"> مقابله با افزایش وزن بر اثر مصرف قرص های ضد بارداری

پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

مقابله با افزایش وزن بر اثر مصرف قرص های ضد بارداری

مقابله با افزایش وزن بر اثر مصرف قرص های ضد بارداری
آیا از زمانی که قرص‌های ضد بارداری می‌خورید، وزن اضافه کرده اید؟ این واکنش طبیعی است. در این مقاله سئوالاتی که در این باره در ذهن دارید و اقداماتی که باید انجام دهید، به رشته تحریر درآمده است.
 

مصرف قرص‌های ضد بارداری ممکن است، اضافه شدن وزن به میزان متوسط را به همراه داشته باشد، اما اگر اضافه شدن وزن بیش از این میزان متوسط باشد، علت دیگری دارد که باید در جایی دیگر جستجویش کرد.

 

در واقع هورمون‌ها نقش مهمی در ذخیره سازی چربی‌ها و حبس آب بازی می‌کنند، اما قرص‌های ضد بارداری جدید، از نظر هورمونی ضعیف ترند و به ندرت اضافه شدن وزن بر اثر مصرف آنها مشاهده می‌شود.
 

1) تغییرات دیگر در زندگی‌تان را اصلاح کنید
قرص‌های ضد بارداری تنها علت افزایش وزن نیست. برای شروع تغییرات جدیدی را که در زندگی‌تان به وجود آمده، اصلاح کنید. آیا به تازگی سیگار را ترک کرده اید؟ یا شیوۀ تغذیه تان را تغییر داده اید؟ شاید هم اخیراً تحت فشار و استرس بوده اید؟ به تعطیلات رفته اید؟ یا ورزش تان را متوقف کرده اید؟ … .

 
تمام این موارد می‌توانند کمابیش در اضافه شدن وزن مؤثر باشند. ارزش فکر کردنش را دارد! به خاطر داشته باشید که قرص‌‌های ضد بارداری اشتها را افزایش می‌دهند. از سوی دیگر قرص‌های ضد بارداری اغلب وزن زنانی را که در دورۀ بارداری افزایش وزن بیشتری داشته اند، بیشتر افزایش می‌دهد. 
 

2) چند ماه مصرف قرص‌های ضد بارداری را متوقف کنید
چند ماه، بدون اینکه تغییر دیگری در شیوۀ زندگی‌تان ایجاد کنید، قرص ضد بارداری نخورید. در این مدت تغییرات وزنی تان را ثبت کنید. اگر وزن تان ثابت ماند، به این معنی است که قرص‌های ضد بارداری عامل افزایش وزن بوده اند.اگر از این روش استفاده کردید، باید بسیار مراقب باشید و حتماً  یک روش ضد بارداری غیرهورمونی دیگر برای جلوگیری از حاملگی ناخواسته انتخاب کنید!

 

3) قرص ضد بارداری با دز پایین تری مصرف کنید
از پزشکتان بخواهید که یک قرص ضد بارداری دیگر برایتان تجویز کند که دز پایین تری داشته باشد و ضعیف تر باشد: مثلاً 30، 20 یا حتی 15 میکروگرم اتینیل استرادیول. شاید هم یک داروی ضد بارداری دیگر به شما پیشنهاد کند که بدون استروژن اما ضدبارداری باشد.  

 

4) آزمایش خون بدهید
از پزشکتان بخواهید که برایتان آزمایش خون بنویسد (شامل هورمون‌ها، قند، کلسترول، تری گلیرسید …). نتایج آزمایش ممکن است باعث شود که علت دیگری، برای افزایش وزن طی درمان با قرص‌های ضد بارداری تشخیص داده شود.

 

5) یک روش ضد بارداری غیرهورمونی انتخاب کنید
به طور مثال می‌توانید از عقیم سازی بهره ببرید. اگر دیگر بچه نمی‌خواهید، می‌توانید لوله‌هایتان را ببندید. ایمپلنت پیشگیری از بارداری را هم می‌توانید امتحان کنید.در تمام موارد راه حلی وجود دارد. باید با پزشکتان یا متخصص زنان به طور ویژه دربارۀ این موضوع صحبت کنید.