پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

شب زفاف اولین شب شروع زندگی مشترك

شب زفاف اولین شب شروع زندگی مشترك
 

 شب زفاف-شب عروسی (شب زفاف) اولین شب شروع زندگی مشترك و یكی از شب های بسیار مبارك است . مباركی آن از این جهت است كه در روایت آمده مؤمن با ازدواج و عروسی كردن نیمی از ایمانش تكمیل می شود.

به همین جهت در منابع اسلامی آداب فراوانی برای شب زفاف ذكر شده است. در شب زفاف دعا مستجاب است و فرشتگان رحمت خدا را برای عروس و داماد نازل می كنند.شب زفاف در خاطره ی تمامی زوج های جوان یك شب خاطره انگیز است. در این شب همسر مرد به خانه ی وی وارد می شود و آن شب (شب زفاف)اولین شب زندگی آن زن و شوهر است.برای زفاف و آمیزش، شب انتخاب شده است و پیشوایان دینی، شب را برای رفتن عروس به خانه داماد، ترجیح داده اند و چون این عمل همواره در شب انجام می شود آن را شب زفاف می نامند.

تازه عروس بنا به طبیعت ، از نخستین رابطه جنسی در شب زفاف اکراه و هراس دارد و علت آن معمولا درد جسمانی نیست که اگر همراه با آرامش و خودداری و صبوری مرد باشد خیلی جزئی است. غالبا خود دختر هم نمی داند علت این هراس و اکراه در کجاست ؟ در واقع در شب زفاف تازه عروس دچار نوعی ”‌ شرم ”‌ نیز هست . همه این علت ها را باید در جای دیگری جستجو کرد.در حقیقت چون زن در این مرحله که وارد حیات زناشویی

 
 
می گردد دگرگونی مهمی در برابر خود می بیند و به زندگی آینده و مسوولیت ها و خطرهای آن می اندیشد و از آن واهمه دارد. همه این واهمه ها ، چه زن از آن آگاه باشد و چه نباشد ، قابل ملاحظه و شایسته توجه است.این وظیفه شوهر است که وجود این هراس فطری زن را دریابد و همواره آن را به یاد داشته باشد.بهترین فرصت برای جلب اطمینان زن همین دوره کوتاه است.
 


معروف است که شب زفاف را نباید با جبر آغاز کرد ، ما می گوییم در شب زفاف و در کار پاره شدن پرده دوشیزگی نه تنها جبر نباید در کار باشد بلکه این عمل باید دنباله و نتیجه نوازشی صبورانه و معاشقه ای جانانه باشد و شوهر باید عروس را به تدریج متمایل و راغب به عمل نماید نه آن که با شتابکاری و به کار بردن زور،تنها حس شهوت خویش را فرو نشاند. در این صورت تنها جسم زن را تصرف کرده و از تصرف روح او ناتوان مانده است. بنابراین شوهر در شب زفاف باید تمام تمهیدات لازم را به کار گیرد و در نهایت ملایمت و ظرافت عمل کند و بداند که کوچکترین اشتباه در شب زفاف، چندان او را خسته و دل آزرده می کند که به آسانی التیام پذیر نخواهد بود و گاه تا پایان زندگی زناشویی آثار آن بر جای می ماند.

 

باید بدانیم در شب زفاف که اولین رابطه ی جنسی دختر و پسر است در نتیجه ی آن دختر پرده ی بكارت خود را از دست می دهد كه در بیشتر مواقع با درد همراه است.پاره شدن پرده بکارت ، در حقیقت نمود خارجی جریانی بسیار پیچیده است که باید آن را آغاز زنانگی و پایان دوشیزگی شمرد. باید گفت در اولین تجربه ی جنسی دو نوع درد برای دختر ممكن است به وجود آید.این دو نوع درد عبارتند از:

1- درد به علت پارگی پرده بكارت


این درد همان طور كه در بالا گفته شد به علت ایجاد یك زخم سطحی در داخل واژن است. كه این گونه زخم ها معمولاً دردناك تر از سایر زخم ها هستند. برای كنترل درد، بهترین كار ایجاد معاشقه طولانی است. این كار سبب می شود تا دختر به مرحله ی ارگاسم یا نزدیك آن برسد. رسیدن به ارگاسم، آستانه ی درد را بالا می برد و باعث می شود كه درد یا خیلی كم شود و یا قابل تحمل گردد.

