پارس ناز پورتال

قاصدک 24

افراد قلیانی این مطلب را حتما بخوانید

افراد قلیانی این مطلب را حتما بخوانید

افراد قلیانی این مطلب را حتما بخوانید 

قلیان یکی از پرمصرف ترین مواد دخانی است که به طور فراوانی در جامعه ایران مصرف میشود و درباره مضرات آن نیز همۀ ی وقت در رسانه ها هشدار داده میشود. با مصرف قلیان بوی بد دهان, سرفه, تنگی نفس, سردرد, دندان های زرد و کثیف, پوست تیره و چروکیده به سراغ شما می آیند.

 

قلیان وسیله‌ای آبی است برای کشیدن تنباکو که در خاورمیانه, آسیای مرکزی و شمال آفریقا متداول است. قلیان توسط هندیان ابتکار شد. در کشورهای عربی به نام شیشه و نارجیله سرشناس است و در شبه قاره به حقه سرشناس است. قلیان برای استفاده از دود حاصل از تماس زغال گداخته و تنباکو است که به این عمل «کشیدن قلیان» می‌گویند.

 

استعمال دخانیات تنها به معنی مصرف سیگار نیست و توتون و تنباکو, پیپ و مصرف قلیان نیز دخانیات محسوب میشوند که دود ناشی از مواد دخانی بیش از ۴۰۰۰ ماده سمی و ۷۰ ماده سرطان زا دارد.

 

مضرات مصرف قلیان میوه ای:

دود حاصل از مصرف قلیان ترکیبی از مواد دخانی و سوختی است که خطر جدی برای اطرافیان خصوصاً کودکان محسوب میشود و یک ساعت درمعرض دود قلیان ماندن معادل مصرف ۶ تا ۸ نخ سیگار است. دود حاصل از مصرف قلیان مجموعه ای از مواد سرطان زای ناشی از سوختن ذغال است

 

که این مواد عامل اصلی بروز سرطان ریه, بیماریهای قلبی و عروقی, سرطان های ریه, لب, دهان, حنجره, مری, معده, لوزالمعده, مثانه , کبد و روده بزرگ از عوارض بدخیم مصرف طولانی مدت استفاده از قلیان است.استفاده از قلیان به عنوان وسیله تفریحی و دردسترس بودن, عرضه روزافزون و شایع قلیان در اماکن تفریحی و رستوران‌ها و قهوه‌منزل‌ها با تنباکوهای میوه‌ای و معطر موجب گرایش نوجوانان و جوانان به سمت مصرف آن شده است.

 

اما تنباکو میوه ای به خاطر داشتن رطوبت موجب رشد انواع قارچ ها و میکروب های کشنده در آن میشود و افزودن الکل یا داروهای روانگردان به تنباکوی قلیانهای میوه ای از دیگر خطرات استعمال این قلیانها به تعداد می رود.تعداد زیادی از کسانی که درگذشته از قلیانهای میوه ای استفاده می کرده اند

 

و دچار افت فشار و سردردهای چند روزه می‌شدند ,امروز بر این باورند که مصرف قلیان میوه ای در یک سال اخیر موجب سردرد, عدم تمرکز و به هم خوردن تعادل بدن انها می شود.این افراد میگویند: از زمانی که این حالتها به هنگام مصرف قلیان میوه ای به ما دست میدهد قلیان راکنار گذاشته و باور مان شده که این تنباکو آغشته به مواد خطرناک دیگری شده که اگر کراک و شیشه نباشد بی شک هرویین و یادیگر مواد مخدر است.

