پارس ناز پورتال

آیا دختر می‌تواند بدون اجازه پدر ازدواج کند؟

آیا دختر می‌تواند بدون اجازه پدر ازدواج کند؟

ازدواج از جمله تصمیمات بسیار مهم در زندگی هر انسانی به حساب می‌آید و به همین دلیل در این تصمیم‌گیری اجازه والدین از اهمیت بالایی برخوردار است. قانونگذار نیز در قانون مدنی قواعدی را برای ازدواج در نظر گرفته است و برای رعایت مصلحت دختران، برای انعقاد عقد شرایط ویژه‌ای را در نظر گرفته تا از آسیب‌های جدی ناشی از ازدواج نادرست برای دختران بکاهد.

 

یکی از این شرایط، ضرورت وجود اجازه پدر یا جد پدری برای ازدواج دختر باکره است. به شکلی که ازدواج دختر باکره بدون اجازه پدر و جد پدری، از دید قانونگذار غیر نافذ خواهد بود و در صورت عدم اجازه پدر یا جد پدری، ازدواج باطل خواهد شد. مگر اینکه شرایط ویژه‌ای وجود داشته باشد تا دختران بتوانند بدون اجازه پدر ازدواج کنند.

 

به همین دلیل در این مقاله قصد داریم در خصوص ازدواج دختران بدون اجازه پدرشان و سن ازدواج دختر بدون اجازه پدر و شرایطی که وجود آن‌ها باعث می‌شود که دختران بتوانند بدون اجازه پدر ازدواج کنند، صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

 

ازدواج دختر بدون اجازه پدر امکان پذیر است؟

 

اجازه پدر برای ازدواج دختر لازم و ضروری است. اما امکان ازدواج دختر بدون اجازه پدر نیز بسته به شرایطی خاص وجود دارد.

 

شرایط ازدواج دختر بدون اجازه پدر عبارتند از:

  • یک از این شروط این است که دختر باکره نباشد.

 

  • پدر و جد پدری دختر، هر دو فوت کرده باشند.

 

  • پدر یا جد پدری در زمان ازدواج دختر حاضر نباشند و کسب اجازه از آن‌ها نیز امکان پذیر نباشد.

 

  • پدر یا جد پدری دختر بدون داشتن دلیلی منطقی و موجه، از دادن اجازه به دختر برای ازدواج خودداری کنند.

 

  • دختری که همسرش فوت کرده یا طلاق گرفته است برای ازدواج مجدد به اجازه پدر یا جد پدری نیاز ندارد. البته ازدواج اول، دوم و… دختر ملاک نیست و اگر دختر، حتی بعد از ازدواج و طلاق، همچنان باکره باشد، اجازه پدر یا جد پدری دختر برای ازدواج دائم یا موقت او ضروری است.

 

  • در صورتی که پدر دختر به او اجازه ازدواج ندهد اما جد پدری او این اجازه ازدواج را به دختر بدهد، دختر می‌تواند ازدواج کند.

 

با وجود شرایط ذکر شده، برای اطلاع از نحوه ثبت ازدواج و نحوه اجازه گرفتن از دادگاه باید از مشاور خانواده راهنمایی‌های لازم را بگیرید.

چرا دختر برای ازدواج نیاز به اجازه پدر دارد؟

چرا دختر برای ازدواج نیاز به اجازه پدر دارد؟

 

به جز موارد و شرایطی خاص اجازه پدر برای ازدواج دختر لازم و ضروری بوده و ازدواج دختر بدون اجازه پدرش امکان پذیر نخواهد بود.شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که چرا دختر برای ازدواج نیاز به اجازه پدر دارد؟ و با خود فکر کنید که این قوانین و محدودیت‌ها به دلیل تبعیض جنسیتی است.

 

اما اینطور نیست و وجود این قوانین به دلیل حساسیتی است که نسبت به دختران وجود دارد و جنبه حمایتی دارد. هدف از وجود چنین قوانینی حمایت کردن و ارزش قائل شدن برای دختران است تا از ازدواج کردن آن‌ها با فردی اشتباه جلوگیری شود.در چنین شرایطی می‌توانید از مشاوره حقوقی خانواده بهره‌مند شوید و از مشاور کمک بگیرید.

