پارس ناز پورتال

جستجو در پارس ناز

افراد موفق چگونه با استرس مقابله می کنند؟

افراد موفق چگونه با استرس مقابله می کنند؟

افراد موفق چطور با استرس مقابله می کنند؟

استرس یکی از حالات درونی انسان است که میتواند هم برای سلامت ذهن و هم جسم مضر باشد. افراد موفق استرس را به نحو خوبی از خود دور می‌کنند. آیا تا حالا به این فکر کرده‌اید افراد موفق چطور میتوانند در زمان‌هایی که دچار استرس می‌شوند, آرام بمانند؟

 

آیا این سوال برای‌تان پیش آمده که چرا برخی از افراد این مهارت را دارند تا در بحران و شرایط سخت, خونسرد باشند؟ پیش آمده که آرزو کرده باشید شما هم می‌توانستید این مهارت مهم را وارد زندگی‌تان کنید؟

 

۱. فاجعه سازی نمیکنند

فاجعه سازی یعنی این که در مورد موقعیت پیش آمده, فورا بدترین حالت و نتیجه‌ی ممکن را تصور کنیم. افراد موفق چنین طرز فکری ندارند, در عوض موقعیت پیش رو را منطقی بررسی میکنند و احتمالات را کشف می‌کنند.این افراد هوشمندانه تصمیم میگیرند که چطور واکنش نشان دهند

 

و گزینه‌ها را می‌سنجند: “اگر چنین واکنشی نشان دهم چه خواهد شد”, این سوال کلیدی است که افراد موفق در شرایط بحرانی از خود می‌پرسند. بهتر است شما هم تغییری در شیوه‌ی تفکر خود ایجاد کرده و روی همه ی‌ی احتمالات تمرکز کنید, نه روی بدترین احتمال.

 

۲. نفس عمیق میکشند

افراد موفق یاد گرفته‌اند که موثرترین روش خونسرد ماندن, تنفس فعال است. یعنی از پروسه‌ی جسمی دم و بازدم آگاهی دارند و هدفمند نفس میکشند. افراد موفق میدانند تنفس به تنظیم و بازرسی واکنش جنگ و گریزشان کمک زیادی کرده و فواید روانی و فیزیولوژیکی زیادی دارد.

 

چطور است شما هم این بار اگر تحت استرس شدید قرار گرفتید, لحظه‌ای مکث کنید و 10 نفس عمیق بکشید و روی هر دم و بازدم‌تان تمرکز کنید. سعی کنید بیرون رفتن استرس از بدن‌تان را حین بازدم, احساس و تجسم کنید.

 

۳. در لحظه حضور دارند

آنهایی که بسیار موفق هستند در لحظه زندگی میکنند, نه در اشتباهاتی که در گذشته مرتکب شده‌اند. این افراد نگران آینده نیز نیستند. بلکه با حضور ذهن در زمان حال باقی می‌مانند و با تدبیر به رویاهایی می‌اندیشند که امکان وقوع‌شان در آینده است. حضور در لحظه و ذهن آگاهی به افراد موفق اجازه می‌دهد در رنج‌های گذشته باقی نمانند و درگیر افکار نگران کننده در مورد آینده نباشند.

 

افراد موفق با داشتن چنین ویژگی, یاد گرفته‌اند که خنده و شادی مهم است و زندگی در لحظه, اغلب چیزهایی زیادی برای لذت بردن در اختیارشان می‌گذارد. مفید است شما هم سعی کنید در زمان حال بمانید و برای رسیدن به اهداف‌تان در زندگی, استراتژی‌های واقع گرایانه در پیش بگیرید

 

و با پرداختن به راههایی که دور از ذهن و واقعیت به نظر می‌رسند خود را دچار تشویش و آشفتگی نکنید. اگر چیزی برای‌تان جالب و لذت بخش بود, در لحظه بمانید و روی همین احساس‌تان تمرکز کنید.

