پارس ناز پورتال

تبلیغات

معمای لکه های حرارتی عجیب در دیوارهای اهرام مصر + عکس

معمای لکه های حرارتی عجیب در دیوارهای اهرام مصر + عکس

 معمای لکه های حرارتی عجیب در دیوارهای اهرام مصر 

 

اهرام مصر مقابر عظیم و قول آسای پادشاهان (فراعنه) است که از تخته سنگ های عظیم ساخته شده است. به گزارش پارس ناز بزرگترین هرم از این مجموعه اهرام سه گانه در نزدیکی روستای غزه در ناحیۀ ممفیس ساخته شد

 

با مطالعات گسترده ای که بعدها روی بناهای شگفت انگیز اهرام مصر صورت گرفت، یونانیان این اهرام مصر  را در فهرست عجایب هفتگانۀ جهان قرار داده اند. آزمایش‌های گرمانگاری اهرام مصر که به تازگی توسط گروهی از محققان صورت گرفته وجود لکه‌های حرارتی غیرعادی و مرموزی را روی بنای آنها نشان می‌دهد.

 

گمانه‌زنی‌های مختلفی در این رابطه از سوی محققان صورت گرفته است.به گزارش پارس ناز  يك گروه بين المللي از محققان یک لکه بسیار بزرگ حرارتي را در دیوار شرقی هرم بزرگ جیزه، موسوم به هرم خوفو كشف كرده‌اند.

 معمای لکه های حرارتی عجیب در دیوارهای اهرام مصر + عکس

آزمايش‌هاي گرمانگاري روي اهرام در زمان‌های گرم شدن و سرد شدن اهرام، یعنی ساعات اولیه بعد از طلوع خورشید و ساعات اولیه بعد از غروب خورشید انجام گرفته است. لکه حرارتی غیرعادی در محلی نزدیک به سطح زمین كشف شده است. در حالی که از بیرون، این محل از سنگ های کاملا مشابه ساخته شده است.

معمای لکه های حرارتی عجیب در دیوارهای اهرام مصر + عکس

محققان احتمال داده‌اند كه شايد اين لكه‌ها نشان دهند حفره‌ها يا دهليزهايي باشند كه ساخته و سپس مسدود شده‌اند. همچنين ممكن است كه اين دهلیزها محل دفن مومیایی‌های دیگری مثلا خویشاوندان پادشاهان مصر باشد. فرضيه‌هاي ديگري هم در رابطه با اين لكه مطرح شده است.

 

برخي اعتقاد دارند كه شايد اين لكه‌ها كه پيش از اين در معبد توت‌عنخ‌آمون واقع در دره شاهان هم ديده شده مکان‌های خالی پشت جدار بیرونی اهرام باشد.همچنين اين احتمال وجود دارد كه عبور جریان‌های هوا با دمای متفاوت در زیر این جدارها باعث ايجاد لكه‌هاي حرارتي شده باشد

 

 

بی بی سی

 

 

مطالب مرتبط:

 

کشف جنجالی مقبره‌ی 4500 ساله در مصر

 

درباره مکان تاریخی اهرام مصر + عکس

 

عجایب اعداد فیبوناچی و رابطه آن بازندگی بشر