 

اسانس ها و عطرهای مورد استفاده در تنباکوها, حاصل هزاران نوع مواد سمی و کشنده است که هم مصرف کنندگان و هم افراد در معرض دود آن را به عوارض ناشی از آن گرفتار می‌کند.مصرف قلیان ,با تنباکوهای میوه ای که امروزه از آن استفاده میشود, از بدترین و پست ترین نوع توتون آماده میشود

 

و فرد را در معرض ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و حملات تنفسی قرار می‌دهد و مصرف کنندگان قلیان بیش از سایر افراد, مستعد مصرف مواد مخدر هستند.تحقیقات علمی نشان می‌دهد برخلاف باورهای افراد قدیمی که مصرف قلیان را بدون ضرر می دانند دود ناشی از قلیان دارای مواد سمی است که عامل اصلی بیماری سرطان ریه و بیماری قلبی و عروقی شناخته شده است.

 

قلیان می‌تواند زمینه ساز مصرف دیگر مواد دخانی باشد, علاوه بر آن مصرف قلیان هایی که با ترکیبی از اسانس میوه ای هستند معمولا فرد را در طولانی مدت در معرض دود بیشتری نسبت به سیگار قرار میدهند.اسانس های مواد معطر استفاده شده در تنباکوهای معطر یا میوه ای حاوی هزاران ماده سمی و کشنده است

 

و از آنجا که تنباکو حاوی فلزات سنگینی چون آرسنیک, کروم, سرب و کبالت است در اثر حرارت دیدن آن در مجاورت ذغال, مقادیر زیادی از این فلزات سنگین آزاد میشود که سبب بروز بیماری های مزمن و خطرناک میشوند.

 

قلیان و بیماری ام اس:

دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی در آستانه برگزاری سیزدهمین کنگره بین‌المللی ام اس ایران, اظهار کرد: بررسی ها نشان میدهد در سال‌های اخیر یک شیب افزایشی در ابتلا به ام اس در کشور وجود دارد. کشور ما از نظر ابتلا به ام اس در منطقه پرخطر قرار دارد و چون این بیماری

 

بیشتر جوانان را درگیر میکند پرداختن به جنبه‌های مختلف بیماری ام اس که تا اکنون به انها کمتر پرداخته شده اما در زندگی بیماران نقش بسزایی دارد بسیار حائز اهمیت است. کمبود ویتامین D, شیوع مصرف قلیان و سیگار, عفونت‌ها و حتی تغییر شیوه تغذیه طی ۲۰ سال اخیر از عوامل مهم ابتلا به ام اس شناخته شده است

 

خوشبختانه در مدارس شاهد اکران ویتامین دی هستیم که این میتواند گامی مهم در پیش گیری از بیماری باشد. اقدام در جهت کاهش مصرف قلیان و مواد دخانی در جوانان و زنان نیز میتواند از راه‌های مقابله با ام اس باشد.

 

تاثیر مصرف قلیان بر اسپرم:

می‌دانیم که یک نوبت مصرف قلیان بسیار مضرتر از یک نخ سیگار است. مطالعات متعدد و گسترده نشان داده‌اند که در مردان سیگاری, به‌خصوص آنهایی که روزانه بیشتر از ده عدد سیگار می‌کشند, حرکات اسپرم کاهش می‌یابد. حتی حرکت نطفه در مردان سیگاری بارور کمتر از مردان غیرسیگاری است.

 

سیگار در زنان بر روی کیفیت تخمک اثر منفی دارد. از طرفی احتمال دیرباروری, سقط, حاملگی خارج رحم, یائسگی زودتر از موعد و پوکی استخوان را افزایش میدهد. همین طور روی دهانه رحم, و لوله‌های رحمی اثر گذاشته و قدرت باروری را کم میکند و حتی شانس موفقیت IVF در خانم‌های سیگاری کمتر است.

 

در مطالعات وسیع دیدن شده که فرزندان دختر مادران سیگاری دیرتر حامله می‌شوند و فرزندان پسر انها نطفه کمتری دارند؛ لذا توصیه‌ می‌‌شود زن و مرد حداقل وقتی که تصمیم به بچه‌دار شدن می‌گیرند, یک سال سیگار را ترک کنند. هموطنان ساکن استان استان تهران و شهرهای بزرگ توجه داشته باشند که بالاجبار در معرض آلاینده‌های موجود در هوا قرار دارند؛ بنابراین مصرف سیگار و قلیان برای آنها بسیار مضرتر است.

