پارس ناز پورتال

چگونگی عید فطر در بین مردم سمنان

چگونگی عید فطر در بین مردم سمنان

عید سعید فطر در بین مردم هر منطقه با آداب و رسوم خاص همراه و گرامی داشته می‌شود. این مناسبت مهم در بین مردم سمنان از جایگاه بالا و خاصی برخوردار و مردم این استان در آخرین روزهای ماه مبارك رمضان خود را آماده بزرگداشت این عید بزرگ می‌كنند.

 

مردم این استان پس از یك ماه روزه‌داری و خودسازی ، در این روز احساس تحول و دگرگونی خاصی در خود می‌كنند و آیین‌های ویژه‌ای برگزار می‌كنند كه حكایت از پایبندی آنان به ارزشهای دینی دارد.

 

نظافت منازل، خرید لباس نو ، تهیه شیرینی و میوه‌های تازه فصل و برنامه ریزی برای دید و بازدید در این روز از جمله مقدمات برای حلول عید سعید فطر و بزرگداشت آن در بین مردمان مومن این استان است.

 

با اعلام روز اول ماه شوال و فرا رسیدن عید سعید فطر، مردم پس از عمل مستحبی غسل و پوشیدن لباس‌های نظیف و معطر در سطح محله‌ها و مناطق مختلف تكبیر گویان راهی مصلای اقامه نماز شكوهمند این روز مبارك می‌شوند.

 

مردم با ورود به مصلاهای نماز عید فطر ضمن روبوسی و تبریك این عید بزرگ به هم برای نماز آماده می‌شوند. رسم بر این است كه قبل از اقامه نماز عید سعید فطر ، مكبر و مجری این مراسم چندین مرتبه ذكرهای وارد شده این روز را بلند می‌گوید و نمازگزاران با او تكرار می‌كنند. مهمترین این ذكرها گفتن " الله‌اكبر ، لااله الا الله ، صلوات بر محمد و آل محمد (ص) " و خواندن دعای سلامتی امام زمان (ع) است.

 

در اكثر مناطق این استان و براساس یك سنت دینی و ارزشی ، مردم بلافاصله پس از اتمام نماز عید سعید فطر و قبل از رفتن به منازل خود بر سر قبور مطهر شهیدان رفته و با بردن خیرات از قبیل خرما ، شیرینی و گل یاد شهدا و گذشتگان خود را گرامی می‌دارند.

 

ریختن آب بر روی قبور شهدا و اموات ، قرائت آیات منتخب كلام وحی و ذكر ادعیه از دیگر مواردی است كه در این روز انجام می‌شود.

 

برگزاری جشن‌های اسلامی شامل مولودی خوانی و مدیحه سرایی همراه با دعوت از اقوام و بزرگان فامیل از دیگر آداب و رسوم این عید بزرگ اسلامی است كه در سمنان صورت می‌گیرد.

 

پرداخت زكات فطره و فطریه به نیازمندان جامعه طبق احكام شرعی بویژه به افراد بی‌بضاعت فامیل نیز انجام می‌شود. برخی از مردم استان سمنان معمولا در این روز اقدام به توزیع شیرینی كرده و این عید مبارك را به یكدیگر تبریك می‌گویند.

 

حضور در مساجد و اقامه نماز عید فطر به صورت دسته‌جمعی نخستین و مهمترین كاری است كه مردم مومن استان سمنان در این روز انجام می‌دهند. مردم استان سمنان بعد از اقامه نماز عید به دیدار بزرگان خانواده رفته و عید فطر را به آنها تبریك می‌گویند.

 

حضور در امام‌زاده‌ها و نیز زیارت قبور شهدا و از دست رفتگان از دیگر آئین‌هایی است كه در روز عید سعید فطر در استان سمنان برگزار می‌شود. امام‌زاده یحیی‌ابن موسی (ع) و علی‌ابن جعفر (ع) در سمنان از جمله مكان های زیارتی است كه در عید فطر مردم این شهر به زیارت آنها مشرف می‌شوند.

 

برخی از خانواده‌ها كه به‌تازگی عزیزی را از دست داده‌اند در استان سمنان رسم دارند كه در اولین عید مراسم "نوعید"را بر سر قبور عزیزان خود برگزار كنند و به‌همین دلیل پس از اقامه نماز مزار شهدا و سایر گورستانها و امام- زاده‌هایی كه محل دفن اموات است معمولا از شلوغترین مكانها در روز عید سعید فطر است.

 

بازدید از خویشان و اقوام و دادن عیدی به بچه‌ها یكی مهمترین آیین‌هایی است كه برخی از مومنان و مردم سمنان در این روز انجام می‌دهند. مردم سمنان همچنین در این روز به دیدار خانواده‌هایی كه نزدیكان خود را از دست داده رفته و با قرائت فاتحه یاد عزیز از دست رفته را گرامی می‌دارند. دستگیری از ایتام و كمك به خانواده‌های بی‌بضاعت از دیگر آیین‌هایی است كه مردم شهرها و بخشها و روستاهای استان سمنان در این روز انجام می‌دهند.