پارس ناز پورتال

اطلاعاتی درباره جک هیدرولیک

اطلاعاتی درباره جک هیدرولیک

از جک هیدرولیک برای بالا نگه داشتن و جا به جایی اجسام سنگین استفاده می‌کنند و در صنایع کوچک و بزرگ کاربرد دارد.

 

جک هیدرولیک چیست ؟

از جمله تجهیزات پرکاربرد در صنعت که در ماشین‌های صنعتی برای بالا بردن اشیای سنگین به کار می‌رود، جک هیدرولیک است. این جک، قدرتمند، ساده و با دوام می‌باشد، همچنین از زنجیرهای صنعتی برای بلند کردن، کشیدن و کمک به حمل و نقل اشیای سنگین استفاده می‌شود، چرا که زنجیر صنعتی کیفیت و دوام بالایی دارند.

 

 

در ساخت این جک‌ها مایع غیر قابل تراکم وجود دارد که غالبا این مایع روغن و اسید استئاریک می‌باشد. اسید استئاریک برای روان کردن جک‌ها به کار برده می‌شود. این مایع در یک محفوظه ستوانه‌ای شکل با کمی فشار قرار دارد که به یک استوانه بزرگتر می‌رود و با تماس با پیستون باعث بالا رفتن وسایل می‌شود.

 

جک هیدرولیک توانایی انتقال نیروی زیادی را دارد و این به خاطر روغنی است که در آن تراکم ناپذیر می‌باشد. انتقال نیروئبه پیستون فشار می‌آورد، به همین دلیل برای جا به جایی و بلند کردن اجسام سنگین از آنها استفاده می‌شود.

 

مزایای جک هیدرولیک :

 • طراحی این جک‌ها ساده است و خیلی ساده و آسان قابل استفاده هستند.
 • طراحی جک هیدرولیک مختلف بوده و در هنگام کار فضای زیادی را اشغال نمی‌کند.
 • برای جا به جایی و بلند کردن اجسام سنگین، این جک‌ها بهترین گزینه به شمار می‌روند.
 • وزن این جک‌ها نسبت به سایر جک‌های دیگر سبک‌تر است.
 • این جک‌ها آلودگی صوتی ایجاد نمی‌کنند.
 • نسبت به کارایی که دارند از قیمت مناسبی برخوردار هستند.

 

معایب این جک‌ها :

 • اگر مقدار روغن در این جک‌ها کم باشد با حرکت پدال، جسم مورد نظر به مقدار کافی بلند نمی‌شود و بازوی جک به آخر نمی‌رسد. با تنظیم روغن این مشکل رفع می‌شود.

 

 • گاهی بنا بر دلایلی مثل : آلوده شدن روغن یا بسته نشدن پیچ خلاص تا آخر و همچنین خرابی یا نشتی آب بند‌ها باعث بروز مشکلاتی در جک هیدرولیک خواهد شد به طوری که جک به اندازه کافی جسم را بالا می‌برد ولی نمی‌تواند آن را در ارتفاع نگه دارد.

 

 • در بعضی مواقع به علت خرابی اصلی، میله به سختی بالا و پایین می‌شود. این مشکل بر اثر روغن نامناسب، خرابی تلمبه جک، خرابی کاسه نمد و آب بندها به وجود می‌آید.

 

 • گاهی اوقات هوا وارد جک می‌شود و همین امر باعث می‌شود جک به صورت نرم و یکنواخت بالا و پایین نشود.

 

این جک ها به چند دسته تقسیم می‌شوند ؟

 • جک یک طرفه : این جک یک ورودی روغن دارد و تحت تاثیر نیروی خارجی مثل : نیروی فنر و وزن باز می‌شود. در این جک قطر پیستون از دسته پیستون بزرگتر است. به دلیل قدرت بالای آن در صنایع مختلف کاربرد دارد.

جک هیدرولیک چیست

جک یک طرفه

 • جک دوطرفه : این نمونه دارای 2 پورت ورود و خروج است و وقتی روغن به جلو و پشت پیستون می‌رسد جک را به حرکت در می‌آورد. جک هیدرولیک طراحی ساده و راندمان بالایی دارد. در این جک برای جا به جایی اجسام به نیرو نیاز است.

