پارس ناز پورتال

انواع کابین آسانسور+ تصویر

انواع کابین آسانسور+ تصویر

کابین آسانسور اتاقکی فلزی است که مسافر، بار یا هردو را در خود جای داده و حمل می­کند. این محفظه در بین فضا ریل­ها قرار دارد و توسط سیم بکسل که طنابی فولادی است، در مسیری عمودی جابه­جا می­شود.کابین­ها انواع مختلفی دارند که شامل نفربر، خودروبر، باربر، برانکاردبر و ویلچربر می­باشد.

 

در این مقاله تمام اطلاعات در مورد کابین آسانسور را بررسی خواهیم کرد.تمامی کابین­های آسانسور دارای یک کف به­منظور ایستادن مسافران، دیوارهایی برای حفاظت از مسافران یا بار، سقف و معمولا درب هستند که باید در تراز هر طبقه توقف کنند و طی زمان توقف و ورود و خروج مسافر یا بار در آن حد تراز باقی بمانند. کابین­ها از 3 قسمت عمده تشکیل شده­اند.

 

* چهارچوب یا اصطلاحا یوک که خود به 3 بخش یوک بالا، ستون­های کناری و یوک پایین تقسیم می­شود.

* دیوارها که به­عنوان حفاظ عمل می­کنند.

* سکو که مسافرین یا بار باید روی آن قرار بگیرند.

 

بر اساس استانداردهای اغلب کشورها وجود درب برای کابین الزامی می­باشد. زیرا به­عنوان محافظی است که هنگام حرکت کابین از برخورد احتمالی مسافران با دیواره چاه جلوگیری می­کند.

 

در آسانسورهای کششی ممکن است سیم بکسل­ مستقیما به شاسی وصل شود و یا به دور فلکه هرزگرد بپیچد و روی کابین یا زیر آن که به یوک متصل است با کابین ارتباط یابد.کفشک­های غلتکی یا لغزشی در چهارگوشه کابین و روی یوک­ها جاگذاری می‌شوند تا کابین را در طول ریل­های راهنما هدایت کنند.

 

بنابراین ساختار یوک نه تنها از لحاظ قدرت دارای اهمیت است بلکه قرارگیری آن باید به­گونه­ای باشد که از انحراف در هنگام استفاده از کفشک­های غلتکی حفاظت شود. انحراف و کج شدن یوک­ها بعد از ساخت مشکل­ساز است و رفع آن کار سختی خواهد بود. بنابراین دقیق بودن اجزا نصب یوک­ها بسیار مهم است.

انواع کابین آسانسور+ تصویر

بررسی ابعاد کابین آسانسور

 

ابعاد کابین با توجه به سطح مورد نیاز بار یا نفر از جداول استاندارد ساخت پیروی می­کند. در آسانسورهایی مثل تخت­بر، برانکاردبر، ویلچربر یا خودروبر کابین ابعاد خاصی دارد که قبل از ساخت باید ابعاد داخل چاه آسانسور به­دقت بررسی و اندازه­گیری شود و سپس ابعاد نهایی کابین محاسبه گردد.

 

در اندازه­گیری­ها باید حدفاصل بین سطح داخلی دیواره چاه آسانسور و بدنه کابین را حداکثر 5 سانتی­متر و حداقل 2 سانتی­متر در نظر گرفت. وزن کلی کابین که یکی از موارد مهم محسوب می­شود نیز باید بر اساس قدرت موتور آسانسور تعیین گردد.

 

اجزا به­کاررفته در کابین آسانسور

 

آسانسور از ورق­های گالوانیزه سیاه ساخته می­شود که ضخامت این ورق­ها در قسمت بدنه حداقل 1.5 میلی­متر و برای کف و سقف حداقل 2 میلی­متر می­باشد. این ورق­ها یکپارچه نیستند و به شکل مدول­هایی هستند که با پیچ به هم وصل شده­اند. این مدول­ها معمولا دارای عرض 30 سانتی­متر و طول 2 متر بوده و پیچی که آن­ها را به هم وصل می­کند از نوع M6 یا M8 می­باشد.

انواع کابین آسانسور+ تصویر

محل نصب دکمه­های اضطراری و نمراتور نمایشی

 

دکمه­های زنگ و توقف اضطراری یکی از اجزا تشکیل­دهنده کابین است که در پایین­ترین دکمه کابین قرار می­گیرد. پایین­ترین دکمه باید در ارتفاع 890 میلی­متری نصب شود و بالاترین دکمه نیز در قسمت بالا باید ارتفاعی 1370 میلی­متری داشته باشد.

 

داخل کابین باید همواره روشن باشد و نوری معادل 100 لوکس داشته باشد. هواکشی به­منظور تهویه هوا در داخل کابین تعبیه می­شود که باید به ازای هر شخص 15 تا 20 cfm باشد. دستگیره­ای که در کابین نصب می­شود باید 20 میلی­متر از دیوارها و 900 میلی­متر از کف آسانسور فاصله داشته باشد.

 

جنس کابین آسانسور

 

انتخاب جنس کابین به موارد بسیاری از جمله نوع آسانسور، وزن مجاز کابین آسانسور، ظرفیت آسانسور، میزان قدرت موتور آسانسور، روکار بودن یا نبودن آسانسور، در معرض خورشید بودن یا نبودن آن و… وابسته است.

 

معمولا برای ساخت کابین از استیل ضد خش یا استیل نگیر، فرمیکا، MDF یا ترکیب استیل و ام دی اف استفاده می­شود. استیل­های ضد خش جنس بهتری دارند و کمتر خش می­افتند. ترکیب آینه و استیل نیز طرفداران زیادی دارد. از استیل­های دکوراتیو رنگی مثل دودی، نقره­ای، طلایی، مسی و رزگلد نیز می­توانید برای جنس کابین استفاده کنید.

انواع کابین آسانسور+ تصویر

انواع کابین آسانسور+ تصویر

انواع کابین آسانسور+ تصویر

انواع کابین آسانسور+ تصویر

انواع کابین آسانسور+ تصویر

در نظر داشته باشید که جنس کابین باید استاندارد باشد. به­طور مثال اگر کابینی با جنس ام­دی­اف را انتخاب می­کنید باید از نسوز بودن آن مطمئن شوید.یا برای مثال وقتی کابین آسانسور در معرض نور خورشید قرار دارد به دلیل انعکاس نور از کابین­هایی به جنس استیل استفاده نمی­شود.

 

برای آسانسورهای باربری نیز استفاده از کابین استیل توصیه نمی­شود زیرا وزن آسانسور زیاد خواهد شد. در مواردی نیز از کابین­های شیشه­ای استفاده می­شود که به این نوع کابین، کابین پاناروما می­گویند.

 

سخن پایانی

 

انتخاب و خرید کابین آسانسور کاری حساس و بااهمیت است و خروجی نهایی آن در پروژه شما بسیار تاثیرگذار است. بنابراین در هنگام انتخاب نهایت وسواس را به خرج دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین دریافت مشاوره می­توانید به سایت آموزشی لوازم آسانسور مراجعه فرمایید.