افراد قلیانی این مطلب را حتما بخوانید

فواید مصرف قلیان در طب سنتی:

یکی از روش‌های درمانی که کاربرد زیادی در طب جامع ایران داشته است, هدایت دارو به موضعی است که درد و بیماری در آنجا ریشه دوانده است. از جمله وسایلی که می‌توان از طریق آن چنین شیوه درمانی را پیاده‌سازی کرد, قلیان و چپق بوده است. به عنوان مثال جهت از بین بردن عفونت که می‌بایستی

 

مرزنجوش به آن ناحیه برسد, مرزنجوش را به شکل تنباکو خیس کرده, فردی که طبیعت ریه اش به گرمی و خشکی می‌زد, مرزنجوش را با قلیان میکشید. همین طور عرقیات گیاهان دارویی مانند نعنا, اکالیپتوس یا بادرنجبویه را میتوان گرم کرد و در جام ریخت. از قطعات شنگرف در حقه برای درمان عفونت ریوی و عفونت سینوزیت میتوان بهره برد.

 

چگونه قلیان را ترک کنیم؟

برای ترک قلیان تنها نیاز به تحولی روحی و روانی دارید تا خود را وادار به شروع ترک کنید.

 

۱- پیش از ترک کامل قلیان, سعی کنید مکان هایی را به عنوان مکان های ممنوعه برای استعمال قلیان قلمداد کنید, سپس در این مکان ها مثلاً منزل, محل کار و یا اماکن عمومی, به هیچ عنوان قلیان نکشید. همسر و فرزندان فرد قلیانی, افراد بسیار مناسبی برای کمک به ترک هستند.

 

۲- برای ترک قلیان باید ایجاد انگیزه کرد. انگیزه یعنی تلاش برای رسیدن فرد قلیانی به اینکه خود بخواهد نه دیگران,. به عبارت دیگر اطرافیان تنها میتوانند در ایجاد انگیزه, کمک کننده باشند و این خود فرد است که باید انگیزه را در خود ایجاد کند.

 

۳- لیستی از معایب و فواید قلیان را تهیه کنید. آن را منصفانه بخوانید. با توجه به کلیه جزییات, اگر تمایل به ترک قلیان پیدا کردید, آن را عقب نیندازید و حتماً شروع کنید.

 

۴- زمان و نوع کاری را که با آن قلیان میکشید, مشخص کنید و به دلایل قلیان کشی خود در آن زمان, و احساسی که بعد از مصرف قلیان داشته اید, فکر کنید.

 

۵- در آخر هر روز, الگوی قلیان کشیدن خود را مرور کرده دیدن نمایید که چه چیزی شما را وادار به قلیان کشیدن می‌کند؟ کار سخت؟ عصبانیت؟ کسالت؟ تفریح و تفنن؟ بی کاری و یا موقعیت های خاص دیگر؟ بعد از شناخت آن, روش های دیگری را برای رو به رو شدن با احساسات و شرایط خود جستجو کنید.

 

درترک قلیان, از دوستان خود یاری بطلبید. درست مانند هنگامی که کار یا مشکلی دارید و از دوستان خود کمک می‌خواهید, در این زمینه هم از دوستان خود طلب یاری کنید زیرا وقتی بار مسوولیت کاری را با دوستان تقسیم میکنید, راحت تر مشکل حل می شود.

 

پیش نیاز ترک قلیان این است که ابتدا با خود صادق بوده متعهد و آماده برای تلاشی مضاعف باشید. شما قلیان را ترک میکنید؛ چون قاطعانه معتقدید قلیان کشنده و مرگبار است. اگر تزلزلی در این فکر به وجود آید و مجدد وسوسه شوید که قلیان بکشید, در اتفاق این حقیقت هیچ گونه خللی ایجاد نشده و این اتفاق, یعنی مرگ ناگهانی در اثر قلیان, حتی با یک قلیان نیز می‌تواند به وقوع بپیوندد.