پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

آموزش صحیح استخاره گرفتن با قرآن

مجموعه : مذهبی
آموزش صحیح استخاره گرفتن با قرآن

آموزش صحیح استخاره گرفتن با قرآن 

شما میتوانید با قرآن استخاره بگیرید تا از خداوند در شروع کاری یاری بگیرید و بدانید که برای شما خوش یمن خواهد بود یا خیر. حجت الاسلام والمسلمین مهدی شهرباف سخنران و کارشناس مسائل مذهبی؛ درخصوص چگونگی استخاره و صحت استخاره هاي اینترنتی گفت: در باب استخاره ابتدا باید معنی آن واژه را جست‌وجو کرد، استخاره از باب استفعال در کلام عرب از ریشه «خَیر» و طلب کردن می کردن می‌آید، بهمین سبب کلمه استخاره به معنی طلب خیر است.

 

وی در ادامه با اشاره به روایات مختلف در زمینه استخاره بیان کرد: از امام صادق «ع» درباره استخاره روایات متفاوتی داریم که یکی از آن ها در طلب خیر آمده است «دو رکعت نماز بخوان و بعد ازآن در پیشگاه خداوند طلب خیر کنید، بگویید تا انچه که خیر است برای شما واقع شود.»

 

ودر مطلبی دیگر همان حضرت «ع» می فرمایند: « کسى که با طیب خاطر «از تَه دل» یکبار، از خدا طلب خیر کند، خداوند حتما به او خیر عنایت خواهد کرد .»، همچنین درباب استخاره امام صادق «ع» بیان کردند: «کُنَّا نَتَعَلَّمُ الِاسْتِخَارَهَ کَمَا نَتَعَلَّمُ السُّورَهَ مِنْ کِتَابِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ؛ ما استخاره را آن چنان میآموختیم «و به آموزش آن اهتمام می ورزیدیم»که سورههای قرآن را می آموختیم.»

 

حجت السلام والمسلمین شهرباف درخصوص استخاره گرفتن با قرآن افزود: استخاره با قرآن به نوعی مشاوره و مشورت کردن است. استخاره کردن با قرآن زمانی صورت می‌گیرد که ما دو مرحله تفکر و مشورت با بزرگان پشت سرگذاشته باشیم و به نقطه نهایی نرسیده باشیم.

 

این سخنران و کارشناس مسائل مذهبی در ادامه درباره اموری که استخاره کردن معنا پیدا نمی‌کند، اظهار کرد: از شیخ مفید نقل شده، در اموری که عمل کردن به انها نهی شده است و مکروه و یا حرام شمرده میشود، استخاره پذیر نیست . حتی اگر کسی استخاره بگیرد و جواب آن خوب باشد، باز فعل حرام است و جایز نیست.

 

وی با اشاره به این که در کارهای واجب هم استخاره کردن، لزومی ندارد، توضیح داد: برای اموری که واجب است استخاره معنی ندارد، مثلاً اگر کسی نسبت به اصل ازدواج و یا کار مردد باشد، استخاره کردن لزومی ندارد، چرا که هردو امری واجب است و نمیتواند استخاره کند. برای اصل ازدواج کردن استخاره کردن نمیخواهد اما بعد از مراحل فکر کردن و مشورت کردن، برای انتخاب می‌توان استخاره کرد.

 

حجت الاسلام والمسلمین شهرباف ادامه داد: سومین امری که استخاره کردن در آن جایز نیست، مسائل دکتری است. مثلاً اگر دکتر دارو و یا عمل جراحی برای شما تجویز کرده، استخاره کردن، معنی پیدا نمی‌کند.

 

کارشناس امور مذهبی درخصوص صِحت استخاره هاي آنلاین گفت: در باب استخاره هاي آنلاین و به تعبیری اینترنتی خیلی نمیشود در جواب هاي خوب و یا بَد آن اعتماد کرد، چرا که استخاره نوعی علم اکتسابی برای انسان است و باید با نیت فرد تطبیق داده شود. بهمین منظور استخاره هاي آنلاین صحتی ندارند.

 

حجت الاسلام والمسلمین شهرباف در پایان خاطرنشان کرد: یکی از استخاره هاي مهمی که میتوانیم در هنگامیکه واقعا گرفتار شدیم، انجام بدهیم، آن است که دو رکعت نماز «ذات الرقعه» بخوانیم. نخست شش قطعه کاغذ تهیه مى کنى ودر سه قطعه آن مى نویسىم: «بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ، خِيَرَةً مِنَ اللّهِ الْعَزیزِ الحَکیمِ، لِفُلانِ بنِ فُلانَة اِفْعَل؛ به نام خداوند بخشنده مهربان. اختیار و گزینشى است

 

از جانب خداوند عزیز و حکیم براى فلانى فرزند فلانى» «و به جاى این دو کلمه نام شخصى راکه براى او استخاره مى کنى و اسم مادرش را مى نویسىم» ; در سه ورقه دیگر همین را مى نویسیم، ولى به جاى «إفعل» مى نویسیم «لاتفعل»، آنگاه آن کاغذ‌ها را زیر جانماز و سجّاده خود مى گذاریم و دو رکعت نماز مى خوانیم؛ پس از نماز به سجده مى رویم ودر سجده، صد مرتبه مى گوییم «أَستَخیرُ اللّهَ برَحْمَتِهِ، خِيَرَةً فی عافِيَة؛

 

از رحمت الهى طلب خیر و سعادت همراه با عافیت مى کنم» سپس مى نشینىم و مى گویم: «أللّهُمَّ خِرْ لي، وَاخْتَر لي فی جَمیعِ اُمُوری فی يُسْر وَ عافِيَة؛ خدایا در همه ی امور به آسانى و عافیت خودت «انچه راکه صلاح است» برایم اختیار کن». آن وقت دست میبریم و آن کاغذ ها رابه هم مخلوط مى کنىم و یکى یکى بیرون مى آورىم؛ اگر سه تا از ورقه‌ها که در آن‌ها «إفعل» نوشته شده، پشت سر هم بیرون آید، کارى راکه نیّت کرده اىم

 

انجام مى دهىم «و بسیار خوب است» ; و اگر سه تا «لا تفعل» خارج شد آن کار را انجام نمى دهىم؛ ولى اگر یکبار «إفعل» و دفعه بعد «لا تفعل» بدست آمد، دراین صورت سه ورقه دیگر را بیرون بیاور که در مجموع پنج ورقه خارج شود، دراین صورت اگر سه تا «إفعل» بودو دو تا «لا تفعل» آن کار را انجام بده؛ ولى اگر بر عکس شد، انجام ندهید.