پارس ناز پورتال

مذاکرات آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی

مجموعه : مجله خبری روز
مذاکرات آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی

هرمان ناکارتس، معاون مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه گفت‌وگوهایش با رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس را «بسیار سازنده» دانست، ولی به جزییات اشاره‌ای نکرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نجفی گفت که هدف از مذاکرات، رسیدن به یک توافق در اولین فرصت بود.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد که ناکارتس روز جمعه پس از گفت‌وگو با نجفی در جمع خبرنگاران گفت: ما توافق کردیم که بار دیگر در تاریخ 28 اکتبر با یکدیگر دیدار کنیم و در آن زمان گفت‌وگوهای اساسی درباره گام‌های بعدی برای حل همه مسائل باقی مانده را آغاز خواهیم کرد.

نماینده کشورمان در آژانس :
مذاکرات با آژانس سازنده بود/در دور بعدی مذاکرات مباحث جزیی تر بحث خواهد شد
نماینده کشورمان در آژانس بین المللی انرژی اتمی با سازنده خواندن مذاکرات امروز ایران و آژانس، گفت که در دور بعدی مذاکرات مباحث محتوایی تر و جزیی تر مطرح خواهد شد تا راهی برای حل موضوعات فیمابین یافته شود.

«رضا نجفی» نماینده کشورمان در آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از اتمام مذاکرات ایران و آژانس که امروز در وین جریان داشت در گفت وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، مذاکرات امروز را از دو جهت حائز اهمیت برشمرد، اول اینکه اولین دور مذاکراتی بود که در دولت جدید انجام شد و دوم تیم مذاکراتی کشورمان ترکیبی جدید داشت.

وی در ارزیابی خود از مذاکرات امروز نیز با یادآوری اینکه این مذاکرات از صبح شروع شده و تا ساعتی پیش ادامه داشت، گفت: در این دور از مذاکرات تمامی مسائل فیمابین ایران و آژانس مرور شد و در مورد هر کدام از این مسائل بحث و تبادل نظر شد که بسیار سازنده بود، از این جهت که طرفین نسبت به درک مسائل موجود به هم نزدیک شدند.

وی ادامه داد: در مذاکرات امروز مباحث خیلی صریح مطرح شد و از این جهت که طرفین از مسائل و موضوعات مورد اختلاف درک نزدیکی داشته باشند که بدانیم مشکلات کجاست و به دنبال یافتن راه حل باشیم، این مذاکرات را سازنده توصیف می کنم.

نماینده کشورمان در آژانس افزود: با توجه به اینکه این اولین دور مذاکرات ایران و آژانس در دولت جدید بود، توافق شد که دور بعدی مذاکرات 28 اکتبر یا 6 آبان برگزار شود و در دوره بعدی مباحث محتوایی تر و جزیی تر خواهد شد تا راهی برای حل موضوعات فیمابین یافته شده و کار برای حل مسائل شروع شود.

نجفی با اشاره به اینکه طیف مسائل مطرح شده در مذاکرات امروز متفاوت بود، اظهار داشت: برداشت ما این است که طرف مقابل یعنی آژانس نیز از مذاکرات امروز راضی بود و این موضوع طی بیانیه ای که توسط آقای ناکارتس پس از مذاکرات قرائت شد، مشهود بود و ایشان مذاکرات را سازنده خواندند.