پارس ناز پورتال

آیا نوع و مدل هواپیما در قیمت بلیط هواپیما تاثیر دارد؟

آیا نوع و مدل هواپیما در قیمت بلیط هواپیما تاثیر دارد؟

قیمت بلیط هواپیما شاید در نگاه اول هیچ ربطی به نوع و مدل هواپیما نداشته باشد؛ اما وقتی موشکافانه به این قضیه نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که حتی نوع و مدل هواپیمای پروازی ما می‌تواند تاثیر فراوانی در هزینه بلیط هواپیما داشته باشد.البته اینکه شما بلیط سیستمی یا بلیط چارتری تهیه کنید هم در هزینه نهایی تاثیرگذار خواهد بود.

 

گاهی اوقات حتی تهیه بلیط به صورت حضوری و آنلاین هم می‌تواند تاثیر فراوانی در هزینه نهایی بلیط شما داشته باشد. در هر حال ما در این مطلب قصد داریم در کنار شما این موضوع را با هم بررسی کنیم که آیا مدل و نوع هوتاثیریمی‌تواند تاثیری در هزینه پرواز داشته باشد یا خیر!

 

فاکتورهای تاثیرگذار در هزینه بلیط هواپیما

متاسفانه یا خوشبختانه فاکتورهای متعدد و متنوعی می‌توانند در قیمت بلیط هواپیما و تعیین کردن آن نقش داشته باشند. فاکتورهایی که گاهاً شاید به نظر ما چندان تاثیرگذار نباشند. اما در عمل نقش بسیار زیادی در هزینه‌های پرواز دارند.

 

برای مثال نوع هواپیما، کلاس پروازی، خدمات و کیفیت و نحوه ارائه آن‌ها نقش بسیار زیادی در تعیین هزینه‌ها خواهند داشت. ما در ادامه با هم این فاکتورها را بررسی کرده و مشخص می‌کنیم که تاثیر نوع هواپیما در هزینه بلیط تا چه میزان خواهد بود.

 

نوع و مدل هواپیما

فاکتورهای تاثیرگذار در هزینه بلیط هواپیما

اولین فاکتوری که به آن می‌پردازیم نوع و مدل هواپیما خواهد بود. نوع و مدل هواپیمایی که شما قرار است سفر خود را با آن انجام دهید، برخلاف تصور برخی از افراد تاثیر زیادی بر هزینه بلیط هواپیمای شما خواهد داشت.

 

به عنوان مثال نوه ایرلاین و نوع هواپیما تاثیر بسیار مستقیمی بر هزینه‌ها دارد. اینکه کیفیت پرواز شما چگونه باشد و کدام شرکت هواپیمایی این پرواز را انجام دهد و با چه نوع هواپیمایی، به راحتی می‌تواند تعرفه‌های نهایی برای تهیه بلیط شما را تغییر دهد.

 

بر همین اساس شرکت‌های هواپیمایی موظف هستند تا تمامی استانداردهایی را که سازمان هواپیمایی ایران مشخص کرده رعایت کنند و قیمت‌های متناسب و متعارفی را مشخص کنند.

 

در این بین برخی از ایرلاین‌ها بلیط‌های خود را با هزینه‌های بالاتری به مسافران ارائه می‌کنند. به همین دلیل ما توصیه می‌کنیم که در زمان خرید بلیط دقت کنید که ایرلاین انتخابی شما هزینه‌های بلیط را چگونه محاسبه می‌کند.

 

ظرفیت مختلف هواپیماها

فرقی نمی‌کند که شما بلیط هواپیما اصفهان مشهد را رزرو کرده‌اید یا عازم شهرهای دیگر ایران هستید. یکی دیگر از عوامل مهم و تاثیرگذار در قیمت بلیط هواپیما ظرفیت هواپیما است.

 

به عبارتی هر چقدر که تعداد صندلی‌های رزرو شده در یک هواپیما کمتر باشد، ایرلاین‌ها هزینه‌های اخذ شده پروازی را کاهش می‌دهند. اما زمانی که ظرفیت‌ها افزایش پیدا می‌کند و تقاضا برای یک پرواز زیاد است، شرکت‌های هواپیمایی نیز هزینه‌ها را بالا خواهند برد.

 

افزایش تقاضا و افزایش هزینه‌ها

بلیط هواپیما لحظه آخری

فاکتور افزایش تقاضا که در قسمت قبل نیز با آن اشاره کردیم باعث افزایش قیمت‌ها خواهد شد. اینکه شما در فصل‌های شلوغ یا به عبارتی فصل‌های های سیزن پرواز خود را انجام دهید، شما را شدیداً با افزایش قیمت بلیط مواجه می‌کند.

