فعالیت حیایی بیش از سال قبل شد اما نگاهی به انتخاب هایش نشان می دهد که پیشنهاد دندان گیری نداشته. او در «خانوم» در یک اپیزود حاضر شد و باز هم نقشش کوتاه است و قطعا در کارنامه اش گم شد. دو فیلم دیگر او یعنی «آتیش بازی» و «مرواریدهای خلیج فارس» هنوز اکران عمومی نشده.

 

حیایی نوروز امسال سریال «خوب، بد، زشت» را روی آنتن داشت که به خاطر تکرار تیپ لمپنی اش با انتقاد رسانه ها مواجه شد. «آسمان من» دیگر سریالی است که حیایی در آن بازی کرد و در نوبت پخش قرار دارد.

 

موفقیت: نداشت

 

 

 

برچسب‌ها:

مطالب جنجالی سایت

دخترانی برهنه که کنار خیابان برای رابطه جنسی +عکس
دخترانی برهنه که کنار خیابان برای رابطه جنسی +عکس
مشاهده بیشتر