پارس ناز پورتال

جستجو در پارس ناز

اولین زنان سیاستمدار جهان را بشناسید

اولین زنان سیاستمدار جهان را بشناسید

اولین زنان سیاستمدار جهان را بشناسید 

زنان در عرصه سیاست مدت هاي زیادی هست که چهره هاي سرشناسی به جامعه ارائه داده اند, امروز به شما چهره هاي شاخص سیاسی جهان را معرفی میکنیم. در تاریخ سیاسی جهان در کنار رجال سیاسی میشود بانو‌هایي را یافت که هر کدام در برهه اي از زمان بخشی از قدرت را به دست گرفتند. با اولین زن هاي این حوزه آشنا شوید.

 

تاریخ احتمالا هرگز به خودش نمیدید که از پشت همه ي نگاه هاي مردسالارانه روزی بشود زن هایي را از دلش بیرون کشید که بعدها در جایگاهی قرار بگیرند که نه فقط برای دور و اطرافشان که بتوانند روی کشور و جهان تاثیرگذار باشند و حتی برای انواع مناسبات آن نسخه بپیچند.

 

زنهایی که گاهی اوقات همه ي این جایگاه ها و دستاورد ها میتواند از آن ها شخصیتی بسازد که احتمالاً هیچ سنخیتی با کلیشه هاي مرسومی که انسانها از دنیای زنانه افراد برای خودشان متصور میشوند نداشته باشند: برای همین هم بین همۀ رویدادها و قصه هایي که بشر برای تاریخ ساخته هست می‌توان زن هایي را پیدا کرد که هر کدامشان خوشبختانه یا بدبختانه میتوانند مثال نقض برچسب هاي زنانه اي مانند جنس دوم, لطیف یا ظریف بودن باشند.

اولین زنان سیاستمدار جهان را بشناسید

به همین بهانه به سراغ زنانی در تاریخ جهان رفتیم که در شکار کرسی هاي حکومت داری و سیاسی دستی بر آتش داشته و دارند. کسانی که احتمالاً نسبت تعدادشان با مردها قابل قیاس نباشد ولی حضورشان به خودی خود در طول زمان هاي گوناگون انقدر چشم گیر بوده هست که آدم‌ها بتوانند تا مدتها نام انها را در تاریخ به ذهن بسپارند و درمورد انها حرف به میان آورند.

 

ایزابل پرون آرژانتینی

این زن آرژانتینی اولین زنی هست که در امریکای لاتین و نیم کره غربی زمین بر مسند ریاست جمهوری تکیه زده .دیدنی هست بدانید که ایزابل در یک خانواده کاملا معمولی بزرگ شد به قدری که بعد از فوت پدرش در کلاس پنجم مدرسه را رها و ترک تحصیل کرد و بعدها در کلوب ها و کافه ها مشغول به کار شد.

 

او در یکی از همین کلوب ها بود که با همسرش خوآن پرون آشنا شد این در حالی بود که پس از مدتی او بعنوان سومین همسر رئیس جمهور آرژانتین لقب گرفت تا جاییکه بعد از به این که خوآن پرون به رئیس جمهوری رسید ایزابل همسر او توسط آرا بعنوان معاون رئیس جمهور وارد عالم سیاست شد:

 

اما زمان زیادی به طول نیانجامید که با مرگ همسرش بعنوان اولین رئیس جمهور زن آرژانتین شناخته شد که به دنبال این موضوع هم کودتای نظامی علیه او شکل گرفت.دیدنی هست بدانید که این رئیس جمهور ناکام بعد از کودتا و آزادی از حبس به کشور اسپانیا پناهنده شد و دادگاه اسپانیا هم در تمام آن مدت از استرداد او به آرژانتین خودداری کرد.

