پارس ناز پورتال

دانستنی در مورد رشته مدارك پزشكی

دانستنی  در مورد رشته مدارك پزشكی

در دنیا 120 میلیون نفر و در ایران بیش از یك میلیون نفر به تنبلی چشم مبتلا هستند. این بیماری در صورتی كه قبل از 5 سالگی تشخیص داده شده و درمان شود، كاملاً بهبود می‌یابد اما عدم تشخیص و درمان به موقع آن، می‌تواند منجر به ضعف شدید یك یا هر دو چشم و حتی نابینایی گردد.


از همین رو سازمان بهزیستی كشور به یاری مهد كودك‌های سراسر كشور از سال 78 طرح پیشگیری از تنبلی چشم را به اجرا در آورده است.وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با اطلاع از آمار گسترده تعداد افراد مبتلا به بیماری تنبلی چشم، طرح پیشگیری از این بیماری را ارائه داد.

به عبارت دیگر پایه هر طرح، تحقیق و پژوهش پزشكی؛ اطلاعات و آمار بهداشتی ـ درمانی است. به همین دلیل امروزه در كشورهای پیشرفته و در حال رشد دنیا برای جمع‌آوری علمی داده‌های بهداشتی ـ درمانی، پردازش یا پروردن این داده‌ها و سازماندهی، توزیع و حفاظت از آنها، رشته مدیریت اطلاعات بهداشتی ـ درمانی مطرح شده است.رشته‌ای كه فارغ‌التحصیلان آن به عنوان بازوهایی توانمند، ناب‌ترین اطلاعات را در اختیار سیاستگذاران و برنامه‌ریزان نظام بهداشتی ـ‌ درمانی یك كشور قرار می‌دهند.این رشته در دانشگاه‌ها و مركز آموزش عالی كشور ما به نام رشته مدارك پزشكی در مقطع كاردانی دانشجو می‌پذیرد و فارغ‌التحصیلان آن می‌توانند به طور ناپیوسته تا مقطع دكترا نیز ادامه تحصیل دهند.

رشته‌ مدارك‌ پزشكی‌ رشته‌ای‌ علمی‌ ـ اطلاعاتی‌ است‌ و قلمرو بحث‌ آن‌ اطلاعات‌ بهداشتی‌ ـ درمانی‌ می‌باشد و متخصصان‌ آن‌ نیز مدیران‌ اطلاعات‌ بهداشتی‌ ـ درمانی‌ كشور هستند؛ یعنی‌ یك‌ دانشجوی‌ مدارك‌ پزشكی‌ با مطالعه‌ دروسی‌ مانند طبقه‌بندی‌ یا كُدگذاری‌ بین‌المللی‌ بیماری‌ها، بایگانی‌ مدارك‌ پزشكی‌، كلیات‌ پزشكی‌، آشنایی‌ با اصطلاحات‌ پزشكی‌، آمار و كامپیوتر، خود را آماده‌ می‌كند تا اطلاعات‌ بهداشتی‌ ـ درمانی‌ را به خوبی‌ تجزیه‌ و تحلیل‌ كرده‌ و سپس‌ برای‌ برنامه‌ریزی‌های‌ نظام‌ بهداشتی‌ ـ درمانی‌ در اختیار مدیر یك‌ بیمارستان‌ یا مدیران‌ كلان‌ كشور قرار دهد.توانایی‌های‌ لازم :
آمار به ویژه‌ آمار حیاتی‌ در رشته‌ مدارك‌ پزشكی‌ از اهمیت‌ بسیاری‌ برخوردار است‌. به‌ همین‌ دلیل‌ دانشجوی‌ مدارك‌ پزشكی‌ باید در درس‌ ریاضی‌ و آمار قوی‌ بوده‌ و همچنین‌ به‌ زبان‌ انگلیسی‌ مسلط‌ باشد.در ضمن‌ دانشجو باید به‌ زیست‌شناسی‌ علاقه‌مند باشد چون‌ در نهایت‌ پرونده‌های‌ بیماران‌ را كه‌ در آنها اطلاعات‌ مربوط‌ به‌ نوع‌ بیماری‌ و نحوه‌ درمان‌ یا پیشرفت‌ بیماری‌ درج‌ شده‌ است‌، تجزیه‌ و تحلیل‌ می‌كند.


موقعیت‌های‌ شغلی‌ در ایران :
در هر بیمارستان‌ یا مركز خدماتی‌ ـ درمانی،‌ بخشی‌ به‌ نام‌ بخش‌ مدارك‌ پزشكی‌ وجود دارد كه‌ دارای‌ 4 واحد آمار بیمارستانی‌، پذیرش‌، بایگانی‌ مدارك‌ پزشكی‌ و واحد كُدگذاری‌ بیماری‌ها است‌ و مسؤول‌ این‌ بخش‌ و كاركنان‌ آن‌ باید فارغ‌التحصیل‌ رشته‌ مدارك‌ پزشكی‌ باشند.

فارغ‌التحصیلان‌ مدارك‌ پزشكی‌ در مقطع‌ كاردانی‌ فعالیت‌های‌ مربوط‌ به‌ واحدهای‌ پذیرش‌، آمار، كدگذاری‌ و ذخیره‌ و بازیابی‌ پرونده‌های‌ پزشكی‌ بیمارستان‌ را انجام‌ می‌دهند و كارشناسان‌ این‌ رشته‌ نیز مدیریت‌ هریك‌ از واحدهای‌ یاد شده‌ یا مدیریت‌ بخش‌ مدارك‌ پزشكی‌ بیمارستان‌ها و مراكز بهداشتی‌ ـ درمانی‌ را برعهده‌ می‌گیرند.
درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل :


دروس‌ پایه‌:
بهداشت‌ محیط‌ بیمارستان‌، فیزیولوژی‌، آشنایی‌ با باكتری‌، ویروس‌، قارچ‌ و انگل‌، اخلاق‌ و مقررات‌ حرفه‌ای‌، روانشناسی‌ مقدماتی‌ و روابط‌ انسانی‌، ریاضیات‌ پایه‌، آناتومی‌.

دروس‌ اصلی‌:
كلیات‌ پزشكی‌، اصطلاحات‌ پزشكی‌، زبان‌ اختصاصی‌، اصول‌ مدیریت‌ بیمارستانی‌، مددكاری‌ اجتماعی‌، كامپیوتر و كاربرد آن‌، ماشین‌نویسی‌ عملی‌ و نظری‌.

دروس‌ تخصصی‌:
كُدگذاری‌ بیماری‌ها، مدارك‌ پزشكی‌، آمار حیاتی‌ مقدماتی‌، شاخص‌های‌ بهداشتی‌ و آمار بیمارستانی‌، اصول‌ و روش‌های‌ بایگانی‌، بایگانی‌ پزشكی‌، كارآموزی‌ در عرصه‌.