پارس ناز پورتال

خبر جدید از رهن خانه مسکونی

مجموعه : مجله خبری روز

خبر جدید از رهن خانه مسکونی


محاسبه اجاره‌بها با فرمول جدید باعث شده تا نرخ اجاره هر مترمربع واحد مسکونی در مقایسه با سال گذشته ۶۳ درصد افزایش یابد. رهن مسکن در برخی نقاط تهران به متری ۱.۲ میلیون تومان رسیده است.

 

بر اساس آمار رسمی مرکز آمار ایران متوسط مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در پاییز سال گذشته 15 هزار و 896 تومان بود که نسبت به فصل قبل از آن (تابستان) 5.9 و نسبت به فصل قبل مشابه سال قبل (پاییز 90) 33.5 درصد رشد داشته است. بر اساس همین آمار در میان مناطق 22 گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط اجاره‌بهای ماهانه بابت اجاره یک متر مربع 22 هزراو 608 تومان در منطقه یک و کمترین آن 7 هزار و 824 تومان در منطقه 19 بوده است. این در حالی است که افزایش نرخ تورم در نیمه دوم سال گذشته و تداوم آن در سال‌جاری باعث شده تا بازار مسکن به سمت متری شدن اجاره‌بها حرکت کند.

 

به گفته رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک، در سال‌های گذشته 15 تا 20 درصد ارزش ملک به‌عنوان رهن یک آپارتمان در نظر گرفته می‌شد اما در حال حاضر این فرمول تغییر کرده و مبنای تعیین میزان اجاره‌بها متری شده است.

 

مصطفی قلی‌خسروی در گفت‌وگو با تسنیم، افزود: هم‌اکنون میزان رهن یک واحد مسکونی که اجاره‌بهای را بر اساس آن تعیین می‌کنند از متری 400 تا یک میلیون و 200 هزار تومان در مناطق 22 گانه تهران در نوسان است، به‌عنوان مثال رهن یک آپارتمان 50 متری در محدوده میدان راه‌آهن بر اساس فرمول جدید (هر متر مربع حدود 700 هزار تومان) 35 میلیون تومان است، در حالی سال گذشته میزان رهن این آپارتمان حداکثر 20 میلیون تومان بود.

 

بر اساس فرمول جدید محاسبه اجاره‌بها یک واحد آپارتمان 50 متری در مناطق شمالی تهران (با احتساب هر متر مربع یک میلیون و 200 هزار تومان) 60 میلیون تومان است، یعنی اجاره ماهانه این آپارتمان یک میلیون 800 هزار تومان برای مستاجر آن هزینه دارد. به عبارت دیگر اجاره هر متر مربع از آپارتمان مذکور 36 هزار تومان است و این رقم در مقایسه با آمار مرکز آمار ایران حاکی از رشد 63 درصدی نرخ اجاره‌بها دارد.

 

 به گزارش تسنیم،از سوی دیگر کمترین اجاره‌بهای ماهانه بابت اجاره یک متر مربع به 12 هزار تومان افزایش یافته است، این رقم نیز حاکی از رشد 53 درصدی نرخ اجاره‌بهای هر متر مربع واحد مسکونی در مناطق جنوبی تهران در مقایسه با آمار ارائه شده توسط مرکز آمار ایران است./تسنیمXبستن تبلیغ
تبلیغات
Xبستن تبلیغ
تبلیغات