پارس ناز پورتال

آشنایی با جت مافوق صوت نیویورک به لندن

مجموعه : مجله خبری روز
آشنایی با جت مافوق صوت نیویورک به لندن

آشنایی با جت مافوق صوت نیویورک به لندن Spike S-512 یک هواپیمای جت مافوق صوت است که نخستین بار در سال ۲۰۱۳ معرفی شد و حالا بعد از چند تغییر و به روزرسانی جدید در طراحی خود، ایمن تر شده و ممکن است حتی بتواند به سرعت های بالاتری نیز برسد. سازندگان این هواپیما که ۱۸ نفر گنجایش دارد، ادعا می کنند بیشینه سرعت آن به ۱.۸ ماخ (معادل ۲۲۰۵ کیلومتر بر ساعت) می رسد و این در حالی است که جامبو جت، سریع ترین هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۴۷ می تواند به بیشینه سرعت ۰.۹۲ ماخ (معادل ۱۱۲۶ کیلومتر بر ساعت) برسد.

 

آشنایی با جت مافوق صوت نیویورک به لندن
 

اگر S-512 واقعاً طوری طراحی شده باشد که بتواند به چنین سرعتی برسد، سرعت آن معادل جت جنگی هورنت F-18 و ۷۲۴ کیلومتر بر ساعت بیشتر از سریع ترین جت مافوق صوت غیرنظامی خواهد بود. به گفته ی کمپانی Spike Aerospace، سازنده ی این هواپیمای لوکس «با چنین سرعتی مردم می توانند سه ساعته از نیویورک به لندن سفر کنند یا از پاریس برای تفریح و خرید به دوبی بروند و قبل از زمان شام دوباره در پاریس باشند!»

 

آشنایی با جت مافوق صوت نیویورک به لندن
 

    دلتا بال جدید این هواپیما توانایی های ایرودینامیکی بسیار بالایی دارد که می تواند قدرت پرواز هواپیما را هم در پرواز با سرعت پایین و هم در سرعت مافوق صوت بهبود بخشد. شکل بال های این جت و دُم جدید آن به کاهش نیروی پسار یا مقاومت هوا کمک می کنند که موجب مصرف بهینه تر سوخت می شود. دُم جدید هواپیما همچنین به سبک تر شدن هواپیما کمک می کند و به نوبه ی خود موجب پرواز سریع تر آن می شود.

 

اما سرعت این هواپیما تنها بخشی از جذابیت های آن است. قسمت داخلی و کابین این هواپیما شبیه به فیلم های علمی-تخیلی طراحی شده است: پنجره های بزرگ سراسری با نمای پانورامیک و میز و صندلی هایی که باعث می شوند کابین درجه یک دیگر هواپیماها حقیر به نظر برسد. مسلماً سفر با این هواپیمای مافوق صوت لوکس، ارزان هم نیست و طبق گزارش ها چیزی بین ۶۰ تا ۸۰ میلیون دلار هزینه خواهد داشت. هیئت مدیره ی Spike Aerospace علی رغم این قیمت نجومی، آینده ی صنعت هوانوردی را در پروازهای مافوق صوت می دانند.