پارس ناز پورتال

رزرو آنلاین هتل
قاصدک 24

آموزش کاشت سبزه عید نوروز (کاشت بذر گندم، عدس و ماش)

آموزش کاشت سبزه عید نوروز (کاشت بذر گندم، عدس و ماش)

آموزش کاشت سبزه عید نوروز 

در این بخش کاشت سبزه عید نوروز را به شما می آموزیم. سبزه کاشتن یک رسم باستانی برای ورود به ایام نوروز می باشد، این رسم چند هزار سال است که در بین مردم ایران رواج دارد. برای کاشت سبزه عید می بایست حداقل 12 تا 15 روز قبل از سال تحویل اقدام کنید. در ادامه این مطلب ما روش کاشت 3 بذر: گندم، عدس و ماش را به شما خواهیم آموخت. با پارس ناز همراه باشید.

 

چگونه سبزه عید بکاریم؟

گندم، عدس و ماش در هر خانه ای پیدا می شوند. برای کاشت سبزه در اندازه ای معمولی شما به 50 تا 100 گرم بذر نیاز دارید. بذرها باید در آب خیس بخورند، بعد از 24 ساعت آنها را در یک پارچه خیس قرار دهید. بذرها برای جوانه زدن به رطوبت کافی و تاریکی مطلق نیاز دارند.

آموزش کاشت سبزه عید نوروز (کاشت بذر گندم، عدس و ماش)

بعد از اینکه بذرها جوانه زدند، باید آنها را در ظرفی مثل یک بشقاب گود پهن کنید و در یک جای تاریک که نور خورشید به آن نرسد به مدت یک شبانه روز قرار دهید. بعد بذرهای جوانه زده را در معرض نور خورشید قرار دهید تا سرعت رشد آنها بیشتر شود. فراموش نکنید که آبیاری بیش از حد بذرها موجب پوسیدگی آنها خواهد شد.

 


 

آموزش کاشت سبزه گندم

در ابتدا یک مشت گندم را خیس کنید، گندم باید دو شبانه روز خیس بخورد. هر 12 ساعت یکبار آب گندم ها را عوض کنید تا بذرها ترش نکنند. بعد از 2 روز گندم ها شروع به جوانه زدن می کنند، در این مرحله آنها را درون یک پارچه نخی مرطوب بپیچید، رطوبت پارچه را حفظ کنید و بعد از اینکه جوانه ها جان گرفتند آنها را به گلدان یا ظرف دلخواه منتقل کنید.

آموزش کاشت سبزه عید نوروز (کاشت بذر گندم، عدس و ماش)

در ابتدا مقداری ماسه شسته شده کف ظرف مورد نظرتان بریزید و سپس بذرهای جوانه زده را روی آنها پهن کنید.به گزارش سایت پارس ناز روزی 1 یا 2 بار بذرها را با اسپری نم دار کنید تا رطوبت شان را از دست ندهند. اجازه ندهید آب زیادی کف ظرف شما جمع شود چرا که موجب خراب شدن جوانه های شما می شود.

 


 

آموزش کاشت سبزه عدس

در ابتدا عدس ها را در یک ظرف ریخته و سپس روی آنها آب بریزید. (تا سطح عدس ها کافی است). عدس ها آب را به خود جذب می کنند، بنابراین اگر آب آنها کم شده بود مقداری آب روی سطح عدس ها اسپری کنید تا رطوبت کافی را داشته باشند. پس از 3 تا 4 روز روی عدس ها یک پارچه مرطوب پهن کنید و آنها در یک مکان که هوای معتدلی دارد قرار دهید.

آموزش کاشت سبزه عید نوروز (کاشت بذر گندم، عدس و ماش)

هر روز آب عدس ها را عوض کنید تا کهنه نشوند و نگذارید که رطوبت دستمال از بین برود. وقتی عدس ها جوانه زدند آنها را به ظرف اصلی تان منتقل کنید و عمل آبکشی و اسپری سطح شان را تکرار کنید. پس از اینکه جوانه ها به حد مناسبی رشد کردند ظرف را در جایی قرار دهید که نور کافی خورشید به آن برسد.

 


 

آموزش کاشت سبزه ماش

دانه های ماش را در خیس کنید، بگذارید 24 ساعت خیس بخورند و سپس آب ظرف را خالی کنید. دانه های ماش را به ظرف اصلی تان منتقل کنید، آنها را پهن کنید و یک پارچه نخی مرطوب روی شان قرار دهید. دستمال را مرطوب نگه دارید و تا زمانی که جوانه ها به اندازه یک سانتی متر برسند عمل اسپری را انجام دهید، سپس دستمال را بردارید.

آموزش کاشت سبزه عید نوروز (کاشت بذر گندم، عدس و ماش)

روزی 3 تا 4 مرتبه دانه های ماش را با اسپری آبیاری کنید، رشد جوانه های ماش بستگی به دمای محل نگهداری آنها دارد. وقتی جوانه ها به ارتفاع مد نظر شما رسیدند آبیاری را کمتر کنید تا نسبت به رشد جوانه ها کنترل داشته باشید. اگر رشدشان زیاد بود آنها را به مکانی که دمای پایینی دارد منتقل کنید.

 


 

نکاتی درمورد کاشت سبزه عید

آموزش کاشت سبزه عید نوروز (کاشت بذر گندم، عدس و ماش)

10 تا 12 اسفند بهترین زمان برای کاشت سبزه عید می باشد. اگر می خواهید سبزه های شما رشد یکسانی داشته باشند نسبت به منبع تابش نور خورشید زاویه شان را تغییر دهید تا تابش نور در تمام زاویه ها یکسان باشد. زیاده روی در آبیاری و اسپری کردن آب روی بذرها موجب خراب شدن آنها می شود، خصوصا در یک هفته اول کاشت سبزه ها.

 

اختصاصی از بخش هنر در خانه مجله پارس ناز