پارس ناز پورتال

آفتاب سوختگی پوست درمان های خانگی

آفتاب سوختگی پوست درمان های خانگی

آفتاب سوختگی پوست درمان های خانگی

 

آفتاب سوختگی را چطور درمان کنیم؟

خب اکنون باید چکار کنیم؟ ممکن هست بخواهید هر چه زودتر لوسیون بهره گیری کنید, ولی کارهای بهتری هست که می‌توانید انجام دهید. به قول پزشک جاش زیچنر «Josh Zeichner», درمان آفتاب سوختگی باید در دو مرحله انجام شود. مرحله اول درمان باید فورا بعد از آفتاب سوختگی انجام شود و مرحله دوم چند ساعت بعد.

 

درمان آفتاب سوختگی مرحله اول

بی درنگ بعد از سوختگی, هدف بهبود هیدراتاسیون « آبرسانی » پوست و کاهش التهاب هست. بنابراین, باید از بهره گیری از محصولات سنگین و یا محصولاتی که به صورت بالقوه روی پوست را می پوشانند, پرهیز کنید. مانند لوسیون هاي سنگین, چون گرما را روی پوست به دام می‌اندازند.

 

برترین کار این هست که, بی درنگ بعد از آفتاب سوختگی از یک محصول حاوی ژل آلوئه ورا بهره گیری کنید, چون سبک میباشند و منافذ تنفسی پوست را نمی بندند و اجازه می‌دهند گرما از پوست خارج شود. اگر هیچگونه محصول حاوی آلوئه ورا در دسترس نداشتید, کمپرس شیر هم درمانی فوق العاده برای آفتاب سوختگی هست.

 

برای اینکار, کمی یخ به شیر اضافه کرده, حوله اي را در آن خیس کنید و روی پوست بگذارید تا زمانی که گرم شود و مجدد همین کار را تکرار نمایید. پروتئین شیر التهاب پوست را کاهش داده و آرام می‌کند.در این مرحله می‌خواهید درمان سوختگی داخل پوست را هم انجام دهید. برای کاهش التهاب داخلی, میتوانید آسپرین یا سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی را بهره گیری کنید.

 

درمان آفتاب سوختگی مرحله دوم

بعد از اینکه سوختگی آغاز آرام شد, شاید روز بعد, پوست, خشک شده و شاهد پوسته پوسته شدن آن خواهید بود. برای این مرحله من محصولات پوست بر پایه پترولاتوم را پیشنهاد میکنم. نسل اخیر لوسیون ها, مانند «Vaseline Intensive Care Lotion» که بر پایه پترولاتوم خالص میباشند, ولی خیلی چرب نبوده و به راحتی روی پوست اکران میشوند.

 

اگر پوست تان در اثر سوختگی تاول شد, باید به یک متخصص پوست یا مرکز مراقب هاي فوری مراجعه نمایید. هر زخم باز روی پوست ممکن هست نیاز به پماد آنتی بیوتیک موضعی, کرم هاي سوختگی تجویزی یا حتی داروهای غذایی ضد التهابی داشته باشد.فقط یادتان باشد دفعه بعد که به ساحل رفتید حتماً کلاه یا چتر یا هر دو را به همراه ببرید.