 

۴. روی مثبت‌ها تمرکز می‌کنند

حفظ خونسردی در شرایط استرس برانگیز, کار ساده‌ای نیست. یکی دلایلی که افراد موفق می‌توانند خونسردی و آرامش خود را حفظ کنند این است که به مثبت‌ها توجه می‌کنند. یعنی جملاتی را به زبان نمی‌آورند که به خودشان ضربه بزنند, مثلا: “هیچ چیزی درست نخواهد شد”

 

یا “من نابود خواهم شد!”. افراد موفق دریافته‌اند که تمرکز کردن به مثبت‌ها, برای‌شان مفید است. مثلا اگر اشتباهی مرتکب شوند می‌گویند: “من در این قسمت اشتباه کرده‌ام اما در آن زمینه درست و مفید عمل کرده‌ام”. این بار اگر به چالشی دشوار روبرو شدید, سعی کنید جوانب مثبت این بحران را هم پیدا کنید. چطور است رویکرد تاثیر گذار ایجاد تغییرات مثبت را در پیش بگیرید.

 

۵. حد و حدود تعیین میکنند

یکی از سخت‌ترین چیزهایی که همه ی‌ی ما با آن مواجه می شویم, تعیین حد و حدودی درست در حوزه‌ی کار و سایر مسئولیت‌هاست. در دنیای الکترونیک زده‌ی امروز که هیچ درنگی هم ندارد, تقریبا همه‌ی ما مشکلات خود را با رویکردهای نادرست تشدید می‌کنیم.

 

اما افراد موفق یاد گرفته‌اند که برای مدیریت استرس‌های عمده و دست و پاگیر خود, نیاز دارند شرایط و حدودی تعیین کنند که تا حد ممکن, کمتر در معرض استرس قرار بگیرند. یعنی در این مورد که دیگران تا چه حد میتوانند به انها دسترسی داشته باشند, حد و حدودی مشخص میکنند.

 

انها کشف کرده‌اند که با محدود کردن زمان‌های آنلاین بودن‌شان بهتر میتوانند خلق و خو و روحیه‌ی خود را کنترل کرده و هر وقت بحرانی بروز کرد, با خونسردی واکنش نشان بدهند. چطور است شما هم در مورد روابط خود با دیگران حد و مرزهایی تعیین کنید؟ سعی کنید درباره‌ی زمان‌های آنلاین بودن یا روشن بودن گوشی‌تان, تصمیم‌های هوشمندانه‌تری بگیرید و برای اوقات آرامش و استراحت خود ارزش قائل باشید.

 

۶. به تغذیه‌شان اهمیت می‌دهند

البته این توصیه‌ای است که گفتنش ساده‌تر از عمل کردن است, اما شدنی است. افراد موفق این را هم آموخته‌اند که با ایجاد عادت‌هایی کوچک پیرامون تغذیه‌ی خود, تمرکز روی غذا های پُرپروتئین و گزینه‌های سالم میتوانند زمان‌های طولانی‌تری آرام و متمرکز باقی بمانند.

 

انها این را هم مفید میدانند که قند و شیرینی تا چه اندازه روی خلق و خوی‌شان اثر دارد و مراقب مصرف شیرینی‌جات و کافئین‌شان هستند. انجام فعالیت‌های بدنی در کنار تغذیه‌ی درست, بهترین نتایج را دربر دارد. چطور است شما هم از تغییرات کوچک شروع کنید و هر روز با خلق یک عادت کوچک سالم

افراد موفق چگونه با استرس مقابله می کنند؟

به سمت هدف‌تان قدم بردارید؟ می توانید غذا های پُرچرب را با غذا های کم کربوهیدارت و پُرپروتئین جایگزین کنید. یک تغییر کوچک مثلا میتواند این باشد که یکی از فنجان‌های قهوه‌ی روزانه‌ی خود را با یک لیوان آب جایگزین کنید.

