پارس ناز پورتال

همکاری محسن‌ هاشمی با قالیباف و تکذیب آن

مجموعه : مجله خبری روز
همکاری محسن‌ هاشمی با قالیباف و تکذیب آن

یک منبع نزدیک به محسن‌هاشمی پیرو بروز شایعاتی درباره همکاری مهندس‌ هاشمی با دکتر قالیباف در شهرداری تهران در دوره آینده از سوی برخی رسانه‌ها را تکذیب کرد و گفت: ملاقات مهندس‌ هاشمی با دکتر قالیباف به درخواست شهردار تهران انجام شده است و در این ملاقات هیچ‌گونه پیشنهاد و توافقی برای همکاری این دو نفر در شهرداری انجام نشده است‎.

 

وی افزود: محسن‌ هاشمی و محمدباقر قالیباف دو گزینه شهرداری تهران هستند که اعضای شورا باید در مورد انتخاب شهردار تصمیم بگیرند و هرگونه دامن زدن به شایعاتی درباره انصراف مهندس‌هاشمی از کاندیداتوری شهرداری اقدامی غیراخلاقی است که نتیجه معکوس را برای جریان افراطی به همراه خواهد داشت.

 

حکایت انتخاب شهردار به حکایت جالبی در این روزها تبدیل شده است. برخی گزینه‌هایی را معرفی می‌کنند که دارای سابقه در امور شهری نیستند و به یکباره پس از پایان تحصیلاتشان به پشت میزهای ریاست رسیده‌اند و برخی دیگر از همان طیف درحالی که هنوز به‌عنوان شهردار شناخته می‌شوند با دعوت از جدی‌ترین رقیب خود می‌گویند که دوست دارد بازهم در بهشت بماند.

 

به‌واقع چه باید گفت و چگونه باید اندیشید. روند خدمات شهری طی سال‌های اخیر گواهی بر موفق بودن تمام سطوح مدیریتی در پایتخت نیست. این روزها مرکز فرهنگی و هنری شهرداری تهران که وظیفه اصلی‌اش ترویج فرهنگ شهرنشینی و پر کردن اوقات فراغت جوانان است چه می‌کند و بودجه فرهنگسراها چگونه هزینه می‌شود؟

تطمیع و تهدید اعضای شورای شهر
در این مسیر برخی هم هستند که به دنبال استفاده از هر فرصتی برای منصرف کردن اعضای شورای شهر برای رای به محسن‌ هاشمی هستند مثلا شایعه می‌کنند که صلاحیت آنها برای حضور در شورا از سوی وزارت کشور تایید نخواهد شد مگر اینکه به گزینه مدنظر آنها رای بدهند.

 

از سویی هم درحالی كه تنها یك هفته به انتخاب شهردار تهران باقی مانده است، شگرد تفتیش آرا كه از سوی حامیان یکی از کاندیداها مطرح شده با واكنش منفی اعضای شورای شهر مواجه شده است.

 

عصرایران نوشت؛ براساس این شگرد برخلاف روش انتخاب شهردار تهران با رای مخفی اعضای شورای شهر، حامیان این کاندیدا تلاش می‌كنند كه رای‌گیری این دوره شهردار تهران به شیوه‌ای باشد كه طیف آنها از آرای داده شده از سوی اعضای شورا مطلع باشند.

 

یكی از روش‌های تفتیش آرا، رای دادن دو به دو توسط حامیان این کاندیداست كه براساس این روش، دوعضو شورای شهری كه از طیف مذکور هستند باید باهم آرا خود را به شهردار تهران بدهند كه هریك از رای دیگری مطلع شوند.

 

گفته می‌شود این اقدام برای آن صورت گرفته است كه از نتایج مذاكرات ووعده‌های داده شده به اعضای شورای شهر اطمینان حاصل شود. براساس شنیده‌ها تعدادی از اعضای شورای شهر كه از این ایده مطلع شده‌اند آن را توهین به خود تلقی كرده‌اند و خواستار اجرای آیین‌نامه در دادن رای مخفی به شهردار تهران شده‌اند.