2- درد به علت دخول


این درد دقیقاً به علت كشش دیواره ی واژن است.واژن برای اولین بار می خواهد باز شود. پس درد زیادی را حس می كند.برای كنترل این درد دقیقاً مثل راه حل بالا، باید معاشقه طولانی داشت. تا هم واژن لیزشود و هم آستانه درد افزایش یابد. برای این منظور می شود از ژل مخصوص نیز استفاده نمود.


در شب زفاف برای آمیزش بهتر و كم دردترباید به نكات زیر توجه نمود:


1- معاشقه طولانی تا رسیدن به مرحله ی ارگاسم ؛
2-استفاده از ژل مخصوص ؛
3- دختر را باید قبل از نزدیكی از نظر روحی آماده كرد
4- در صورت داشتن درد شدید از سوی دختر از ادامه نزدیكی خودداری كنید.

موارد لزوم مراجعه به پزشك:


الف) پارگی پرده بكارت معمولاً دارای خونریزی كم است. البته این قضیه به چثه و سن دختر بستگی دارد. در بعضی از موارد پرده بكارت دختر با نزدیكی پاره نمی شود. در این حالت حتماً باید با جراح زنان مشورت نمود تا وی با روش جراحی پرده را باز نماید.

ب) تا سه روز پس از نزدیكی خونریزی بسیار جزئی، طبیعی است و نباید نگران بود. ولی در صورت ادامه پیدا كردن خونریزی حتماً باید به جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه كرد.

چرا برخی زنان در اولین ارتباط جنسی و در شب زفاف خونریزی ندارند؟


گذشته از فقدان مادرزادی پرده بكارت در بعضی زنان، در صورتی كه زن در هنگام رابطه ی جنسی ، آرام و بدون تنش بوده، زمان كافی برای عشق ورزی داشته باشد، با طرف مقابل خود احساس راحتی كند و دهانه ی واژنش به اندازه ی كافی مرطوب باشد، آلت تناسلی مرد به نرمی وارد واژن او می شود . به این ترتیب ممكن است در اولین ارتباط خونریزی نداشته باشد و یا به دلیل نوع خاصی از پرده بكارت اتفاق مشابه این می افتد. اما اگر زن مضطرب باشد یا بترسد و پاهایش را جمع كند دهانه  واژن تنگ خواهد شد و هنگام دخول خونریزی و درد خواهد داشت.


از آنجایی كه در نظر مردم پرده بكارت پرده ای بسیار سفت و محكم است كه تنها با فشار پاره می شود ، برخی مردها در هنگام رابطه ی جنسی فشار زیادی به دهانه ی واژن آورده و موجب پارگی دهانه ی واژن و درد و خونریزی می شوند. در صورتی كه، اگر زن هنگام رابطه ی جنسی آمادگی كافی داشته و به دور از احساس اضطراب باشد هیچ نیازی به فشار از جانب مرد نیست.

نكات قابل توجه در مورد پرده بكارت:

 


رشته های عصبی در پرده كم هستند و به همین دلیل درصورت آرامش جسمی و روانی پارگی آن معمولاً با درد كمی همراه است. عمل دخول و پاره شدن پرده بهتر است در زمانی كه بدن آرام است و هیچ اضطراب و خستگی ندارد انجام شود. بنابراین نزدیكی در اولین شب ازدواج و پس از مراسم طولانی عروسی توصیه نمی شود.

