پارس ناز پورتال

ایده‌های جذاب و اصول طراحی دفتر کار کوچک

مجموعه : دکوراسیون
ایده‌های جذاب و اصول طراحی دفتر کار کوچک

امروزه، توجه به دکوراسیون و طراحی دفتر‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. این امر، در دفتر‌های کار کوچک اهمیت بیشتری دارد؛ چرا‌که، این دفتر‌ها فضای کمتری دارند که این فضا باید به بهترین شکل مدیریت شود. طراحی دفتر کار کوچک، با رعایت برخی نکات مهم بسیار آسان‌تر می‌شود.

 

از‌ آن‌جایی که، برخی از شرکت‌ها با کمبود بودجه مواجه هستند، در محیط‌های کوچک با فضای کم فعالیت می‌کنند. بدون‌شک، شیوه طراحی دکوراسیون این محیط‌ها همیشه جزء دغدغه‌های کارمندان و مدیران محسوب می‌شود.

 

اصول طراحی دفتر کار کوچک

یک دفتر کار باید به‌گونه‌ای طراحی شود که پاسخگوی نیاز‌های افراد و کارمندان باشد. همچنین، در‌صورتی که محیط یک محیط خدماتی باشد، باید بتواند نیاز‌های مشتریان را نیز برطرف کند. نکته قابل‌توجه این است که یک محیط کار باید در کنار کارایی مناسب از زیبایی و جذابیت مطلوبی نیز برخوردار باشد.

 

برای طراحی این دفتر‌های کار باید از اصول و نکات مهم در طراحی دفتر‌های کار پیروی کرد. در این‌ هنگام، طراحان از ترفند‌هایی استفاده می‌کنند که موجب بزرگ‌تر دیده­شدن و کارایی این محیط‌ها می‌شود.

 

توجه به نیاز‌ها و خواسته‌ها

یکی از نکات مورد‌توجه در طراحی محیط کار، توجه با نیاز کارفرما و افراد است. در این هنگام بهتر است تا با نیاز‌ها و اهداف کارفرما از ایجاد چنین محیطی آگاه شوید. همچنین برخی افراد با کارکنان و مشتریان نیز صحبت می‌کنند. این کار موجب می‌شود تا نقاط قوت، قوی‌تر شده و نقاط ضعف نیز برطرف شوند.

 

تعیین نوع کسب‌و‌کار

بدون‌شک، فعالیت‌هایی که در یک دفتر تجاری انجام می‌شود، با فعالیت‌های یک دفتر اداری تفاوت دارد؛ بنابراین، باید نوع کسب‌و‌کار را تعیین کنید؛ سپس طراحی این دفتر را با‌توجه به نوع آن انجام دهید.

 

انتخاب یک سبک مناسب و مخصوص

هر محیطی باید دارای یک سبک خاص در چیدمان باشد؛ به‌عنوان مثال، ممکن است که مدیران شرکت درخواست یک دکوراسیون کلاسیک را داشته باشند. این در حالی است که، سبک کلاسیک می‌تواند در متراژ محیط موثر باشد. اگر مساحت فضا به‌گونه‌ای باشد که امکان انجام این سبک در آن وجود دارد، طراحی دکوراسیون به‌صورت کلاسیک انجام می‌شود.

 

انتخاب و تهیه لوازم بر‌اساس محیط

یکی از مهم‌ترین چالش‌ها در طراحی یک دفتر کار کوچک، انتخاب لوازم و تجهیزات مناسب است. البته، نیازی نیست تا در این مورد نگران باشید. امروزه، تجهیزاتی تولید می‌شوند که بسیار خلاقانه هستند و فضای کمی را اشغال می‌کنند؛ به‌عنوان مثال، میز‌های شناور یا دیواری، میز‌های ال شکل یا قفسه‌بندی از این تجهیزات هستند. این لوازم به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که همزمان با رفع نیاز‌های افراد، فضای کمی را نیز اشغال می‌کنند.

اصول طراحی دفتر کار کوچک

ایده های جذاب برای طراحی دفتر کار کوچک

 

  • برای داشتن یک محیط کار جذاب می‌توانید از ایده‌های دیگران نیز استفاده کنید. این کار می‌تواند کمک کند تا شما طراحی موردنظر خود‌تان را پیدا کنید.

 

  • برای طراحی یک محیط کار کوچک، باید تمام عناصری که موجب بر‌هم خوردن تمرکز افراد می‌شود را حذف کنید.

 

  • بهتر است از دکوراسیون‌های ساده استفاده کنید؛ این کار باعث می‌شود تا محیط کار شما خلوت‌تر و کارآمد‌تر شود.

 

  • استفاده از رنگ‌های آرامش‌بخش در اولویت قرار دارد.

 

  • فضای دفتر کار شما می‌تواند با کمک قفسه‌های کتاب جذاب‌تر شود.

 

  • میز‌ها و کمد‌های چوبی نقش پر‌رنگی را در جذابیت دفتر کار شما ایفا می‌کنند. اگر طراحی این میز و کمد‌ها به‌صورت خاص انجام شود؛ جذابیت دفتر چند‌برابر خواهد شد.

 

  • نکته قابل توجه این است که طراحی دفتر کار به‌گونه‌ای انجام شود که افراد حاضر در این محیط احساس صمیمیت داشته باشند.

 

  • در طراحی یک محیط کار کوچک، باید نکاتی در ‌نظر گرفته شود. یکی از این نکات مهم، توجه به کاری است که در این محیط انجام می‌شود.

