پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

محلات اصفهان و سفره خانه های سنتی گردشگران

محلات اصفهان و سفره خانه های سنتی گردشگران
محلات اصفهان و سفره خانه های سنتی گردشگران یک مرمتگر خانه‌های تاریخی با تاکید بر نظارت قانونی بر مرمت این بناها گفت: تبدیل منازل تاریخی به سفره خانه سنتی موجب افزایش گردشگران خارجی در محلات شهر اصفهان می‌شود چرا که آن‌ها تنها به دنبال تماشای میدان نقش جهان نیستند.
 
 
محلات اصفهان و سفره خانه های سنتی گردشگران
بیژن لک‌پور در گفت‌وگو با ايسنا، در خصوص خانه تاریخی “هوانس” در محله جلفا، اظهار کرد: این بنا با قدمتی در حدود 200 سال در زمان ناصر الدین شاه قاجار ساخته شده است که داری دو قسمت غربی و شرقی است.
 
محلات اصفهان و سفره خانه های سنتی گردشگران
وی با بیان اینکه قسمت غربی اين خانه قدیمی‌تر و تقريبا از بين رفته بود، افزود: با حمایت بخش خصوصی ویرانه‌ها این بخش به طور کامل برداشته و از نو ساخته و احیا شد و در کنار آن قسمت شرقی را نیز مرمت شده است.
 
محلات اصفهان و سفره خانه های سنتی گردشگران
اين معمار با بيان اينكه اين خانه در حال حاضر تبديل به سفره خانه سنتی شده است، گفت: تمام عملیات مرمت خانه هوانس زیر نظر اداره کل میراث فرهنگی انجام شده و در مرمت آن تنها از مصالحي مانند چوب، خاک، گچ و سنگ استفاده شده است.
 
لک‌پور ادامه داد:تمام وسایل روشنایی، آیینه‌ها، گچبری‌ها، سنگ فرش حیاط و …بر اساس معماری و مصالح قدیمي است و حتی میز و صندلی سفره خانه را نیز بر مبنای همان عصر و از چوب لهستانی تهیه شده است.
 
وی خاطر نشان کرد: تبديل خانه‌هاي قديمي به سفرخانه‌ها با نظارت‌ میراثی فرهنگي انجام شود چرا که این اماکن مورد بازدید توریست‌ها قرار می‌گیرد و باید اصول و جزییات تاریخی هر عصری در آن رعایت شود.
 
این معمار افزود: هر شخصي نمي‌تواند اقدام به مرمت خانه‌هاي تاریخی يا تغيير كاربري آن‌ها به سفره خانه كند و تنها گذاشتن يك تخت و دود كردن اسفند يك مكان را تبديل به سفره‌خانه سنتي نمي‌كند.
 
لک‌پور ادامه داد: تغییر کاربری خانه تاریخی به سفره خانه سنتی موجب بازدید گردشگران از محلات مخلتف اصفهان و آشنایی بیشتر آن‌ها با فرهنگ مردم می‌شود زيرا گردشگران خارجی فقط به دنبال تماشای میدان نقش جهان نیستند و می‌خواهد سایر نقاط شهر را نیز ببیند.

 
 
برچسب‌ها: