پارس ناز پورتال

قاصدک 24

آموزش تهیه پیتزا پیراشکی گیاهی خوشمزه

آموزش تهیه پیتزا پیراشکی گیاهی خوشمزه

آموزش تهیه پیتزا پیراشکی گیاهی خوشمزه 

ازآن جا کـه پیتزا پیراشکی غذای بدون گوشت اسـت می‌تواند برای گیاه خواران غذای بسیار مناسبی باشد. درضمن این غذا رژیمی نیز هست. 

 

مواد لازم برای خمیر پیتزا پیراشکی:

آرد سفید  دو پیمانه 
 ماست  ۱/۴ پیمانه 
 شیر دو قاشق سوپخوری 
 روغن مایع ۱/۴ پیمانه 
نمک نصف قاشق چایخوری
مایه خمیر یک دوم قاشق مرباخوری
شکر دو قاشق مرباخوری
تخم مرغ یک شماره

طرز تهیه خمیر پیتزا پیراشکی :

تخم مرغ  رابا چنگال و یک قاشق مرباخوری شکر می‌زنیم مایه خمیر را در کمی آب ولرم با یک قاشق مرباخوری سرخالی شکر می ریزیم روی آنرا می پوشانیم تا کمی کف کند، ماست، شیر و نمک رابه تخم مرغ اضافه و روغن مایع را افزوده در آخر مایه خمیر را اضافه و آرد سه بار الک شده را کم کم اضافه می‌کنیم.

 

تا خمیر بدست بیاید و بـه دست نچسبد خوب ورز میدهیم و روی آنرا می پوشانیم در جای گرم دو ساعت قرار می‌دهیم تا حجم آن دو برابر شود.

 

طرز تهیه پیتزا پیراشکی گیاهی :

برای مواد پیتزا پنجاه گرم سویا را سه دقیقه در آبجوش میگذاریم سپس آب کش کرده و با یک شماره پیاز کـه قبلا خلال و کمی در روغن زیتون سرخ شده، تفت داده در آخر دو حبه سیر خرد شده و تفت داده را افزوده، فلفل، زردچوبه و نمک را افزوده بـه همراه نصف فنجان آب گوجه فرنگی یا پوره گوجه فرنگی روی حرارت میگذاریم تا آب گوجه تموم شود. 

 

این روش طعم بسیار خوبی بـه سویا میدهد و می‌تواند جای گزین مناسبی برای گوشت قرمز باشد مخصوصا برای کسانی کـه بعلت گیاه خوار بودن یا چربی خون بالا و مشکلات دیگر از گوشت قرمز نمیتوانند استفاده کنند.قارچ را هم چند لحظه در آبجوش قرار داده آب کش کرده خرد کرده فلفل دلمه سبز و رنگی را خرد کرده، فیله گوجه فرنگی خرد شده را آماده میکنیم.

 

سپس پف خمیر را می‌گیریم و بـه شش چانه تقسیم می‌کنیم میتوانید بـه سه چانه بزرگ‌تر تقسیم کنید، و روی کاغذهای روغنی یا فویل بـه شکل مربع با وردنه باز کرده کف خمیر کمی سس گوجه فرنگی خانگی ریخته کمی پنیر پیتزا کـه البته برای کالری کمتر میتوانید از نوع کم چرب استفاده کنید. در وسط خمیر، مایه سویا و قارچ‌ و فلفل دلمه،

 

گوجه فرنگی، زیتون ریخته پودر فلفل و آویشن زده کمی پنیر هم روی مواد ریخته دقت کنید از اطراف خمیر بـه داخل دو سانت خالی بگذارید تا بـه داخل خمیر را تا کنید و لبه ها را فشار بدهید تا بچسبد.روی لبه ها رابا زرده و کمی شیر کـه مخلوط شده رومال زده و کنجد بپاشید

 

ودر سینی فر حرارت صد و هشتاد درجه کـه از قبل گرم کردید بـه مدت حدودی ۳۰_۳۵ گذاشته تا پخته و کمی طلایی شود. بهتر اسـت بـه جای سیب زمینی سرخ کرده از سیب زمینی تنوری استفاده کنید و بـه جای فست فودهای مضر، نوع خانگی آن رابا ظاهری متفاوت تهیه و همراه عزیزانتان میل کنید.