پارس ناز پورتال

قاصدک 24

خطر افسردگی برای تازه عروس ها پس از ازدواج

خطر افسردگی برای تازه عروس ها پس از ازدواج

خطر افسردگی برای تازه عروس ها پس از ازدواج 

تازه عروس ها وقتی در منزل خودشان و در کنار همسر میباشند ممکن هست در اثر عواملی دچار افسردگی شوند که باید از آن پیش گیری شود. احتمالا ماه ها و یا حتی سال ها برای عروسی تان برنامه ریزی کرده باشید. سرانجام روز بزرگ از راه می‌رسد و بسیار بی نظیر هم برگزار می‌شود.

 

حالا همه ي چیز پایان یافته و فکر می‌کنید به دلیل ازدواج تان باید خوشحال باشید اما به جای آن کمی احساس افسردگی می‌کنید. اگر آن گونه هست باید گفت شما تنها نیستید. از هر 10 زن یک نفر پس از ازدواج دچار افسردگی می‌شود و گرچه درصدی از مردان هم چنین حسی را تجربه می‌کنند.

 

افسردگی پس از ازدواج ممکن هست نوعی مریضی بالینی نباشد اما در این چند سال جدید نوعروس و دامادهای بسیاری را به خود گرفتار کرده و شمار زوج هایي که به مشاوره هاي پس از ازدواج مراجعه می‌کنند در حال افزایش هست. در آن گونه موارد معمولاً زنها برخلاف مردها خجالت میکشند

 

از افسردگی شان گفتگو کنند و بیشتر مواقع آن را پنهان می نمایند و همین مساله روی رابطه با همسرشان اثر منفی میگذارد. اما چه چیزی باعث می‌شود که این افراد پس از عروسی چنین احساسی داشته باشند؟بنا به قول محققان ممکن هست زن و یا مرد پس از ازدواج، توقع شان از شریک زندگی یا رابطه شان آنگونه که تصور می کرده اند

 

برآورده نشده باشد و یا بدتر از همه ي روز بزرگ زندگی شان آمده و رفته هست و حالا باید با مسائل گوناگون و حقایق زندگی رو به رو شوند

 

شروع مسئولیت ها

تصور کنید، 12 ماه برنامه ریزی، تماس ها تلفنی، سفارش کیک، خرید، گرفتن عکس هاي نامزدی، سفارش گل و در نظر گرفتن تمام جزییات روز عروسی، مهمانی گرفتن با رفقا مج رد بعنوان آخرین روز مجرد بودن و سرانجام رسیدن روز عروسی. روزی که احساس میکنید میان دنیایی از زیبایی ها

 

قرار گرفته اید. مدت ها چشم براه چنین روزی بودید و آن را در رویاهای تان میدیدید، روزی که با پرطرفدار تان در برابر چشمان خانواده و رفقا تان ازدواج میکنید و جشن می‌گیرید. در آن روز شما در دل خوشبختی هستید و 12 ماه برنامه ریزی، شما را به زیباترین روز زندگی تان رسانده هست.

 

صبح روز بعد از خواب بیدار میشوید و کلی ظرف در ظرفشویی میبینید، لباسهای کثیف هم باقیمانده اند. غذا باید درست کنید و تازه به این فکر می افتید که زندگی تان را با فردی دیگر تقسیم کرده‌اید. برای برخی از افراد این حقیقت بسیار وخیم هست. بیشتر افراد این احساس را مقداری تجربه می‌کنند

 

اما حدود 5 تا 10 درصد از افراد تازه ازدواج کرده به شدت احساس غم و ناامیدی و یا پشیمانی میکنند تا آنجا که به سرعت به سراغ مشاور می‌روند.این احساس زمانی شدت می‌گیرد که عروس یا داماد فکر میکند فردیت خود را از دست داده هست و وقتی با احساس مسئولیت انجام دادن اشتراکی هر کاری پیوند می‌خورد، بیشتر دچار اندوه میشود.

 

از طرفی وقتی زن و مردی به یکدیگر علاقه مند می‌شوند میزان هورمون دوپامین و اکسی توسیتن بدن شان به شدت افزایش مییابد. این هورمون ها باعث میشود تا انها به همدیگر احساس تعلق کنند اما همانگونه که رابطه شان ادامه مییابد از سطح ترشح این هورمون ها کاسته میشود

 

و علاقه شان به شدت قبل نخواهدبود و وقتی بر سر مسائلی هر قدر ناچیز بحث میکنند- که گرچه در تمام افراد متاهل صدق میکند- آن را چون فاجعه اي می انگارند، در حالیکه نمی‌دانند اینگونه بحث ها کاملا طبیعی هست.