 

ازدواج دختر بدون اجازه پدر چه حکمی دارد؟

 

درست است که در قانون مدنی اجازه پدر برای ازدواج دختر را ذکر کرده است. اما قانونگذار، در هیچ کدام از قوانین مدونه، ازدواج بدون اجازه پدر را برای دختران جرم انگاری نکرده و حکمی را برای این مسئله تعیین نکرده است.

 

قانونگذار تنها در مواردی که وجود اجازه پدر را ضروری دانسته، عدم وجود اجازه پدر یا جد پدری برای ازدواج دختران را باعث عدم نفوذ عقد واقع شده می‌داند. بنابراین ازدواج دختر بدون اجازه پدر حکمی نداشته و جرم به شمار نمی‌رود و مجازاتی را برای دختران، در پی نخواهد داشت.

 

تا چه سنی دختر برای ازدواج نیاز به اجازه پدر دارد؟

 

قانونگذار در قانون مدنی و در مواد 1043 و 1044 خود در خصوص ضرورت لزوم اجازه و اذن پدر یا جد پدری دختربرای ازدواج او تعیین تکلیف کرده است. قانونگذار در این مواد به هیچ عنوان سن خاصی را برای سن ازدواج دختر بدون اجازه پدر مطرح نکرده است.بنابراین اجازه پدر یا جد پدری برای عقد نکاح دختر باکره، محدود به سن خاص و مشخصی نمی‌شود و دختر در هر سنی که باشد نیاز به اجازه پدر دارد.

 

به عبارتی تا زمانی که دختر باکره است و پدر یا جد پدری او در قید حیات هستند و با دلایلی منطقی و موجه از دادن اذن و اجازه برای ازدواج او خودداری کنند، دختر به اجازه آن‌ها برای ازدواج خود، احتیاج دارد. زیرا ازدواج دختر بدون اجازه پدر غیر نافذ خواهد بود.

 

در چنین شرایطی از خدمات کارمنتو استفاده نمایید و به صورت آنلاین، تلفنی و از طریق VOIP با این مجموعه ارتباط بگیرید. همچنین از امکانات دریافت مشاوره رایگان نیز می‌توانید بهره مند شوید. دریافت مشاوره فوری در لحظه و زیر یک دقیقه در هر جای ایران که باشید در این مرکز امکان پذیر است و مطمئن باشید که اطلاعات شما محرمانه خواهد بود.

تا چه سنی دختر برای ازدواج نیاز به اجازه پدر دارد؟

سخن پایانی

ازدواج یکی از مهمترین تصمیمات زندگی هر شخصی به ویژه برای دختران است. اما ممکن است پدر دختر بدون هیچ دلیل منطقی مخالف ازدواج دختر خود با آن خواستگار باشد و دختر هم بخواهد که بدون اجازه پدر یا جد پدری خود با خواستگار خود ازدواج کند.

 

در این صورت حتما به این نکته توجه داشته باشید که برای انجام این مدل کارها حتما باید از مشاور راهنمایی بگیرید. ما به شما مرکز مشاوره خانواده کارمنتو را برای چنین مسائلی معرفی کردیم.

 

مجموعه کارمنتو با ویژگی‌هایی همچون در دسترس بودن خدمات مشاوره و پشتیبانی به صورت 7 روز هفته و 24 ساعته، امکان چت آنلاین با پشتیبان، تنوع در حوزه‌ها (11 حوزه و 31 زیرحوزه)، تنوع در خدمات (مشاوره و پروژه)، همکاری با بیش از 350 مشاور برتر کشور،

 

استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌های دنیا، وجود یک پلتفرم جامع ویژه مشاور و کارفرما، ارائه خدمت با معقول‌ترین قیمت بازار، نمایش وضعیت مشاور به منظور صرفه جویی در زمان کاربر (آنلاین و آفلاین بودن)، دارای شارژ اولیه رایگان و قابلیت استفاده از کیف پول که دارد یکی از بهترین مراکز آنلاین برای کارهای حقوقی خانواده است.

 

در این مقاله سعی کردیم در خصوص ازدواج دختر بدون اجازه پدر و شرایط ازدواج دختر بدون اجازه پدر و… صحبت کنیم. امیدواریم که مطالب این مقاله برای شما کاربران و همراهان عزیز و گرامی مفید واقع شده باشد.