 

  • شما می‌توانید از انواع پوستر‌ها و پوستر‌های 3 ‌بعدی در محیط کار خود استفاده کنید. این پوستر‌ها می‌توانند گزینه بسیار مناسبی برای طراحی دفتر‌های کاری به‌شمار روند.

ایده های جذاب برای طراحی دفتر کار کوچک

استفاده از پارتیشن

یکی از روش‌های محبوب و پر‌طرفدار در طراحی یک دفتر کار کوچک، استفاده از پارتیشن‌بندی است. البته این روش برای طراحی محیط‌های کار بزرگ نیز کاربرد دارد؛ در‌واقع این روش، قسمت‌بندی محیط کار است که باید با‌توجه به برخی نکات انجام شود. قسمت‌بندی صحیح، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در‌صورتی که، این کار به بهترین شکل انجام شود، کوچک­بودن محیط به چشم نخواهد آمد.

 

در حال حاضر، انواع پارتیشن اداری در بازار وجود دارد. این تجهیزات به‌صورت شیشه‌ای و پیش‌ساخته در بازار یافت می‌شوند. این تجهیزات از ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی برخوردار هستند. یکی از مهم‌ترین این ویژگی‌ها، انعطاف‌پذیری و جا‌به‌جایی آن‌ها است. پارتیشن‌بندی‌های شیشه‌ای، امروزه به یکی از محبوب‌ترین‌ها تبدیل شده‌اند.

 

نورپردازی دفتر کار کوچک

نور‌پردازی از دیگر عناصر مهم در طراحی یک دفتر کار است. برای این کار، ابتدا باید تعداد پنجره‌ها و نحوه دریافت نور طبیعی مشخص شود. بدون‌شک، شدت نور‌پردازی به این مورد بستگی دارد. اگر دریافت نور طبیعی به اندازه کافی باشد، باید از نور‌پردازی با شدت کم استفاده شود.

 

این در‌ حالی است که، نور‌پردازی در محیط‌های کم‌نور باید مناسب باشد؛ بنابراین، شدت نور‌پردازی در این‌گونه محیط‌ها افزایش می‌یابد؛ چرا‌که، نور‌پردازی صحیح و داشتن نور کافی، می‌تواند تاثیر قابل‌توجهی در روحیه کارمندان بگذارد. با نور‌پردازی صحیح و اصولی از آسیب رسیدن به چشم کارمندان و افراد نیز جلوگیری می‌شود.

 

نکته مهم این است که نور‌پردازی در دفاتر کار کوچک، با استفاده از آباژور‌ها انجام نمی‌شود. نور مخفی بهترین گزینه برای این کار است. در حال حاضر، روش‌های مختلفی برای ایجاد نور مخفی وجود دارد. هیچ‌کدام از این روش‌ها فضایی را اشغال نمی‌کنند و نور محیط را به ‌خوبی تامین می‌کنند.

 

ترکیب رنگ دفتر کار کوچک

از دیگر نکات مورد‌توجه در طراحی یک دفتر کار کوچک، انتخاب رنگ‌ها است. در این زمان، روانشناسی رنگ‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. یک طراح باید درباره روانشناسی انواع رنگ‌ها اطلاعات داشته باشد. در‌ این‌صورت می‌تواند محیطی کارآمد اجرا کند.

 

برای طراحی محیط‌های کوچک، اغلب از رنگ‌هایی با تم روشن استفاده می‌کنند. رنگ‌های روشن توانایی بزرگ‌تر کردن محیط و ایجاد شادی و نشاط را دارا هستند. بر‌خلاف رنگ‌های روشن، رنگ‌های تیره می‌توانند فضا را کوچک‌تر کرده و محیطی نا‌خوشایند ایجاد کنند. همچنین، رنگ‌های تیره حس یکنواختی و خستگی را در کارمندان تشدید می‌کنند.

 

مهم است بدانید که انتخاب رنگ‌های تیره در محیط‌های کاری کوچک، بر ‌روی عملکرد کارمندان تاثیر می‌گذارد. حتی ممکن است موجب کاهش راندمان آن‌ها نیز شود. نکته دیگری که وجود دارد، توجه به میزان نور آفتاب است.

 

همچنین، نباید از چندین رنگ در یک محیط استفاده شود. این کار می‌تواند چشم افراد را تحت‌تاثیر قرار دهد. با رعایت این نکات می‌توانید دکوراسیون جذابی را برای محیط کار خود داشته باشید.

ترکیب رنگ دفتر کار کوچک

جمع بندی

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های افراد برای دکوراسیون یک دفتر کاری، تهیه انواع پارتیشن‌بندی‌ها است. شرکت شیشه تتراجام، با تجربه بالایی که دارد، در زمینه تولید انواع شیشه‌ها و پارتیشن‌بندی‌های شیشه‌ای، فعالیت می‌کند. شما می‌توانید انواع شیشه‌ها و پارتیشن‌بندی‌های شیشه‌ای را با کیفیت بالا و خدمات مناسب از تتراجام تهیه کنید.

 

همچنین، امکان برقراری تماس و دریافت مشاوره از کارشناسان تتراجام، برای مشتریان عزیز ایجاد شده است. تمام مراحل تولید و نصب، توسط مجموعه تتراجام انجام می‌شود تا مشتریان از کیفیت محصولات اطمینان حاصل کنند.