 

۷. خواب برای‌شان الویت دارد

دانشمندان مدتهاست که فهمیده‌اند خواب با استرس, رابطه مستقیم دارد. افراد بسیار موفق و کارآمد, درک بسیار درستی از خواب انرژی بخش دارند و میدانند که خواب با کیفیت, لازمه‌ی بی‌قید و شرط ” تندرستی است. افراد موفق یاد گرفته‌اند برای دور ماندن از اختلال, خواب منظم را بخشی حتمی از زندگی خود کنند.

 

انها آگاهند که ریتم شبانه روزی بدن‌‌شان چطور است و به صدای بدن‌شان گوش میدهند و هر وقت اعلام نیاز به خواب شد, به خوبی جواب میدهند. مفید است شما هم توجه بیشتری به ساعت درونی‌تان داشته باشید و عادت کم خوابی را ترک کنید.

 

۸. قدردان هستند

افراد موفق قادرند بیشتر به چیزهایی که دارند توجه کنند تا چیزهایی که ندارند. انها درک کرده‌اند که تمرکز روی داشته‌ها و مثبت‌ها, کمک‌شان میکند منفی‌ها را به حداقل رسانده و آرامش بیشتری داشته باشند. قدردانی به انها این امکان را میدهد تا در مواجهه با روزهای سخت,

 

صبر و شکیبایی و قدرت بیشتری داشته باشند. چه مفید است شما هم هر روز, یک یا دو چیز بابت قدردان و شاکر بودن پیدا کنید. می توانید چندتا از نعمت‌ها و داشته‌های‌تان را روی کاغذ بنویسید و هر هفته, چیزهایی به آن اضافه کنید.

 

۹. “غیرممکن” برای‌شان وجود ندارد

احتمالاً در این مورد عمده شنیده باشید و توصیه‌های جورواجوری به شما شده باشد, اما واقعا چطور میشود؟ خیلی‌ها عقیده دارند نمیتوانند موقعیت خود را تغییر دهند چون این کار, فراتر از توان و قدرت آنهاست. اما افراد موفق این طر فکر را برای خود سمی میدانند.

 

عبارت ” “من نمی‌توانم” ظاهرا در کلام انها جایی ندارد. چطور است شما هم همین همین حالا انتخابی بکنید که بتوانید تغییری در موقعیت خود ایجاد کنید و واقعا باور داشته باشید «واقعا!» که قادرید زندگی مطلوب‌تان را فراهم کنید.

 

۱۰. به حامیان خود تکیه میکنند

آنهایی که در زندگی موفق می شوند و به جایگاه خوبی میرسند این را میدانند که موقعیت خود را به تنهایی و بدون حمایت و کمک دیگران به دست نیاورده‌اند و در هر جایی از مسیر مطمئنا به دلگرمی‌های انها نیاز خواهند داشت.به عبارتی دیگر, این اشخاص یاد گرفته‌‌اند که تجربه کردن شرایط گوناگون لازمه‌ی موفقیت است

 

و این تجربیات ” پر فراز و نشیب, طبیعتا استرس‌هایی با خود دارند و هر وقت شرایط سخت و طاقت فرسایی پیش آمد به این دوستان حامی مراجعه می‌کنند تا از انها انرژی و آرامش بگیرند و البته این یک رابطه‌ی دوطرفه است و خود این افراد موفق هم هر زمان که دوستان‌شان نیاز داشتند, خود را به انها می‌‌رسانند.

 

اگر فکر کنید مجبورید بار ” تمام استرس‌های زندگی‌تان را به تنهایی به دوش بکشید چه احساسی خواهید داشت؟ پس چه مفید است حلقه‌ای از دوستان و حامیان داشته باشید و احساسات خود را با آنها به اشتراک بگذارید. خودتان هم برای تسکین استرس‌ها و اختلال‌های آنها, مشتاق باشید.