پارس ناز پورتال

دستگیری چند اسلواکی به جرم جاسوسی در کشور

مجموعه : مجله خبری روز
دستگیری چند اسلواکی به جرم جاسوسی در کشور

مطبوعات براتیسلاوا خبر دادند:

دستگیری چند شهروند اسلواکی در ایران به اتهام جاسوسی
وزارت امور خارجه اسلواکی روز جمعه اعلام کرد در حال گفتگو و رایزنی با مقامات ایرانی بر سر بازداشت شماری از شهروندان اسلواکی در ایران به اتهام جاسوسی است؛ این افراد 5 یا 6 نفر هستند که حدود سه هفته قبل به دنبال عکس برداری از آسمان از تاسیسات نظامی در ایران، دستگیر شدند.

ایران چند شهروند اسلواکی را به اتهام جاسوسی بازداشت کرد.

به گزارش "ایران دیپلماتیک" به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزارت امور خارجه اسلواکی روز جمعه اعلام کرد در حال گفتگو و رایزنی با مقامات ایرانی بر سر بازداشت شماری از شهروندان اسلواکی در ایران به اتهام جاسوسی است.

 

"بورس گاندیل" سخنگوی وزارت خارجه اسلواکی در این باره به خبرگزاری فرانسه گفت: دیپلمات های ما در تهران با شهروندان اسلواکی بازداشت شده و مقامات ایرانی در تماس هستند. پیگیری این مسئله ادامه دارد و نمی توانیم جزئیاتی را در این باره ارائه کنیم.

 

روزنامه "اس ام ای" اسلواکی در این باره نوشته است: شماری از شهروندان اسلواکی که در ایران چتربازی می کردند به اتهام جاسوسی بازداشت شده اند.

 

برپایه گزارش این روزنامه، این افراد 5 یا 6 نفر هستند که حدود سه هفته قبل به دنبال عکس برداری از آسمان از تاسیسات نظامی در ایران، دستگیر شدند.

 

در بهمن ماه گذشته هم مقامات ایرانی یک شهروند 26 ساله اسلواکی فعال در بخش مخابرات را در به اتهام جاسوسی به سود آمریکا بازداشت اما بعد از 40 روز وی را آزاد کردند.

مطبوعات اسلواکی نام این فرد را " متی فالوک " 26 ساله اعلام کرده بودند که در تابستان 2012 برای کار در بخش ارتباطات به ایران سفر کرده بود.

 

در زمستان گذشته ، مستندی از تلویزیون دولتی ایران پخش شد و در آن عکس هایی از این فرد در خیابان ها و هتل های تهران پخش شد. وی پس از چند ماه تحت نظر قرار داشتن توسط وزارت اطلاعات ایران در آگوست 2012 بازداشت شد.

 

به گزارش ایران دیپلماتیک این فرد متهم بود با دانشمندان ایرانی برای کسب اطلاعاتی در مورد پیشرفت علمی ایران از طریق شرکت استخدام بین المللی که دفتر آن در اسلواکی قرار دارد، تماس هایی برقرار کرده است.

 

فالوک در این مستند با عذرخواهی از ملت ایران اعتراف می کند که از طریق فردی به نام " ستیو لوجانو " در سی آی ای آمریکا گماشته شده بود./ایران دیپلماتیک