پارس ناز پورتال

این خوراکی برای مصرف زنان باردار توصیه می شود!

این خوراکی برای مصرف زنان باردار توصیه می شود!

چکیده : بارداری زمانی مهم و حساس در زندگی هر زن است. در این دوران، زنان نه تنها باید از بدن خود مراقبت کنند، بلکه باید به فرزند در حال رشد خود ویتأمین‌های لازم و ضروری را هم برسانند. در اصل، غذا‌هایی که زنان باید بخورند باید شامل موادی مثل پروتئین، ویتأمین‌ها، مواد معدنی، چربی‌های سالم، کربوهیدرات‌ها، فیبر و مایعات باشند.

 

بارداری زمانی مهم و حساس در زندگی هر زن است. در این دوران، زنان نه تنها باید از بدن خود مراقبت کنند، بلکه باید به فرزند در حال رشد خود ویتأمین‌های لازم و ضروری را هم برسانند. در اصل، غذا‌هایی که زنان باید بخورند باید شامل موادی مثل پروتئین، ویتأمین‌ها، مواد معدنی، چربی‌های سالم، کربوهیدرات‌ها، فیبر و مایعات باشند.

 

خبر خوب این است که غذا‌های مختلفی مثل گوشت سفید و قرمز، میوه‌ها، سبزیجات، آجیل و غیره دارای این مواد هستند. شما هم به آسانی می‌توانید موادی مثل آجیل را از فروشگاه‌هایی مثل حاجی بادومی تهیه کنید. اما در مورد غذا‌های دیگر چه؟ اگر مایل به دانستن بیشتر در مورد این غذا‌ها هستید، با ما همراه باشید تا بهترین خوراکی‌ها برای زنان باردار را در این مقاله برایتان توضیح دهیم.

 

آجیل

گول ظاهر کوچک آجیل‌ها را نخورید. با اینکه این خوشمزه‌های ترد و نمکی کوچک هستند، اما سرشار از ویتأمین‌ها و مواد بسیار مهمی مثل منیزیم، زینک، پتاسیم، ویتأمین E، پروتئین، فیبر، و چربی‌های سالم هستند. در این بین، پیشنهاد ما به شما این است که شما گردو‌ها که دارای اسید‌های چرب امگا ۳ هستند را مصرف کنید.

 

همچنین، شما می‌توانید بادام و بادام درختی را هم روزانه بخورید. بادام و بادام درختی به ترتیب دارای مقدار زیادی کلسیم و فولات هستند که مصرف این مواد برای زنان باردار مهم هستند. از سوی دیگر، خوبی آجیل این است که خوردنش راحت است و شما می‌توانید در هر زمان از روز آن را بدون هیچ دردسری بخورید.

 

بنابراین، اگر شما به خرید آجیل علاقمند هستید، می‌توانید از سایت حاجی بادومی که یکی از بهترین ارائه‌کننده‌های آجیل و خشکبار است بازدید و در آنجا قیمت آجیل را مشاهده کنید.

این خوراکی برای مصرف زنان باردار توصیه می شود!

محصولات لبنی

در زمان بارداری، یک ماده غذایی مهم که شما باید به بدن خود و نوزادتان برسانید پروتئین است. خوشبختانه، در محصولات لبنی مثل شیر و ماست به اندازه کافی پروتئین وجود دارد. بنابراین، از آنجایی که ما هر روز می‌توانیم پنیر یا ماست را با غذایمان بخوریم، این نوع غذا‌ها انتخاب خوبی برای تأمین پروتئین بدن شما محسوب می‌شوند.

 

اما علاوه بر داشتن پروتئین، محصولات لبنی مثل شیر و ماست هم دارای کلسیم، فسفر، انواع ویتأمین ب، منیزیم و زینک هستند. بنابراین، از لحاظ غنی بودن مواد غذایی و ویتأمین‌ها، خیالتان از بابت محصولات لبنی راحت باشد.

 

ماهی سالمون

در ماهی سالمون مقدار زیادی اسید امگا ۳ وجود دارد که این ماده برای ساختن سلول‌های مغز و چشم نوزاد شما مهم است. از اینرو، خوردن سالمون می‌تواند مقدار زیادی از اسید امگا ۳ را برای بدن شما و نوزادتان در دوران بارداری تآمین کند.

