پارس ناز پورتال

رزرو آنلاین هتل
قاصدک 24

اسهال به علت ویروس و باکتری در کودکان

اسهال به علت ویروس و باکتری در کودکان

اسهال به علت ویروس و باکتری در کودکان 

در اکثر موارد اسهال در اثر ویروس و باکتری در بدن کودکان ایجاد میشود، ویروس هایي که میتوانند برای کودکان خطرناک باشند. 

 

اسهال چیست؟
کودکان معمولاً مدفوع شل را تجربه می‌کنند که اسهال نیست. در صورتیکه اگر طفل بیش از معمول همه ي وقت دفع مدفوع داشته باشد و موفوع آن آبکی باشد احتمال ابتلا به اسهال چندان هست. اگر طفل شما دفع مدفوع شل داشته باشد او دارای اسهال ملایم هست. درحالیکه این مدفوع در چندبار در روز باشد اسهال شدید میشود. چه اسهال شدید باشد و چه ملایم، اسهال در کودکان هشداری هست برای مراقبت اکثر مادر.

 

اسهال به تنهایی نگران کننده نیست مگر این که باعث دهیدراته شدن بدن طفل شود. در حقیقت هیدراسیون عارضه اصلی اسهال هست. اگر طفل شما فعال هست و مدام دور منزل می‌چرخد و آب می‌خورد کمتر نگران خواهید بود. اسهال معمولاً در چند روز آغاز بهبود یافته و همۀ چیز مثل سابق میشود.

 

علائم اسهال:
شل شدن مدفوع
کم شدن اشتها
تب و بی حالی
استفراغ
کم آبی بدن

 

دلایل ابتلا:
در 90 درصد موارد اسهال از طریق ویروس و باکتری های موجود در محیط رخداد میوفتد. پس رعایت بهداشت فردی که مهم ترین آن شستشوی مرتب دست ها با آب و صابون و یا مایع توالت هست . انگل ها و ویروس های موجود بر روی پوست میوه های نشسته و محیط اطراف

 

و آبهای کثیف بزرگ ترین عامل ابتلا به تعداد می‌رود. دوری ازآفتاب یعنی تا حد امکان از آفتاب دوری کنید. زمانی که علائم آغاز اسهال را در خود دیدن کردید دفعات مصرف آب را بالا ببرید چرا که بدن به علت از دست دادن آب در این دوره دچار اختلالات کلیوی و.. میشود.

 

دلایل زیادی برای بروز اسهال در کودکان وجود دارد. فرشته کوچولوی شما ممکنه عفونت باکتریایی یا ویروسی داشته باشد یا گاهی عدم بردباری خوراکی، انگل گوارشی و یا مصرف آنتی بیوتیک.

 

علل اسهال در کودکان
1-عفونت ویروسی
ویروس های زیادی باعث اسهال می‌شوند. که متعارف ترین این ویروس ها در کودکان شامل رتروویروس، آدنوویروس و کالیسیروس هست. در حالی که، طفل شما در کنار اسهال آبکی دارای علائمی مثل درد شکمی، تب، حالت تهوع، لرز و درد در ماهیچه ها دارد.

 

2-عفونت باکتریایی
باکتری هایي مثل اشرشیا، کمپیلوباکتر، سالمونلا، شیگلا و استافیلوکوس مسئول این نوع اسهال میباشند. علائم این نوع ویروس اسهال شدید، درد شکمی شدید، تب و خون در مدفوع هست.

 

3- انگل
مطمعن شوید که کودکتان دست هایش را با آب و صابون گذشته از غذا خوردن می‌شورد. دستان کثیف باعث انتقال انگل میشود که آن باعث اسهال، تهوع، نفخ، مدفوع چرب و کرامپ شکمی میشود.

 

4-عفونت گوش
عفونت گوش چه ویروسی چه باکتریایی باعث اسهال میشود.در حالی که عفونت گوش مثل استفراغ، تهوع و کاهش اشتها میشود.

 

5-آنتی بیوتیک
آنتی بیوتیک با از میان بردن باکتری های داخل روده باعث اسهال کودکان میشود.

 

6- نوشیدنی های شیرین شده
این نوشیدنی ها حاوی مقدار زیادی فروکتوز و سوربیتول میباشند که باعث اسهال کودکان میشود.

 

7-آلرژی خوراکی
آلرژی خوراکی نیز باعث اسهال میشود که همراه با درد شکمی، باد و نفخ شکم هست. که علائم معمولاً نیم تا یکساعت تا دو ساعت بعد از غذا خوردن رخداد میوفتد.

 

چطور مي توان اسهال را درمان كرد؟
اسهال مي تواند باعث كاهش آب بدن كودك شده وي را روانه بيمارستان كند. بنابراين اولين اقدام بايد دادن مايعات كافي به كودك باشد. با وجود آنكه اسهال اگر به درستي درمان شود به ندرت يك بيماري جدي محسوب مي شود، همزماني آن با استفراغ ممكن هست وضعیت را خرابتر كند.

 

برای اسهال شیرخواران، بهترين راه اين هست كه تغذيه وي را با شير خشك يا شير مادر ادامه دهيد. اگر كودك نمي تواند شير را در دستگاه گوارش نگه دارد با پزشك او تماس بگيريد.

 

پزشك ممكن هست محلول الكتروليت مخصوص كودكان «مثل ORS» تجويز كند كه بصورت پودر يا محلول در داروخانه ها موجودند و ممكن هست با مزه های گوناگون با بازار عرضه شوند.اكثر كودكان براحتي آن ها را مي نوشند و بردباری گوارشي اين قبيل محلول ها معمولاً بهتر از شير مادر يا شير خشك هست.