پارس ناز پورتال

کمک به تقویت مغز با این کارها

کمک به تقویت مغز با این کارها

هرچند مغز ما قوی‌ترین رایانه در سیاره زمین به شمار می‌رود، این رایانه قدرتمند نیز گاهی به خطا می‌رود. ما انسانها بیشتر وقت خود را صرف انباشتن چیزهای گوناگون و بی‌فایده به داخل مغزمان می‌كنیم.مهم نیست مغز ما چقدر قدرتمند است، آنچه اهمیت دارد این است كه بدانیم این عضو نیاز به جبران و احیای خود دارد تا بتواند قالب و توانایی خود را حفظ كند.پژوهشگران روش‌های گوناگونی را برای سوپرشارژ كردن و افزایش كارآیی مغز پیشنهاد داده‌اند كه در این نوشتار ساده‌ترین آنها ارایه شده تا هر فردی بتواند به محض احساس نیاز، به آنها دسترسی داشته باشد و آنها را به كار بسته و از مزایای آن بهره‌مند شود:

 

 

    بادام بخورید

 

بادام حافظه را تقویت می‌كند و اگر در تركیب با شیر پیش از رفتن به رختخواب و یا پس از برخاستن از خواب به هنگام صبح مصرف شود، تأثیر بهتری دارد.

 

 

    آب سیب بنوشید

 

پژوهشگران دانشگاه ماساچوست لوول نشان داده‌اند كه آب سیب تولید نوعی انتقال دهنده عصبی حیاتی «استیلكولین» را در مغز افزایش داده و از این طریق قدرت حافظه را نیز تشدید می‌كند.

 

 

    خوب بخوابید

 

تحقیقات نشان می‌دهد كه حافظه بلند مدت در طول خواب با پخش دوباره تصاویر تجربه شده در روز تقویت می‌شود.

 

    از تفریحات ساده لذت ببرید

 

استرس قدرت مغزی ما را تحلیل می‌برد. ذهنی كه در استرس گرفتار شده، بیشتر منابع حافظه ما را مصرف می‌كند و به این ترتیب، ذهنی ضعیف و كودن برای ما باقی می‌گذارد. تلاش كنید برای خود عادتهای ساده تفریحی در روز تعیین كنید تا بتوانید به كمك آنها استرس را از ذهن خود پاك كنید. برخی از این تفریحات ساده و مفید برای ذهن و بدن و روان عبارتند از: گوش دادن به موسیقی مورد علاقه، بازی با كودكان، قدردانی از دیگران، پیاده روی، دوچرخه سواری و یا شنا به طور روزانه، كار كردن با یك وبلاگ و سرانجام شركت در كلاس‌های یوگا و سلامت به طور روزانه.

 

تقویت مغز

 

    ذهن خود را ورزش دهید

 

همان گونه كه ورزش جسمی برای بهره‌مندی از یك بدن قوی و سالم ضروری است، ورزش ذهنی نیز به همین اندازه مهم است تا بتوانید ذهنی تیز و فعال داشته باشد. آیا تاكنون توجه كرده‌اید كه چرا كودكان قدرت مغزی قوی‌تری نسبت به افراد بالغ دارند؟ چون كودكان ذهنی بازیگوش دارند و یك چنین ذهنی توان حافظه را بالا می‌برد. برای رسیدن به چنین توانایی می‌توانید پازل یا جدول حل كنید، در كارهای گروهی داوطلب شوید، با دیگران تعامل كنید، به یك سرگرمی مانند مطالعه، نقاشی یا حتی دیدن پرندگان مشغول شوید، یك مهارت جدید یا یك زبان جدید بیاموزید.

 

    یوگا یا مدیتیشن انجام دهید

 

یوگا و مدیتیشن استرس را تخلیه می‌كند. استرس قاتل حافظه است، اما یوگا و مدیتیشن با كاهش استرس، پایین آوردن فشار خون، كاهش سرعت تنفس، كاهش سرعت متابولیسم و آزاد كردن تنش از ماهیچه‌ها، ذهن را تقویت می‌كنند.

 

 

    مصرف مواد قندی را كاهش دهید

 

قند غذا نیست، بلكه شكلی از كربوهیدرات است كه یك انرژی واهی تولید می‌كند. مصرف زیاد مواد قندی باعث بروز نشانه‌های عصبی و رنج آور، ضعف حافظه و دیگر اختلالات عصبی می‌شود. غذاها را بدون افزودن شكر مصرف كنید و از مصرف نوشیدنی‌های شیرین یا مقدار زیادی شكر یا قند با كافئین پرهیز كنید.

 

 

    از گندم سبوس‌دار استفاده کنید

 

گندم سبوس‌دار دارای لسیتین است. این ماده، مشكل سخت شدن سرخرگ‌ها را آسان می‌كند و از این طریق موجب بهبود عملكرد مغز می‌شود.

 

تقویت مغز

    شب‌ها غذای سبك بخورید

 

خوردن غذای زیاد و سنگین در شب، باعث بروز استرس طولانی مدت و احساسی به هنگام خواب می‌شود. توصیه می‌شود غذای سنگین را در روز مصرف كنید كه بدن تحرك بیشتری دارد. شبها با خوردن غذای سبك و میوه یا سبزی می‌توانید خواب بهتری داشته باشید. خواب خوب شب به معنی تقویت قوای مغز است.

 

    قدرت تخیل خود را تقویت كنید

 

یونانی‌ها اصل خیال‌پردازی را برای به خاطر سپردن همه چیز یاد می‌گیرند. این تكنیك نیاز دارد كه فرد یك تخیل واقعی و رنگی را ایجاد كند كه بتوان آن را به یك موضوع یا شی خاص ارتباط داد. اگر شما همه حواس خود شامل لامسه، بویایی، چشایی، شنوایی و بینایی را درگیر خیال‌پردازی كنید، می‌توانید جزییات بیشتری از یك موضوع را به یاد بیاورید. این كار به تقویت حافظه شما كمك می‌كند.

 

 

    خشم خود را كنترل كنید

 

غذاهای تهیه شده از آرد سفید، مصرف زیاد نشاسته یا نان سفید، می‌تواند منجر به بروز حساسیت‌های عصبی شود. در نتیجه، مصرف این قبیل مواد غذایی پرخاشگری و برخی از رفتارهای افسردگی را موجب می‌شود. در عوض سبزی تازه بخورید. آب زیاد بنوشید و یوگا یا مدیتیشن انجام دهید تا احساسات سمی مانند خشم و استرس از شما دور شود.

 

 

    ویتامین ب كمپلكس مصرف كنید

این ویتامین حافظه را تقویت می‌كند. از غذا و سبزیجات غنی از این ویتامین مصرف كنید. باید گفت كه مواد غذایی نشاسته‌ای و نان سفید، تاثیر مطلوب این ویتامین برای حفظ سلامت حافظه را خنثی می‌كند.