"> خصوصیان منحصر به فرد دو نژاد محبوب عقاب

پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

خصوصیان منحصر به فرد دو نژاد محبوب عقاب

خصوصیان منحصر به فرد دو نژاد محبوب عقاب

عقاب ها پرندگانی از راسته شاهین سانان و خانواده قوشیان می باشند از بزرگ ترین و نیرومند ترین پرندگان جهان هستند و قدرت شکارگری بسیاری دارند.

معمولا انسان گریزند و بندرت به آدمی حمله ور می شوند. طول آن ها از نوک منقار تا انتهای دم معمولا 76 تا 89 سانتی متر و بال هایشان حدود 2 متر بلندی دارد. وزنشان بین 3 تا 6 کیلوگرم می باشد.
طول عمر معمولا بین 25 تا 35 سال البته گاهی تا 45 سال هم عمر کرده اند. قلمروشان بین 50 تا 170 کیلومتر پیش بینی شده و آشانه آن ها بر فراز بلندی ها و کوه های ناهموار و تقریبا دست نخورده توسط انسان می باشد.


عقاب طلایی
نام علمی : Aquila Chryseatos
 نام عمومی : Golden Eagle
دارای پرهای طلایی و سر و پشت و گردنش تیره است و از دور سیاه بنظر می آید و پاهایش پوشیده از پر است. این گونه در ایران بین 2 رشته کو البرز و زاگرس و کویر های مرکزی زندگی می کند و جنس ماده از نر جثه اش بزرگتر می باشد. در 4 تا 5 سالگی بالغ می شوند. نکته جالب این است که عقاب طلایی تنها با یک جفت دیده می شود و تک همسر است.
این جانور برای شکار استراتژی های گوناگونی دارد و سرعت متوسط آن در حین پرواز 50 کیلومتر در ساعت ثبت گردیده ولی به هنگام فرود سرعت آن به 320 کیلومتر در ساعت می رسد.آن ها در طول زندگی از چند لانه به طور چرخشی استفاده می کنند و روزانه حدود 300 گرم گوشت می خورند که عمدتا از پستانداران کوچک است و پرندگان انتخاب دوم آن ها می باشد.
اهلی کردن و رفتن انسان به شکار با عقاب طلایی عقاب های طلایی به عنوان همرا در شکارها از قرون وسطی مورد استفاده قرار می گرفته شده اند. در آسیا، آن ها مورد استفاده برای شکار حیواناتی چونگوزن، بز کوهی و گرگ، بوده اند.

  عقاب سرطاس (سر سفید)
نام علمی : Haliaeetus Leucocephalus
نام عمومی: Blod Eagle


از مشخصات این گونه سینه و پشت قهوه ای و سیاه است که دم و سر سفید رنگ دارند و منقار آن ها زرد است. طول بدن از نوک منقار تا انتهای دم به یک متر می رسد. زیستگاه اصلی آن ها آمریکای شمالی است و نهاد رسمی، ایالات متحده آمریکا می باشند.
این پرندگان از بال های بزرگ خود در هنگام جنگ استفاده ای نمی کنند و فقط با منقار و پنجه های قدرتمندشان حمله ور می شوند. بال های بزرگشان به آن ها کمک می کند که با صرف کردن کمترین انرژی پرواز کنند.


طول عمرشان حودودا 36 سال است و وزنشان بین 3 تا 7 کیلوگرم می باشد. نقش دم بسیار با اهمیت است و در هنگام پرواز و مانور های هوایی شیرجه زدن بسیار به آن ها کمک می کند.
آن ها مانند بسیاری از پرندگان شکاری در بالای زنجیره غذایی قرار گرفته اند. ماهی حدودا 80% از رژیم غذایی آن ها را تشکیل می دهد و تقریبا 4 دقیقه طول می کشد تا یک ماهی به وزن 500 گرم را بخورند.
از ویژگی های منحصر به فرد این عقاب ها این است که شناگران بسیار ماهری هستند و برای صید ماهی می توانند وارد آب شده و شنا کنند.
از نظر تغذیه ای لازم نمی باشد که هر روز شکار کنند. آن ها وقت زیادی را برای استراحت صرف می کنند زیرا هنگام حمله و شکار انرژی زیادی باید داشته باشند.