 

با این حال، شما وقتی که می‌خواهید ماهی سالمون را بگیرید، حتماً در مورد منبع ماهیگیری آن مطمئن شوید. دلیل آن این است که خیلی از ماهی‌ها از منابع آلوده به جیوه ماهیگیری می‌شوند و برای همین، ممکن است که ماهی که شما می‌گیرید آلوده به جیوه باشد.

 

گوشت قرمز

یکی از مهمترین مواد غذایی برای بدن مادر پروتئین است. آمینو اسید‌هایی که در پروتئین وجود دارند پایه و بنیان سلول‌های بدن ما را تشکیل می‌دهند و در رشد جنینتان نقش مهمی دارند. همچنین، مصرف پروتئین قند خون شما را تنظیم و گرسنگی‌تان را کاهش می‌دهد.

 

اما علاوه بر پروتئین، یک عنصر مهم دیگر در گوشت قرمز آهن است که به تولید گلبول‌های قرمز خون‌تان کمک می‌کند. شما در دوران بارداری نیاز زیادی به آهن دارید چون هم گلبول‌های قرمز خون خودتان و هم خون بدن جنین‌تان باید ساخته شوند. بنابراین، خوردن گوشت قرمز می‌تواند این دو ماده را به خوبی به بدن شما برساند.

 

حبوبات

به غیر از پروتئین‌های حیوانی، که در گوشت قرمز و سفید پیدا می‌شوند، بدن شما در زمان بارداری نیاز به پروتئین‌های گیاهی هم دارد. برای رساندن پروتئین گیاهی به بدنتان شما باید حبوباتی مثل عدس، لوبیا و سویا را در برنامه غذایی‌تان بگنجانید.

 

اما علاوه بر پروتئین گیاهی، شما با خوردن حبوبات می‌توانید موادی مثل فیبر، آهن، کلسیم و مهمتر از همه فولات را وارد بدنتان کنید. فولات یکی از مهمترین انواع ویتامین ب است که در رشد نوزاد، مخصوصاً در سه ماه اول بارداری نقش مهمی را ایفا می‌کند. بنابراین، در دوران بارداری از خوردن فولات غافل نشوید.

 

تخم مرغ

اگر شما به دنبال منبع پروتئینی هستید که سریع بتوان آن را مصرف کرد، حتماً به سراغ تخم مرغ بروید! خوبی خوردن تخم مرغ علاوه بر راحت بودن مصرف آن این است که خوردن یک تخم مرغ به تنهایی می‌تواند ۶ گرم پروتئین را به بدنتان برساند.

 

اما فواید تخم مرغ فقط به پروتئین آن محدود نمی‌شوند. در تخم مرغ مقدار قابل توجهی ویتامین D وجود دارد که این ویتامین برای ساخت استخوان‌های جنین شما مهم است. همچنین، در تخم مرغ ماده‌ای به نام کولین وجود دارد که به ساخت سلول‌های مغزی و عصبی جنین شما کمک می‌کند. از این رو، حتماً تخم مرغ را در برنامه غذایی دوران بارداریتان بگنجانید.

 

انواع سبزیجات

سبزیجاتی مثل کلم بروکلی، کلم پیچ و اسفناج آنقدر در خود مواد غذایی و ویتأمین‌های مفید دارند که ما نمی‌توانیم اهمیت آن‌ها را در برنامه غذایی دست کم بگیریم. برای مثال، خوردن سبزیجاتی مثل کلم‌ها می‌تواند مقدار زیادی فیبر، ویتامین ث، ویتامین K، ویتامین آ، کلسیم، آهن، فولات و پتاسیم را وارد بدنمان کند.

 

همچنین، بررسی‌ها نشان می‌دهند که افزایش مصرف سبزیجات می‌تواند ریسک وزن کم نوزاد در هنگام تولد را کاهش دهد. بنابراین، در دوران بارداری حتماً سبزیجات را در برنامه غذایی خودتان بگنجانید.

 

سیب زمینی شیرین

در طول دوران بارداری یکی از ویتأمین‌هایی که برای رشد جنین بسیار مهم است ویتامین آ است. مسلماً شما می‌توانید برای رساندن ویتامین آ به بدن‌تان هر روز یک هویج بخورید. اما اگر برایتان امکان دارد، سیب زمینی شیرین را هم مصرف کنید.