 

بی برنامه نباشید

محققان روی گروهی از نوعروسان پژوهش کردند و دریافتند که بیشتر زنها پس از عروسی احساس کسالت و افسردگی داشتند. انها تمام وقت و انرژی شان را برای برنامه ریزی آن روز بزرگ به کار برده بودند و حال که همه ي چیز پایان یافته هست نمی‌دانند باید چکار کنند. اما کسل شدن ضرورتا به مفهوم افسرده شدن نیست.

 

برخی از زنان تایید کردند که کمی احساس بی تابی میکردند اما افسرده نبودند. باقی زنان اضافه بر بی تابی، افسرده هم شده بودند. بنابراین چطور می‌توان این دو گروه را شناسایی کرد؟عروس هاي افسرده، عروسی را انتهای هدف شان میبینند. در برابر عروس هاي خوشحال، عروسی شان را شروع فصل جدیدی

 

از زندگی شان میدانند. عروس هاي افسرده در هر حال نسبت به اهداف شان احساس شک و تردید دارند. حال که برنامه ریزی هاي مربوط به روز بزرگ زندگی شان به آخر رسیده هست نمی‌دانند واقعا باید چکار کنند.این زنان گفتند که احساس عدم اطمینان نسبت به خود و حتی آینده شان داشتند. درواقع این احساس روی روابط

 

با همسران شان تاثیر گذاشته و حتی هویت خودشان را هم تحت الشعاع قرار میدهد. با خود می‌گویند حال که روز عروسی شان قبل هست چه کسی میباشند و چکار باید انجام دهند؟ آن ها آن‌قدر روی مسائل روز عروسی شان متمرکز شده بودند که هرگز برای روز بعد از آن فکری نکرده بودند.

 

بنابراین افرادی که هنوز نامزد نشده اند یا در مراحل آغاز دوران نامزدی شان میباشند یادشان باشد که عروسی صرفا آغاز فصل جدیدی از زندگی هست نه هدف نهایی.

 

مراقب حفظ شادابی تان باشید

تجربه و احساسی که افراد پس از روز عروسی دارند، کاملا متفاوت هست اما در این بخش چند راهکار کاربردی توصیه شده هست.

 

پیش از عروسی

در هفته روزی را به گفتگو کردن درمورد برنامه هاي بعد از عروسی اختصاص دهید. گفتگو کردن در مورد برنامه هاي عروسی، دیدنی و هیجان انگیز هست اما با محدود کردن گفتگو در این اساس و گذراندن اوقات بیشتر در خصوص برنامه هاي بعد از آن، مطمئن باشید کمک تان میکند روابط عادی بین خود را حفظ کنید و آسان تر به زندگی حقیقی تان پس از ازدواج بازگردید.

 

برای بعد از عروسی تان برنامه ریزی کنید. در برابر هر برنامه اي که برای عروسی تان دارید، دو برنامه برای بعد از عروسی تان حاضر کنید. بدین ترتیب کلی کار دارید که بعد از عروسی انجام دهید.

 

بعد از عروسی

شما تنها نیستید. بنا به قول روانشناسان، افسردگی پس از ازدواج معمولی و متعارف هست بنابراین اگر دچار چنین احساسی شدید نگران نباشید، با برنامه ریزی دقیق این احساس گذرا خواهدشدزمانی که احساس افسردگی کردید در آن غوطه ور نشوید و کوشش کنید دلیلش را بفهمید. انجام یک کار هیجان انگیز را برای خود ترتیب دهید. مثلاً با رفقا تان ترتیب یک مهمانی را بدهید یا همراه همسرتان به یک برنامه تفریحی زیبا بروید.

 

اگر احساس افسردگی می‌کنید به همسرتان بگویید. اینکار وی را از احساس تان آگاه می سازد و در بهبود روحیه تان به شما کمک می‌نماید.به ماه عسل بروید. چمدان تان را ببندید و دونفری به سفر و مشاهده مکان هاي جدید بروید و در طول سفر برای آینده تان برنامه ریزی کنید.

 

اگر هم برای رفتن به ماه عسل پول کافی ندارید، می‌توانید به پیک نیک یا به رستوران بروید و لحظات رومانتیکی را کنار یکدیگر بگذرانید و از بودن با هم لذت ببرید. به خودتان فرصت دهید. بی درنگ پس از جشن عروسی وارد حقایق زندگی عادی نشوید که چرا اینکار، شما را بیشتر دچار افسردگی پس از ازدواج میکند.

 

از مشاور کمک بگیرید. اگر با وجود تمام ترفندهای فوق، باز هم افسردگی رهایتان نکرد، پس به یک مشاوره روانشناسی نیاز دارید. نسبت به افسردگی تان بی دقت نباشید و خیلی زود آن را درمان کنید تا آرامش زندگی تان به هم نریزد.