پارس ناز پورتال

چگونگی کاهش اشتها

مجموعه : رژیم و تغذیه

1– حواس ‌خودتان را پرت كنید
اگر ناگهان و شدیدا هوس بستنی كردید، بدانید كه این فقط نشانه یك زیاده‌طلبی است. اشتهای كاذب یا همان هوس تنها 10 دقیقه طول می‌كشد و اگر شما بتوانید در این 10 دقیقه خودتان را كنترل كنید و به سمت خوراكی‌های پركالری نروید، گام بزرگی به سمت سلامت‌تان برداشته‌اید.
شما می‌توانید برای كنترل اشتها‌ی‌تان، با انجام دادن كارهایی معمولی حواس‌تان را از خوردن خوراكی‌ای كه هوس كرده‌اید، منحرف كنید. مثلا به یك دوست قدیمی زنگ بزنید، موسیقی گوش كنید، ورزش انجام دهید یا خودتان را با دیدن فیلم مشغول نگه دارید.
 

 

2- سر ساعات معین غذا بخورید تا متابولیسم بدنتان تنظیم شود.
 

 

3- سعی كنید وعده های غذایی و میان وعده های غذایی خود را منظم كنید
، عادت كنید بین میان وعده های غذایی چیزی نخورید،اما میان وعده های سالم مثل شیر و میوه بخورید تا به سراغ میان وعده های ناسالم شیرینی و چیپس و … نروید.

4-مواد غذایی را از دسترستان خارج كنید.
مثلا در بین وعده های غذایی، روی میزتان مواد خوراكی نگذارید.
 

 

5- به غذا خوردن خود توجه داشته باشید.
در هنگام غذا خوردن، حواستان را متمركز كنید. بهتر است هنگام خوردن پشت یك میز بنشینید و از غذایتان لذت ببرید تا اینكه آن را داخل یك سینی قرار داده و روی زانوهایتان بگذارید و مقابل تلویزیون مشغول غذا خوردن شوید. اگر روی غذا خوردن خود تمركز نداشته باشید، پیام سیر شدن را برای مغز خود نمی فرستید و بیش از حد می خورید و چاق می شوید. باید هنگام غذا خوردن، برای خودتان یادآوری كنید كه سیر شده اید.

6- آهسته غذا بخورید.
بعد از 20 دقیقه، مغز پیام سیر شدن را به معده شما می رساند و شما دست از غذا خوردن می كشید. بنابراین اگر سریع غذا بخورید، معده شما قبل از اینكه مغز از سیر شدن اطلاعی پیدا كند، پُر می شود. در آخر متوجه می شوید كه زیاد خورده اید. پس چاق می شوید. بنابراین غذا را آهسته بخورید و هر لقمه را با دقت و به طور كامل در دهانتان بجوید.

 

7- از وسوسه ها دوری نمایید.
خودتان به سوپرماركت نروید و خرید را به فرد دیگری محوّل كنید. مواد غذایی را از دسترستان خارج كنید. مثلا روی میزتان مواد خوراكی نگذارید. اگر می دانید كه خوراكی ها را می خورید آنها را در یخچال، فریزر و یا جاهای دیگری قرار دهید
 

 

8-استفاده از برخی مواد غذایی به كاهش اشتها كمك كرده و با وجود حجم كم، معده را پر می‌كند.
اولین نوع این غذا‌ها سوپ است كه علاوه بر ایجاد احساس سیری، ویتامین هم دارد. تخم‌مرغ كه به منبع غنی پروتئین معروف است هم، در صورتی كه به عنوان صبحانه خورده شود تا 24 ساعت آینده به طور قابل ملاحظه‌ای اشتها را تحت كنترل در می‌آورد.

9-مصرف ماست و شیر كم چرب نه تنها معده را پر می‌كند بلكه كلسیم موجود در آن به سوختن چربی‌های بدن كمك می‌كند.
 

 

10- مصرف سالاد به دلیل فیبربالا حجم قابل توجهی از معده را پر می‌كند و به این ترتیب اشتها را كاهش میدهد.

11-حبوبات پخته هم از آن دسته مواد غذایی است كه با آزاد كردن تدریجی انرژی در عین كم كالری بودن، گرسنگی فرد را از بین می‌برد.

12-با غذاهایی كه بیشتر هوس می‌كنید، كمتر روبه‌رو شوید!
یكی دیگر از كارهای مفید برای كنترل اشتها و جلوگیری از پرخوری، اجتناب، حذف و روبه‌رو نشدن با خوراكی‌هایی است كه خیلی دوست‌شان دارید.

مثلا اگر عاشق بستنی هستید، فریزرتان را پر از بستنی نكنید یا هنگام بیرون رفتن یك غذای سالم خانگی برای ناهار یا شام‌تان تهیه كنید تا فكر خوردن پیتزا یا غذاهای چرب به ذهن‌تان خطور نكند. اگر هم می‌بینید كه پرهیز از خوردن كیك تولد دوست‌تان برای‌تان مقدور نیست، با یك برنامه‌ریزی ساده مقدار كالری مصرفی روزانه‌تان از سایر غذاها را كاهش دهید تا بتوانید با خیال راحت یك برش خوش‌مزه از كیك تولد را هم بخورید.

13-نوشیدنی‌ها را جایگزین كنید
و در آخر، اگر نتوانستید میل به خوردن‌تان را به هیچ طریقی سركوب كنید، به جای خوردن كیك، بیسكوییت یا بستنی نوشیدن یك لیوان چای، شیر یا قهوه را به شما پیشنهاد می‌كنیم.