پارس ناز پورتال

جیسون رضاییان و چند ایرانی در امریکا آزاد شدند +عکس

جیسون رضاییان و چند ایرانی در امریکا آزاد شدند +عکس

 جیسون رضاییان و چند ایرانی در امریکا آزاد شدند

 

پس از توافق هسته ای اینک روز اجرای برجام فرا رسیده . در روز اجرای برجام لحظاتی قبل و پس از صدور حکم آزادی 4 زندانی دو تابعیتی، جیسون رضاییان و سعید عابدینی (کشیش ایرانی) از زندان آزاد شدند.

 

در حالیکه ساعت 1 بامداد یکشنبه 27 دی ماه 94 محمد جواد ظریف وزیرامورخارجه کشورمان و خانم موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که هر دو در وین به سر میبرند ، به گزارش پارس ناز به منظور آغاز روز اجرایی برجام بیانیه مشترکی را صادر کردند ، ساعتی قبل دادستان تهران خبر از آزادی 4 زندانی دو تابعیتی داده بود.این در حالی است که احتمال داده می‌شود امیر میرزا حکمتی که به اتهام جاسوسی در ایران دستگیر شده بود نیز جزء آزادشدگان باشد.

جیسون رضاییان و چند ایرانی در امریکا آزاد شدند +عکس

آمریکا 7 زندانی ایرانی را آزاد کرد

 

ناگفته نماند که همزمان با آزادی چهار تبعه دو تابعیتی از سوی جمهوری اسلامی ایران، دولت امریکا نیز شنبه هفت ایرانی را که در آن کشور زندانی بودند، آزاد کرده است.

 

این منبع آگاه ، اسامی زندانیان آزادشده ایرانی از سوی امریکا را «نادر مدانلو»، « بهرام مکانیک»، « خسرو افقهی»، «آرش قهرمان»، «تورج فریدی»، «نیما گلستانه» و « علی صابونچی» اعلام کرد.

 

آمریکا حکم دستگیری و استرداد 14 ایرانی را لغو کرد

 

همچنین پس از آزادی 7 ایرانی از زندانهای آمریکا ، طبق توافق ایران و امریکا برای مبادله تعدادی زندانی در دو کشور، دولت امریکا امروز شنبه حکم استرداد 14 ایرانی دیگر را لغو کرد.یک منبع آگاه گفت: امریکا در سالهای اخیر، حکم دستگیری این افراد را به اتهام دور زدن تحریمها صادر کرده و خواستار استرداد آنها به امریکا شده بود.

 

به گفته منبع مذکور، این افراد شامل سعید جمیلی، جلال سلامی، متین صادقی، علیرضا معظمی گودرزی ، محمد عباس محمدی ، کوروش طاهرخانی، سجاد فرهادی، سید احمد ابطحی ، غلامرضا محمودی، حمید عرب نژاد، علی معطر، محمدعلی شعرباف، امین روان و بهروز دولت زاده هستند.

 

در همین حال، امریکا محدودیتهای حقوقی پس از آزادی 7 ایرانی دیگر را نیز که سالهای پایانی محکومیت خود را در زندانهای آن کشور طی می کنند، لغو کرد.

 

این افراد، علاوه بر 7 ایرانی هستند که امروز از زندانهای امریکا آزاد شدند.اسامی زندانیان آزادشده ایرانی از سوی امریکا، «نادر مدانلو»، « بهرام مکانیک»، « خسرو افقهی»، «آرش قهرمان»، «تورج فریدی»، «نیما گلستانه» و « علی صابونچی» اعلام شده است.

 

در مقابل، ایران نیز «جیسون رضاییان»، «نصرت الله خسروی رودسری»، «امیر حکمتی» و «سعید عابدینی» را آزاد کرد.ساعتی پیش، دادستان عمومی و انقلاب تهران، از آزادی چهار زندانی دو تابعیتی خبر داده بود.

 

عباس جعفری دولت آبادی به خبرنگاران گفت: در راستای مصوبات شورای عالی امنیت ملی ایران و مصالح کلی نظام، چهار زندانی ایرانی دو تابعیتی ظرف روز جاری(شنبه) در چارچوب مبادله زندانیان آزاد شدند.

 

 

مطالب مرتبط:

 

آغاز اجرای برجام و بیانیه مشترک ظریف و موگرینی+عکس

 

 ادامه توافق هسته ای پاک کردن شعار مرگ بر آمریکا در تهران

 

عامل اسیدپاشی در شب جشن توافق هسته ای در بوکان دستگیر شد

 

خلاصه ای از مهمترین موارد توافق مذاکرات هسته ای