اولین زنان سیاستمدار جهان را بشناسید

آنگلا مرکل آلمانی

آنگلا مرکل از ۲۲نوامبر سال ۲۰۰۵ و در سه دوره پیاپی بعنوان صدر اعظم کشور آلمان بر مسند قدرت تکیه زده هست تا جاییکه در جهان به این سیاستمدار ۶۳ساله لقب مارگارت تاچر قرن بیست و یکم را داده اند. دیدنی هست بدانید که تحصیلات آنگلا مرکل در حوزه فیزیک و شیمی بوده : به قدری که او در انقلابهای سال ۱۹۸۹ بعنوان یک فیزیکدان

 

و با مدرک دکتری شیمی فیزیک پا به عرصه سیاست گذاشته هست و در سال ۱۹۹۰ با قرار گرفتن در جایگاه سخنگوی دولت کشور آلمان شرقی به چهره سیاسی خود شکل جدی تری داده تا جاییکه تا به امروز و در سال ۲۰۱۶ او از جانب مجله فوربز برای ۱۰سال پیاپی لقب قدرتمندترین زن جهان را از آن خود کرده هست.

اولین زنان سیاستمدار جهان را بشناسید

سیریماو بندارانایکه سریلانکا

او اولین اولیه وزیر زن دنیاست که در سریلانکا به این پست سیاسی رسید. از طرفی دیگر او رهبر حزب آزادی این کشور نیز بود: اما نکته دیدنی دقت درمورد این زن سیاسی این هست که سیاست جزیی از خانواده او محسوب می شد از آنجایی که همسر او از اولیه وزیران قبلی سریلانکا بود و دخترش یکی از رئیس جمهورهای این کشور تا جاییکه او دوران سوم اولیه وزیری خود را زیر نظر ریاست جمهوری دخترش گذراند.

اولین زنان سیاستمدار جهان را بشناسید

الن جانسون سیرلیف لیبریایی

در آفریقا به او لقب بانوی آهنین داده اند. چون او کسی هست که در قاره افریقا توانست عنوان اولین زن رئیس جمهور را از آن خود کند و تا گذشته از آن در دولت هاي قبلی این کشور بعنوان وزیر امور مالی و دارایی شاخته شود. سیرلیف با این که در سال ۱۹۹۷ در رقابت هاي انتخاباتی کشورش ناکام ماند

 

ولی بالاخره توانست در سال ۲۰۰۵موفق این رقابت ها باشد. این زن افریقایی در سال ۲۰۱۱ برنده پاداش صلح نوبل شد. دیدنی هست بدانید که سیرلیف ۷۸ساله در ۱۷سالگی ازدواج کرد اما چند سال بعد از همسرش جدا شد و همان ازدواج برای او ۴فرزند به جا گذاشت.

اولین زنان سیاستمدار جهان را بشناسید

بینظیر بوتو پاکستانی

این سیاستمدار پاکستانی در دو دوره اولیه وزیر این کشور از حزب مردم بوده هست. به بینظیر بوتو لقب اولین زن سیاستمدار مسلمان را می‌دهند که بر منصب اولیه وزیری تکیه زد. زندگی عالی بو تو پر از فراز و فرودهای عجیب‌وغریب هست به شکلی که اگر نگاهی به زندگینامه او بیندازید متوجه این موضوع خواهید شد.

 

تجربه ترورهای پی در پی گرفته تا تبعید هشت ساله او به دوبی و بریتانیا: تجربه هاي تروری که در نهایت در سال ۲۰۰۷ عملی شد و بوتو به واسطه آن در استان پنجاب پاکستان به ضرب گلوله به قتل رسید. مفید هست بدانید که بینظیر بوتو رگ و ریشه ایرانی هم داشته: چون میگویند مادر بینظیر بوتو نصرت اصفهانی از کردهای ایران بوده هست.

اولین زنان سیاستمدار جهان را بشناسید

مارگارت تاچر انگلیسی

هیچ کس فکر نمیکرد بعدها جهان به دختری که فارغ التحصیل رشته هنر از دانشگاه آکسفورد باشد لقب بانوی آهنی را بدهد .کسی که بعدها از زندگی او فیلمی با همین نام و با بازی مریل استریپ ساخته شد. تاچر نام و آوازه خوشی در میان ما ایرانی ها ندارد اما با این حال او اولین اولیه وزیر زن تاریخ بریتانیا هست که در چند دوره پیاپی توانست سمت خود در این کشور حفظ کند.

