پارس ناز پورتال

تصاویر چندین عجایب زمین شناختی

تصاویر چندین عجایب زمین شناختی

در این مجموعه می خواهیم چندین عجایب زمین شناختی را به شما نشان دهیم که ممکن است درباره شان شنیده باشید! شاید هم نشنیده باشید. پارس ناز : زمینی که روی آن زندگی می کنیم بی شک بر پایه ی زیبایی بنا نهاده شده است. هر کشوری دارای شگفتی های طبیعی خاص خود است که نفس انسان را با شکوه خود در سینه متوقف می کند.

 

1. دره ی آنتلوپ در آریزونای آمریکا

دره ی آنتلوپ یکی از زیباترین دره های دنیا است. در ناواهو این دره را Tse bighanilini می خوانند، که یعنی مکانی که در آن آب زمیان صخره ها جریان دارد. این مکان در ایالت آریزونا قرار گرفته است. این دره بوسیله ی سیلاب های ناگهانی ساخته شده که با سرعت از منطقه گذشته و باعث فرسایش صخره ها شدند. آب و ماسه لبه های این دره را صاف کرده و آن را در بعضی جاها عریض کرده اند. طبیعت یک هنرمند بی نظیر است!

 

تصاویر چندین عجایب زمین شناختی

2. پاماکال در ترکیه

تراس های آبی حیرت انگیزی در پاماکال ترکیه وجود دارند که از ماده ای بتنام تراورتین ساخته شده اند. این ماده از انباشته شدن رسوب های کلسیم کربنات که در آب چشمه های آب گرم ته نشین می شوند شکل می گیرد. سپس کلسیم دی اکسید از گاز خالی شده و این تراس های زیبا از آن باقی می مانند که آب گرم روی آنها جریان دارد

 

تصاویر چندین عجایب زمین شناختی

3. ویو (موج) در آریزونا

این شکل گیری حیرت انگیز صخره های ماسه سنگی دارای رنگ های بسیار فریبنده ایست. به گفته ی محققان حدود 190 میلیون سال پیش در عصر ژوراسیک دانه های ماسه فشرده و سخت شدند، سپس در عصر حاضر فرسایش باعث شده که خطوط موج گونه بدین صورت این ساختارها را شکل بدهند. این منطقه مانند نقاشی بوده و هرطرف را نگاه کنید شکل های جدید و زیبایی می بینید که چشمها را متحیر میکند.

 

تصاویر چندین عجایب زمین شناختی