پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

مهم ترین نکاتی که درباره اقتصاد ایران باید بدانیم

مهم ترین نکاتی که درباره اقتصاد ایران باید بدانیم

مهمترین نکاتی که درمورد اقتصاد ایران باید بدانیم 

درمورد اقتصاد ایران برای شما نکاتی داریم که دانستن آنها درمورد اصول اقتصاد خالی از لطف نیست. اقتصاد ایران در سال هاي جدید فراز و نشیب هاي بسیاری داشته هست.ایران که از نظر استراتژیک در بالای تنگه هرمز و خلیج فارس قرار دارد که هر دوی این‌ها مسیرهای مهمی برای حمل نفت خام میباشند. کشور ما یک اقتصاد گذار و مختلط دارد

 

که صنایع ساخت نفت و گاز بر آن تسلط دارند و ۱۰٪ از تمام ذخایر دنیا را در خود جای داده هست. ایران پتانسیل بالایی برای توسعه دارد و عضو کشورهای نکست ایلِوِن هست «N-11». اقتصاد ایران به صورت مرکزی بازرسی مي‌شود و بخش دولتی آن نسبتا بزرگ هست. دولت قیمت‌ها را بازرسی مي‌کند، و به بعضی محصولات یارانه‌هایي تعلق مي‌گیرد.

 

کشور ما در قبل از نظر اقتصادی یک کشور منزوی بود اما پس از لغو بعضی تحریم‌هاي مربوط به برنامه‌هاي هسته‌اي توافق‌نامه‌هایي را با دیگر کشورها امضا کرد و وضعیت اقتصاد ایران بهبود یافت.

 

مروری بر اقتصاد ایران

سال مالی ایران از ۲۱ مارس تا ۲۰ مارس سال بعد هست. ساخت ناخالص داخلی اسمی ایران معادل ۴۱۶ میلیارد دلار هست و در رده‌ي ۲۹ام قرار دارد و برابری قدرت خرید آن ۱.۳۷۵ میلیارد دلار هست که آن را در رده‌ي ۱۸ام قرار مي‌دهد. سهم هر بخش در ساخت ناخالص داخلی به این صورت برآورد مي‌شود: خدمات ۵۰.۳٪، صنعت ۴۰.۷٪ و کشاورزی ۹.۱٪. سرانه‌ي ساخت ناخالص داخلی ۴۷۶ دلار هست

 

و در رده‌ي ۹۶ام دنیا و از نظر برابری قدرت خرید با ۱۷۴۰۰ دلار در رتبه‌ي ۷۱ام دنیا قرار دارد.ساخت ناخالص داخلی ۴.۳٪ در سال ۲۰۱۴ ، ۴.۴٪ در ۲۰۱۶ رشد داشته هست و برآورد مي‌شود ۴.۹٪ در سال ۲۰۱۷ رشد کند. اجزای ساخت ناخالص داخلی در ایران به این صورت هست: مصرف خانگی -۴۵.۴٪، مصرف دولتی ۱۴.۱٪، سرمایه‌گذاری اثبات خالص ۳۱.۱٪،

 

سرمایه‌گذاری در دفاتر دارایی ۱.۲٪، صادرات کالا و خدمات ۲۰.۸٪ و واردات کلا و خدمات -۱۲.۷٪. نرخ تورم در ایران ۷.۵٪ هست و ۱۸.۷٪ از جمعیت آن زیر خط فقر زندگی مي‌کنند. نرخ بیکاری نیز ۱۲.۸٪ برآورد مي‌شود. ایران درآمدی معادل ۵۶.۱۱ میلیارد دلار دارد و ۷۰.۱۲ میلیارد دلار را صرف نرخ‌هاي تبدیل مي‌کند. کسری بودجه ۳.۵٪ از ساخت ناخالص داخلی را مصرف مي‌کند.

 

۱.صنایع اصلی ایران

اقتصاد ایران تحت سلطه‌ي ساخت نفت و گاز هست که بزرگ‌ترین منبع درآمد دولت را تشکیل مي‌دهد. صنایع اصلی دیگر شامل پتروشیمی‌ها، صنایع ساخت کود، سود سوزآور، کارخانه‌هاي خودروسازی، داروسازی، مخابرات، انرژي، مصالح ساختمانی، نساجی، سیمان، فلزات و فرآوری مواد خوراکی هست.

 

۲.صادرات اصلی ایران

در سال ۲۰۱۵ صادرات چیزی حدود ۷۸.۹۹٪ میلیارد دلار برای ایران عایدی به همراه داشت. صادرات اصلی آن نفت بود که ۸۰٪ صادرات کل را شکل مي‌داد. دیگر اقلام صادراتی آن شامل تولیدات پتروشیمی، مواد شیمیایی، ماشین، میوه، مغزها، و فرش هست.

 

۳.شرکای اصلی صادرات ایران

شرکای اصلی صادرات ایران شامل چین با ۲۲.۲٪، هند با ۹.۹٪، ترکیه با ۸.۴٪ و ژاپن با ۴.۵٪ واردات از ایران هست.

 

۴.واردات اصلی ایران

برآورد مي‌شود در سال ۲۰۱۵ ایران ۷۰.۶۳٪ میلیارد دلار را صرف واردات کرده هست. کالاهای وارداتی اصلی شامل مواد خام صنعتی و کالاهای واسطه، مواد خوراکی و کالاهای مصرفی، کالاهای سرمایه‌اي، و خدمات فنی هست.

 

۵.شرکای اصلی واردات ایران

شرکای اصلی واردات ایران شامل امارات متحده عربی متحده‌ي عربی با ۳۹.۶٪، چین با ۲۲.۴٪، کره‌ي جنوبی با ۴.۷٪ و ترکیه با ۴.۶٪ صادرات به ایران هست.

 

۶.چالش‌هاي پیش روی اقتصاد ایران

 به گزارش پارس ناز اقتصاد ایران با چالش‌هاي بی‌شماری دست وپنجه نرم مي‌کند از جمله نظارت قیمت‌ها، فساد، و سیاست‌هاي محدودکننده‌اي که رشد و گسترش بخش خصوصی را تضعیف مي‌کنند. ایران از نرخ بالای بیکاری و تورم رنج مي‌برد که منجر شده هست شهروندان آن در جستجوی کار به کشورهای دیگر مهاجرت کنند و موجب فرار مغزها شده هست.

 

پس از آن‌که اقتصاد ایران پیروی از محدودیت‌هاي تجاری سال‌هاي ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ را رد کرد، دولت این کشور توافق‌نامه‌هایي را با کشورهای دیگر از جمله کشور آلمان و ایالات متحده امضا کرد تا اقتصادش را بازسازی و فرصت‌هاي اقتصادی جدیدی ایجاد کند. ایران هنوز هم در حال کردن بر روی سیاست‌هایي برای بهبود فرصت‌هاي تجاری و استخدامی برای مردم هست و سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور را مورد حمایت قرار مي‌دهد.