 

در اصل وقتی یک ایرلاین یا مسیر پروازی درخواست‌های زیادی داشته باشد و شلوغ باشد بدون شک هزینه‌ها نیز در آن افزایش پیدا می‌کند. این موارد شامل بلیط هواپیما لحظه آخری نیز می شوند.

 

تاثیر نوع کلاس پروازی بر هزینه‌ها

فاکتور مهم بعدی این است که شما با چه کلاس پروازی قصد دارید سفر خود را انجام دهید. بطور معمول ایرلاین‌های درون کشور با پروازهای کلاس اکونومی، بیزینس و فرست کلاس خدمات خود را ارائه می‌کنند.

 

اقتصادی‌ترین کلاس پروازی کلاس اکونومی است. البته اگر تمایل داشتید که از پروازها و خدمات فرست کلاس استفاده کنید هم مجاز خواهید بود. اما بدون شک هزینه‌های بیشتری را باید تقبل کنید.

 

کلاس پروازی کلاس درجه ۱ امکانات ویژه و بسیار رفاهی دارد که قطعاً هزینه‌های بالاتری را به شما تحمیل می‌کند.

 

کلاس پروازی تجاری یا بیزینس هم با خدمات متفاوت و جذابی برای شما در نظر گرفته می‌شود که البته نسبت به کلاس پروازی اکونومی هزینه بالاتری دارد.

 

و در نهایت کلاس پروازی اقتصادی یا اکونومی که همان‌طور که از نام آن مشخص است با اقتصادی‌ترین هزینه‌ها پرواز شما را انجام می‌دهد.

 

در آخر توجه کنید که هر کدام از کلاس‌های پروازی با قوانین مختلف و متعدد کنسلی و بار مجاز شما را روبه‌رو می‌کنند. بر همین اساس توصیه می‌کنیم که در زمان خرید بلیط پرواز به تمام فاکتورها دقت کنید.

 

تاثیر بعد مسافتی بر قیمت هزینه‌ها

باور کنید یا نه فاصله مبدا تا مقصد شما هم می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر هزینه بلیط هواپیما داشته باشد. یعنی هرچه فاصله بیشتر باشد، هزینه‌ها هم بیشتر خواهد بود. علت این موضوع هم آن است که وقتی هواپیما قرار باشد که مسافت بیشتری را برای رسیدن به مقصد طی کند پس سوخت بیشتری مصرف خواهد کرد و مصرف سوخت بیشتر یعنی پرداخت هزینه بالاتر برای شما.

 

تاثیر سوخت و استهلاک هواپیما بر هزینه پرواز

فاکتور آخری که قصد داریم در مورد نوع مدل هواپیماها با شما بررسی کنیم و تاثیر آن بر قیمت بلیط را بسنجیم، سوخت و استهلاک هواپیما است. سوخت هواپیما رابطه مستقیمی با نوع و مدل آن دارد.

 

به همین دلیل می‌تواند تاثیر مستقیم‌تری روی هزینه پروازی و بلیط هواپیمای شما داشته باشد. به عبارتی هر شرکت هواپیمایی با در نظر گرفتن میزان سوختی که برای هواپیمای خود مصرف می‌کند قیمت مشخصی را ارائه خواهد کرد.

 

همچنین در مشخص کردن هزینه بلیط، هزینه‌های مربوط به استهلاک هواپیما و فرسودگی نیز لحاظ می‌شود تا شرکت‌های هواپیمایی از این نظر نیز ضرر نکنند. در هر حال هواپیماهم نیز مانند هر وسیله نقلیه دیگری دچار فرسودگی ناشی از فعالیت خواهند شد که هزینه‌های متعددی را به آن‌ها تحمیل می‌کند.

 

پرواز با هواپیما منوط به پرداخت هزینه‌ها

البته ما وسایل نقلیه متعددی را برای سفر در کشور خود داریم. خودرو شخصی، اتوبوس‌ها و قطار از جمله وسایل نقلیه‌ای هستند که می‌توانند ما را به‌راحتی از مبدا به مقصد مورد نظرمان برسانند.

 

در این بین هواپیما اولویت بیشتری دارد چون با صرفه‌جویی کردن در زمان، سریع‌تر شما را به مقصد خواهد رساند. در هر حال اگر تصمیم گرفتید که سفر جذابی با هواپیما را تجربه کنید خدمات خاص مجموعه مسافرتی اسنپ تریپ در کنار شما خواهد بود.