 

کاربرد جک هیدرولیک :

شکل و ساختار ساده این جک‌ها به همراه قدرت بسیار زیادی که دارند، باعث شده که از آنها خیلی زیاد استفاده ‌شود. در ماشین آلات معدنی و راهسازی، جرثقیل‌ها، کمپرس‌ها، بالابر و لیفتراک‌ها از جک هیدرولیک استفاده می‌شود.

 

در صنایع مختلف برای حفاری‌های زیر زمینی، برج سازی و معماری، بالا بردن و حرکت دادن ماشین آلات سنگین و در پالایشگاه ها هم از آن استفاده می‎شود. تنوع و کاربرد و گستردگی جک هیدرولیک باعث شده که در طول، قطر و طرح‌های متفاوتی تولید شوند.

 

یکی از پرکاربردترین این جک‌ها در صنعت هیدرولیک جک تلسکوپی است،که هم به صورت یک طرفه و هم به صورت دو طرفه تولید می‌شوند. در جاهایی که فضا کم است از جک تلسکوپی استفاده می‌شود.

 

در ماشین تخلیه زباله و آسانسورها این جک بسیار کاربرد دارد. طراحی و ساخت. این جک‌ها نیازمند دقت زیادی است و همین باعث شده هزینه آن بالاتر باشد. در ساخت و ساز هم از این جک استفاده می‌شود.

جک تلسکوپی

چگونگی کار این جک‌ها :

این جک‌ها مجموعه‌ای از روغن و اسید استئاریک و قطعات فلزی هستند که دارای یک اهرم برای فشار دادن است که به آسانی و خیلی سریع خودرو یا جسم سنگین را بدون زحمت از روی زمین بلند می‌کند.

 

این جک‌ها به وفور در مکانیکی‌ها دیده می‌شود و کار آنها را راحت کرده است، چرا که به راحتی به کمک آنها ماشین‌های سنگین را بالا می‌برند. این جک‌ها از استوانه روغن، سیلندر، دسته، سوپاپ رفت، سوپاپ برگشت و خلاص کن تشکیل شده‌‌اند.

 

وقتی پا روی پدال جک قرار می‌گیرد یک استوانه در آخر جک به طرف بالا حرکت می‌کند، این حرکت عمودی دارای نقطه آغاز و پایان است. زمانی که روغن داخل استوانه فلزی ریخته می‌شود در هر دو طرف پیستون حرکتی به وجود می‌آید.

 

انواع جک هیدرولیک :

 • جک بطری : این جک یک راه آسان برای بازرسی و سرویس وسایل نقلیه در کنار جاده است. این نمونه یک شفت عمودی دارد که از سکو پشتیبانی می‌کند، و هنگام بلند کردن مستقیم، وزن جسم را تحمل می‌کند.

 

 • جک کفی : شافت این جک افقی بوده که به میل‌لنگ فشار می‌آورد و به بالابر وصل است، بعد به صورت عمودی بلند می‌شود.

 

 • جک آسانسوری : این جک در جایی که جک بطری و جک کف به علت فاصله کم زمین با بار کار نمی‌کند، استفاده می‌شود.

 

 • جک تسطیح کننده : این مدل مکانیزمی شبیه به پیچ مکانیکی دارد، قابل حمل است و برای تسطیح تریلرها به کار می‌رود.

 

 • جک پیچ : جک مکانیکی با مکانیزم پیچ عمودی، برای جا به جایی وسایل استفاده می‌شود.

 

 • جک قیچی : بسیار جمع و جور هستند و بازوهای قیچی مانند : پیچ مکانیکی با چرخش، بالا و پایین می‌روند و با توجه به موقعیت مکانیزم پیچ، جمع یا کشیده می‌شوند.

 

تفاوت جک هیدورلیک با جک پنوماتیک :

این دو جک از نظر عملکرد و ساختار باهم تفاوت‌هایی دارند. در جک پنوماتیک عامل عملکرد هوا می‌باشد، کمپرسورهایی در آن به کار برده شده که توانایی مکش هوا را دارد و هوا را فشرده و متراکم وارد سیستم می‌کند و از مجرای دیگری خارج می‌شود. در جک های هیدرولیکی از روغن استفاده می‌شود که این روغن در یک مدار بسته در جریان است.