 

 

زنان بهتر است قبل از نزدیكی نه به منظور گرفتن گواهی سلامت پرده بكارت، بلكه به دلیل آگاهی ازنوع پرده به پزشك متخصص زنان مراجعه كرده و توضیحات لازم را درخواست كنند؛ زیرا در موارد نادری كه پرده از نوع ضخیم است احتیاج به عمل جراحی دارد. ضمن این كه تحریك زن و خروج ترشحات از دهانه ی واژن موجب روان شدن دهانه ی واژن و سهولت ارتباط جنسی می شود.

گاهی پرده بكارت با یكی دو بار نزدیكی كاملاً پاره نمی شود و هر دفعه قسمتی از آن پاره شده و كمی خونریزی می كند و البته بدون پارگی پرده، مایع اسپرم ریخته شده بر روی آن می تواند موجب حاملگی شود، زیرا اسپرماتوزئید موجود در اسپرم می تواند از سوراخ پرده حركت كرده و به طرف تخمك زن برود و حاملگی ایجاد شود. در این موارد زن با پرده سالم حامله می شود.

 

آداب روابط زناشویی زن و مرد دو قسم است:


الف – آداب شب زفاف كه عبارت است از :

1- ابتدا عروس و داماد وضو بگیرند.

2- تكبیر گفتن در شب زفاف

برخلاف مراسم جاهلیت – كه متأسفانه عده ‏ای در عصر ما به بعضی از آنها گرفتاراند و شب زفاف را به بی عفتی و بی غیرتی و گناه  میگذرانند – در اسلام ، نخستین حركت سازنده زندگی مشترك ، با شعار «تكبیر» آغاز می گردد .

3- خواندن دو ركعت نماز در شب زفاف ؛

خواندن این نماز در شب زفاف، با حال خضوع و خشوع و دعای ذیل در سرنوشت عروس و داماد بسیار مؤثر است: خدایا الفت و مودت و رضایت زن را نسبت به من و رضایت مرا نسبت به او، بر من ارزانی دار و میان ما را به بهترین وجه مجتمع نما و نیكوترین الفت را به ما عطا كن، همانا تو حلال را دوست می داری و حرام را زشت می شماری».

4- خواندن دعا و نیایش، كه بعد از خواندن نماز زفاف صورت می گیرد.

5- دست گذاشتن داماد بر پیشانی عروس ؛

پس از ورود عروس به حجله ، داماد در حالی كه رو به قبله می ایستد، دست خویش را بر پیشانی عروس بگذارد و برای خود و عروس و اولاد آینده‏شان ، چنین دعا كند: خدایا این زن را به امانت از تو گرفتم و با كلمات تو او را حلال كردم، اگر از این زن فرزندی برای من مقرر فرمودی او را پربركت و پارسا قرار ده و برای شیطان در او بهره‏ای قرار مده».

 

ب – آداب عمومی ( مستحبات) زناشویی:

1- گرفتن وضو

2- گفتن بسم اللّه‏

3- در هنگام جماع تعجیل نكند و زن را برای آن آماده كند تا او هم كاملاً لذت ببرد.

4- جماع در شب‏های دوشنبه، سه شنبه، پنج شنبه یا جمعه باشد.

5- هنگام جماع با زن ملاعبه و بازی كند تا او كاملاً آماده شود.

6- جماع را وقتی انجام دهد كه زن میل دارد.

7- بهتر است نزدیكی در اول شب نباشد ، بلكه ساعاتی بعد از خوردن شام باشد ، زیرا معده پر است و نزدیكی موجب قولنج و فلج و چكیدن بول و فتق و ضعف بینایی و برخی بیماری های دیگر می شود.

امام رضا(ع) فرمود این عمل را در آخر شب انجام دهید. زیرا برای بدن صالح تر و مایه امید بیش تر و ذكاوت بیش تر برای فرزندی كه به دنیا می آید ، می باشد. (سفینه البحار ، ج 1، ص 181)

 
 
برچسب‌ها: