جستجو در پارس ناز

ارائه راهکار برای موهای خشک و شکننده

مجموعه : نکات سلامت مو
ارائه راهکار برای موهای خشک و شکننده

ارائه راهکار برای موهای خشک و شکننده 

موهای خشک و شکننده باعث مجعد شدن و همچنین عدم زیبایی و طراوت می شود. با انجام چند کار می توان موها را با طراوت و شاداب کرد. خشکی و شکنندگی موها نشان از کمبود چربی و رطوبت دارد . در چنین شرایطی ، موها بی حالت و پژمرده به نظر می آیند و جذابیت خود را از دست می دهند.

 

به هر صورت ، شما می توانید با این خشکی ، با رطوبت رسانی مداوم به موها ، مبارزه کنید . علاوه بر این باید به اندازه ی کافی مراقب موهای خود باشید و از آسیب زدن به آنها اجتناب نمایید .قبل از پرداختن به راهکارها ، بهتر است دلیل خشکی موهای خود را بشناسید تا مراقبت های لازم را انجام دهید.

 

از مهمترین فاکتورهای موثر در خشکی مو می توان به عوامل خارجی و محیطی ، قرار گرفتن در معرض آفتاب ، استفاده از سشوآر ، شست و شوی زیاد ، استفاده از محصولات مضر حالت دهنده ی مو ، عدم تغذیه ی مناسب ، استرس ، عدم تعادل در هورمون ها و برخی از بیماری ها مثل کم کاری تیروئید اشاره کرد .

 

خشکی مزمن مو به طور خاص ممکن است دلایل پنهان دیگری داشته باشد . اکثر موقع ها هم این خشکی با خارش کف سر همراه است. خشکی مو همچنین احتمال ایجاد الکتریسیته های ساکن را افزایش می دهد .

 

در این قسمت به موثرترین راهکارها برای از بین بردن خشکی مو می پردازیم :

 

موهای خود را حداقل هفته ای یک بار بوسیله ی روغن های اورگانیک مثل روغن نارگیل ، روغن زیتون ، آووکادو ، کرچک و غیره به صورت عمقی آبرسانی کنید . با دست و دلبازی روغن را مورد استفاده قرار دهید. برای افزایش نفوذ روغن ، بهتر است برای بیست تا سی ثانیه روغن را در مایکرویو حرارت دهید .

 

بعد از ماساژ کف سر با روغن ، روغن را به موهای خود بزنید. بعد از مدتی مو را شست و شو دهید و سپس یک حوله ی گرم دور سر خود بپیچید.روی موهای مرطوب نصف فنجان مایونز بزنید ، سپس موها را با آب بشویید و از شامپوی همیشگی خود استفاده نمایید. مایونز را برای اثر بخشی بهتر می توانید با آووکادو ترکیب نمایید.

 

دو زرده ی تخم مرغ را در ظرف به خوبی هم بزنید و دو تا چهار قاشق غذاخوری آب به آن اضافه نمایید . این ماسک را به همه جای موهای خود بزنید . بعد از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه موها را با آب سرد شست و شو دهید .

 

دو عدد موز را له کنید و با دو قاشق چای خوری عسل مخلوط کنید . این ماسک را روی مو پخش کنید و یک ساعت به آن استراحت دهید. بعد موها را با آب شست و شو دهید و از شامپوی همیشگی خود استفاده نمایید .همچنین می توانید از یک موز له شده و مخلوط آن با روغن زیتون ، عسل وگلیسیرین استفاده کنید .

 

یک مرطوب کننده ی عالی از ترکیب نصف فنجان شیر نارگیل ، نصف فنجان عسل ، یک فنجان و نیم آب و یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل فرابکر بسازید . این ترکیب را کمی حرارت دهید ، به موها بزنید و بعد از گذشت حداقل یک ساعت موها را شست و شو دهید.

 

نکاتی برای پیشگیری از خشکی مو

شست و شوی بیش از حد مو مشکل خشکی را تشدید می کند . این کار چربی طبیعی مو را از بین می برد. از شامپوی های خیلی قوی هم برای شست و شوی مو استفاده نکنید. بهتر است به جای هر روز ، دو یا سه بار در هفته موها را شست و شو دهید. اگر موهای بلندی دارید ، احتمالا هفته ای یکبار به مو شامپو می زنید .

 

همچنین بعد از شامپو ، از یک نرم کننده و یا یک مرطوب کننده ی با کیفیت استفاده کنید.به جای سشوآر ، از حوله

 

برای خشک کردن مو استفاده کنید ، زیرا حرارت به مو آسیب می زند. حوله را به صورتی خشن روی مو نکشید ، در غیر این صورت ، موخوره بوجود خواهد آمد. تا حد امکان ، به موها فرصت خشک شدن بدهید.

 

رژیم غذایی سالم سرشار از زینک و امگا۳ داشته باشید . آجیل را فراموش نکنید.