ممکن است اصلاح‌طلبان بیش از یک گزینه برای شهرداری داشته‌باشند
برخی عنوان می‌کنند که اصلاح‌طلبان در درون خودشان از تشتت و اختلافات روشنی رنج می‌برند که روز گذشته مسجد‌جامعی به‌عنوان یکی از اصلاح‌طلبان شورای چهارم که قرار است آخرین اقداماتشان در انتخاب شهردار جدید از سوی وی اعلام شود، به آنها پاسخ داد و گفت: اگر سایر اعضای شورا بر اساس یک بحث کارشناسی پیش بروند و ما نیز انتخابمان فارغ از مسائل سیاسی باشد، قطعا این انتخاب صورت خواهد گرفت اما اگر بخواهند اعمال نظر از بالا یا ورود به فضاهای سیاسی که خارج از فضای کارشناسی است داشته باشند دیگر از شرایط انصاف خارج شده است و حتی اگر گزینه خوبی معرفی شود نسبت به آن انتخابی درست نخواهند داشت.

 

وی تاکید کرد: پیش‌بینی شرایط حاضر بیانگر آن است که اعمال نظر سخت نخواهد بود، هرچند که فعلا گروهی اصرار بر انتساب انتخاب خود به مراجع بالاتر دارند. احمد مسجدجامعی با اعلام اینکه در جلسه روز دوشنبه سه نفر از کاندیداهای اصلاح‌طلبان برای شهرداری تهران برنامه‌های خود را به تفصیل و به انحای مختلف ارائه کردند، افزود: هر یک از این کاندیداها حدود یک ساعت ارائه برنامه داشتند و 20 تا 40 دقیقه نیز به پرسش و پاسخ گذشت.

 

وی افزود: رویکرد برنامه‌های خانم ابتکار توسعه پایدار با اولویت سلامت، رویکرد آقای مهرعلیزاده پرداختن به مسائل اجتماعی و رویکرد آقای نصیری برنامه‌ریزی استراتژیک و بیان جزئیات بیشتر بود که البته این برنامه تفصیلی ناشی از حضور طولانی‌مدت وی درشهرداری است.

 

مسجد‌جامعی با اعلام اینکه جلسه‌ دیگری با سه کاندیدای دیگر اصلاح‌طلبان برای شهرداری تهران در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه برگزار خواهد شد، اظهار کرد: درواقع این جلسات به شکل کارگاهی و با حضور برجسته‌ترین مدیران شهری و اعضای جدید شورای شهر تهران برگزار می‌شود و می‌تواند در شکل‌گیری نگرش و باورهای اعضا نسبت به مدیریت شهری خارج از فضای سیاسی و پرهیجان موجود موثر باشد.

 

رئیس ستاد شورایاری‌ها در شورای سوم تاکید کرد که در جریان ارائه این برنامه‌ها و تشکیل جلسات اصلاح‌طلبان شورای چهارم برای انتخاب شهردار تهران وجه کارشناسی بارز بود و کاملا بر وجه سیاسی و هیجانی غلبه دارد.

 

مسجدجامعی با اعلام اینکه شش نفر اعلام شده از بین 24 نفر کاندیدا انتخاب و اعلام شده‌اند، گفت: تصمیم درمورد اینکه از بین این شش نفر چند نفر نهایتا به شورای چهارم به‌عنوان شهردار پیشنهادی معرفی شوند، بستگی به روند برگزاری این جلسات تا آخرین روز دارد اما ممکن است بیش از یک نفر به شورای شهر معرفی شود.

 

مسجدجامعی اضافه کرد: در روزهای گذشته برخی موضوعات مبنی بر اینکه ممکن است اعمال نظری از سوی مراجع بالاتر صورت گرفته و روی تصمیم نهایی تاثیر بگذارد، مطرح می‌شود اما ما تلاش می‌کنیم روند قانونی و تخصصی این انتخاب را طی کنیم و در این راه همه اقدامات کاملا مستند و قابل ارائه به دیگر اعضای شورا خواهد بود. مسجدجامعی تاکید کرد که صلاحیت‌ها و اولویت‌ها در انتخاب گزینه‌های شهرداری تهران اولویت داشته است و افزود: هیچ نقطه ضعفی در مورد افراد معرفی شده وجود ندارد.

اعتراف طیف قالیباف
بخشی هم هستند که عنوان می‌کنند اصلاح‌طلبان درصدد تقابل با قالیباف نیستند که این گروه از منطق‌گرایان این جریان محسوب می‌شوند و می‌دانند تقابل حامیان قالیباف با گزینه‌های اصلاح‌طلبان نتیجه عکس خواهد داد لذا خود را از هجمه به اصلاح‌طلبان مبرا می‌دانند و این‌گونه از فعل معکوس استفاده می‌کنند. مشاور قالیباف می‌گوید اصلاح‌طلبان قصد تقابل با قالیباف را ندارند که اعترافی پسندیده است./آرمان