پارس ناز پورتال

قاصدک 24

آموزش اصولی شستن و تمیز کردن اسکاچ

آموزش اصولی شستن و تمیز کردن اسکاچ

آموزش اصولی شستن و تمیز کردن اسکاچ 

اسکاچ آشپرخانه که برای تمیز کردم ظرف ها به کار می‌رود،خود نیز باید همه ي وقت شسته شود و تمیز و پاکیزه باشد. روش هایي برای نظافت اکثر اسکاچ برای شما داریم. همه ي خانم ها فکر می کنند اسکاچ و اسفنج ظرفشویی به سبب اینکه همه ي وقت با آب و مواد شوینده در تماس میباشند، جزو تمیزترین قسمت هاي منزل اند. اما باید بدانید که سخت در اشتباهید.

 

اسکاچ ظرفشویی را چگونه تمیز کنیم؟
تعداد زیادی از خانم هاي منزل به نظافت تمام وسایل آشپزخانه دقت می کنند به جز ابر، سیم، اسکاچ و اسفنج ظرفشویی. این وسایل چون به‌ طور مداوم با آب و مایع ظرف شویی در تماس‌ هست، اکثر افراد تصور میکنند که در گروه تمیزترین وسایل آشپزخانه قرار دارد و نیازی به شست‌ و شو و ضدعفونی ندارد، غافل از اینکه تحقیقات نشان میدهد ابر،

 

اسفنج‏ و اسکاچ ظرف شویی از آلوده ‎ترین وسایل آشپزخانه هست و باکتری سالمونلا که عامل ایجاد مسمومیت‏ خوراکی هست، در حفره‌هاي ریز اسفنج ظرف شویی رشد می‌کند و سبب انتشار و انتقال آلودگی به ظروف و مواد خوراکی می شود. بررسی ها حاکی از این هست که در هر چهار سانتی‌متر مربع اسفنج حدود 134 هزار باکتری وجود دارد.

 

سیم و اسفنج را در سینک رها نکنید
بعضی افراد پس از بهره گیری از اسفنج و اسکاچ و ابر، آن را درون سینک ظرف شویی رها می کنند با این تصور که با هر زمان باز کردن شیر آب، اسفنج خیس بخورد و تمیز شود، غافل از اینکه بیشترین رشد میکروب ها در بافت اسفنج دقیقا در زمان مرطوب شدن این وسیله هست. در واقع رطوبت برترین شرایط را برای تکثیر میکروب ها فراهم میکند و به جای آن که اسفنج پاکیزه تر شود، آلوده تر از گذشته خواهد شد.

 

راهنمای شست و شوی اسکاچ و اسفنج ظرف شویی
• بعد از اتمام شست و‌ شوی ظروف باید این وسایل را با آب گرم و مایع ظرف شویی بشویید و با فشار چندان، آب را از بافت آن خارج کنید و سپس در جایی که هوا جریان دارد، مثلا در کنار پنجره قرار دهید تا خشک شود.‏

 

• برای از بین بردن میکروب هاي احتمالی، هر چند وقت یکبار اسفنج و اسکاچ را با شوینده ضدعفونی کننده استریل کنید، به این نحو که 10 درصد سفید کننده را با 90 درصد آب مخلوط کنید و چند ساعتی بگذارید این وسایل در آن غوطه ور باشد. سپس آن را از این محلول خارج و به خوبی آبکشی کنید.

 

تحقیقات نشان داده هست که بخش زیاد میکروب ها با این روش از بین میرود. همین طور می‌توانید این وسایل را چند ساعتی در همجواری نور آفتاب قرار دهید تا میکروب زدایی شود.

 

• راه دیگر اینکه یک کاسه را پر از آب کنید و اسفنج را داخل آن قرار دهید و به مدت دو سه دقیقه درون مایکروویو قرار دهید. مراقب باشید آب کاسه تبخیر و سبب آتش گرفتن اسفنج نشود. مطالعات حاکی هست که تا 98 درصد میکروب ها به این روش از بین می‌رود.

 

• میتوانید به مدت 10 دقیقه این وسایل را در آب در حال جوش حرارت دهید یا در سرکه بگذارید یا درون خودرو ظرف شویی به همراه ظروف بشویید.

 

• در صورتی که اسفنج و اسکاچ پاره و فرسوده شده باشد، بلافاصله آن را دور بیندازید و اسفنج نو جایگزین آن کنید. بهتر هست هر دو هفته یکبار اسفنج را تعویض کنید.

 

 به گزارش پارس ناز به این نکته هم دقت کنید که اگر اسفنج با خون و زواید گوشت و مرغ و ماهی تماس پیدا کرد با دقت بیشتری آن را بشویید‌. توصیه می شود اسفنج و اسکاچ و سیم ظرف شویی از دیگر اسفنج هایي که سطوح آشپزخانه، سینک یا تخته مرغ و ماهی با آن تمیز می شود، تفکیک شود.