 

وی را به لحاظ سیاستمداری در بریتانیا میتوان یک انگلیسی تمام عیار دانست تا جاییکه افراد زیادی تاچر را به لحاظ سیاستمداری در بریتانیا هم رده وینستون چرچیل میدانند به شکلی که بعد از او از شگردهای سیاسی این زن آهنی بعنوان “تاچریسم” در سیاست یاد می‌کنند.

اولین زنان سیاستمدار جهان را بشناسید

دیلما روسف برزیلی

تا چند سال پیش بعد از آنگلا مرکل در جهان وی را بعنوان دومین زن نیرومند جهان می شناختند. دیلما یک مادر بلغاری و یک پدر برزیلی دارد. کسی که در سال ۲۰۱۰ توانست بعنوان اولین زن و ۳۶امین رئیس جمهور کشور برزیل شناخته شود: ولی در نهایت وداع خوبی با صندلی ریاست جمهوری نداشته باشد

 

چون این رئیس جمهور در سال ۲۰۱۶ توسط سنای برزیل به مدت شش ماه به خاطرات انگ فساد مالی از اختیارات ریاست جمهوری تعلیق و در نهایت بعد از محرز شدن اتهاماتش از ریاست جمهوری برزیل کنار گذاشته شد.

اولین زنان سیاستمدار جهان را بشناسید

یولیا تیموشنکو اوکراینی

این زن در میان سال‌های ۲۰۰۵تا ۲۰۱۰ اولیه وزیر کشور اوکراین بود. زنی که در کنار عرصه سیاست به دلیل فعالیت هاي اقتصادی اش از ثروتمندترین افراد اوکراین نیز محسوب می شود. نکته دیدنی دقت درمورد زندگی تیموشنکو این هست که او در سال ۲۰۱۱ به انگ تخطی از حدود اختیارات قانونی

 

به هفت سال حبس محکوم شد: اما در سال ۲۰۱۴ بعد از درگیری‌هاي مخالفان و موافقان دولت اوکراین و تسخیر قصر ریاست جمهوری توسط مخالفان, پارلمان این کشور با بازگشت به قانون اساسی سال ۲۰۰۴ موافقت کرد و همین فرمایش اساس ساز آزادی تیموشنکو شد.

اولین زنان سیاستمدار جهان را بشناسید

ایندیرا گاندی

علی رغم نام خانوادگی اش, او هیچ خویشاوندی اي با ماهاتما گاندی رهبر انقلابی هند نداشت. او درسن 21 سالگی بعنوان عضو حزب کنگره ملی هند گزینه شد. در تعریف این بانوی هندی وی را یکی از غوغایی ترین سیاستمدارهای هند دانسته اند. او از سال 1966 تا ۱۹۸۴ اولیه وزیر کشور هند بود اما بالاخره توسط سیک هاي هندی ترور شد.

اولین زنان سیاستمدار جهان را بشناسید

هیلاری کلینتون

بعد از کاندولیزا رایس که اولین زن سیاه پوستی بود که به مقام وزیر امور خارجه ایالات متحده کشور آمریکا رسید هیلاری کلینتون را میتوان سومین زنی دانست که بعد از رایس بر این مسند تکیه میزند: اما چیزی که کلینتون را متمایز می‌کند نه همسری بیل کلینتون رئییس جمهور سابق امریکاست

 

و نه رسیدن به پست وزارت خارجه ایالات متحده بلکه او اولین زنی هست که در این کشور نامزد حزب دموکرات برای ریاست جمهوری امریکا شد تا جاییکه پیش از این هیچ زنی در امریکا نتوانسته بود به چنین جایگاهی در یکی از احزاب اصلی ایالات متحده برسد.

اولین زنان سیاستمدار جهان را بشناسید

بانوان سیاستمدار جهان،زنان سیاستمدار زن،زنان دنیای سیاست،بانوان در سیاست جهان،زنان سیاستمدار ایالات امریکا