پارس ناز پورتال

قاصدک 24

این افراد بیشتر دچار آفتاب سوختگی می شوند

این افراد بیشتر دچار آفتاب سوختگی می شوند

این افراد بیشتر دچار آفتاب سوختگی می شوند 

هنگامی که آفتاب به شدت در حال تابش است,تاثیر متفاوتی روی پوست افراد میگذارد,برخی کمتر دچار آفتاب سوختگی میشوند و برخی هم پوستشان نابود میشود! آفتاب سوختگی به شکل سوختگی شدید پوست و در نتیجه مواجه با نور شدید آفتاب یا اشعه ماوراء بنفش ایجاد می شود.

 

معمولا تمام افراد در چنین شرایطی دچار افتاب سوختگی می شوند اما برخی افراد بیشتر مستعد این آفتاب سوختگی هستند.در این مقاله دلیل این امر را توضیح خواهیم داد:

 

بر اساس تحقیقات انجمن سرطان، تقریبا ۴۰ درصد افراد حداقل یک بار در سال دچار آفتاب سوختگی می شوند.آفتاب سوختگی باعث آسیب به بافت پوست و در نتیجه سوختگی یا قرمز شدن پوست می شود. این آسیب به دلیل قرار گرفتن در معرض بیش از حد خورشید و اشعه ماوراء بنفش (UV) اشعه اتفاق می افتد.

 

مواردی مثل برنزه کردن، جوشکاری،تابش آشعه ماوراء بنفش هم شرایطی مشابه آفتاب سوختگی را ایجاد خواهند کرد.علائم آفتاب سوختگی عبارتند از قرمز شدن پوست، پوسته پوسته، خارش پوست ، تاول، درد، خستگی، سرگیجه خفیف .

 

نوع پوست و ژنتیک افراد جزء فاکتورهایی مهمی هستند که موجب تشدید افتاب سوخگی در برخی افراد می شوند،بنابراین این افراد بهتر است تا حد امکان طی ساعات طولانی در معرض نور خورشید قرار نگیرند و در صورتیکه به اجبار ساعات متمادی را بیرون از منزل سپری می کنند، حتما از کرم های ضد آفتاب، پوشش های محافظی مثل کلاه، دستکش و عینک مناسب استفاده کنند.

 

چه عواملی آفتاب سوختگی را تشدید می کنند؟

افرادی که پوست خیلی روشن و احتمالا رنگ پریده و موهایی بلوند و روشن دارند، بیشتر از افرادی که پوست و موی تیره دارند، در معرض خطر آفتاب سوختگی هستند.علت چنین امری این است که این افراد ملانین کمتری نسبت به دسته دوم دارند.

 

ملانین نوعی رنگدانه پوست است که رنگ چشم، مو و پوست را تعیین کرده و همین ملانین همانند یک سد دفاعی در برابر اشعه مضر افتاب و اشعه ماوراء بنفش عمل می کند.

 

کسانی که چشمانی روشن دارند، به همین دلیل که رنگدانه کمتری دارند، بیشتر در خطر ابتلا به آفتاب سوختگی هستند.

 

نوزادان و خردسالان هم حساسیت بیشتری به اثرات اشعه UV دارند.از این رو به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

 

افرادی که در ارتفاعات یا مناطق آفتابی زندگی می کنند ، به دلیل اینکه بیشتر در مواجه با اشعه زیانبار خورشید هستند، آسیب پذیر تر هستند.همانطور که می دانید با هر ۳۰۰ متر افزایش ارتفاع، تابش خورشید حدود ۵ درصد شدیدتر خواهد شد.

 

افرادی که در مناطق گرم و نزدیکتر به خط استوا زندگی می کنند، در خطر بیشتری هستند.

 

کوه پیمایی و اسکی در مناطق برفی هم خطر قرار گرفتن در معرض اشعه زیانبار خورشید را افزایش می دهد.

 

آنهایی که ساعات متمادی را در هوای آزاد و نور شدید خورشید سپری می کنند،بیشتر خود را در خطر پیری پوست و آفتاب سوختگی قرار می دهند.

 

مصرف برخی داروها مانند آنتی بیوتیک داکسی سیکلین می تواند افراد را بیشتر در معرض آفتاب سوختگی قرار دهد.

 

مشکلاتی مثل لوپوس هم این خطر را افزایش می دهد.

 

پیشگیری از آفتاب سوختگی

– زمانی که بیرون از منزل هستید، حتما از کلاه, عینک آفتابی استاندارد، لباس آستین دار و ضد آفتاب با حداقل SPF بالای ۳۰ استفاده کنید.

 

– به کودکان خود، محافظت در برابر آفتاب را آموزش دهید تا این عمل در بزرگسالی تبدیل به یک عادت مفید شود.

 

– سعی کنید تا حد امکان در ساعات گرم روز از منزل خارج نشوید.