 

در سیب زمینی شیرین مقدار زیادی بتاکاروتن وجود دارد که وقتی که این ماده وارد بدنمان می‌شود بدن ما آن را تبدیل به ویتامین آ می‌کند. همچنین، به غیر از بتاکاروتن در سیب زمینی شیرین فیبر زیادی هم وجود دارد.

 

در نتیجه، شما با خوردن این فیبر می‌توانید هم خودتان را سیر نگه دارید و هم اینکه قند خونتان را تنظیم کنید. از سوی دیگر، فیبر سیب زمینی شیرین باعث کاهش مشکلات گوارشی مثل یبوست می‌شود که در زمان بارداری برای زنان خیلی شایع است.

 

توت‌ها

اگر شما به دنبال میان وعده‌ای شیرین و سالم با شاخص قند خونی متوسط می‌گردید، پس می‌توانید انواع توت را مصرف کنید. در توت‌ها کربوهیدرات سالم، ویتامین ث، آب، فیبر و آنتی اکسیدان به مقدار کافی وجود دارند.

 

در نتیجه، اگر شما انواع توت را به اندازه کافی مصرف کنید، مجبور نیستید که نگران افزایش قند خون بدنتان در دوران بارداری شوید. در صورت تمایل، شما می‌توانید در دوران بارداری بلوبری، تمشک، توت فرنگی و توت‌های دیگر را میل کنید.

 

میوه‌های خشک

وقتی که شما حس ضعف دارید و می‌خواهید سریع به بدنتان انرژی برسانید، ممکن است که اول از همه سراغ آبنبات و شکلات بروید. اما چیزی که بهتر است و شما می‌توانید به جای آبنبات و شکلات آن را مصرف کنید میوه خشک است. مواد غذایی میوه‌های خشکی مثل انجیر خشک یا آلو خشک با روند خشک شدن درون آن متمرکز می‌شوند.

 

برای همین، میوه‌های خشک شیرین‌تر هستند و خیلی سریعتر می‌توانند به شما حس سیری بدهند. اما به غیر از این، شما با خوردن میوه‌های خشک می‌توانید فیبر، پتاسیم، کلسیم و آنتی اکسیدان‌های میوه را هم به بدن خودتان برسانید.

 

بنابراین، مصرف میوه‌های خشک علاوه بر رساندن انرژی به بدن فواید زیادی هم در دوران بارداری دارند. با این وجود، حواستان به مصرف میوه خشک باشد، زیرا مصرف زیاد آن می‌تواند کالری بدن شما را زیاد کند.

 

روغن جگر ماهی

یادتان می‌آید که ما گفتیم که اسید چرب امگا ۳ برای رشد سلول‌های مغز و چشم جنین مهم است؟ بنابراین، اگر شما به دنبال یک منبع سرشار از اسید امگا ۳ می‌گردید، می‌توانید روغن جگر ماهی را تهیه کنید. علاوه بر این، در روغن جگر ماهی به غیر از اسید امگا ۳ دو ویتأمین آ و د وجود دارند که این دو ویتأمین هم برای سلامت بدن شما و هم برای سلامت بدن جنینتان مهم هستند.

 

آووکادو

آووکادو یک سوپر میوه جذاب و بسیار مغذی است که شما حتماً باید در رژیم غذایی‌تان داشته باشید. در آووکادو مقدار زیادی فیبر، آنتی اکسیدان، انواع ویتأمین ب (مثل فولات)، پتاسیم، مس، ویتأمین E و ویتأمین ث وجود دارند.

 

پس همانطور که مشاهده می‌کنید، فولات یک منبع غنی از مواد غذایی و ویتأمین‌های مفید است که برای بدن شما و جنینتان پرفایده است. علاوه بر این، در آووکادو چربی‌های سالمی وجود دارند که به ساخت بافت پوست و سلول‌های مغزی جنین شما کمک می‌کنند. همچنین، خوردن آووکادو می‌تواند اختلالات رشد جنین در نواحی مغز و مهره‌های کمرش را کاهش دهد.

 

غلات سبوس‌دار

ممکن است که شما خیلی گرایش ذاتی به غلات سبوس‌دار مثل برنج قهوه‌ای یا جو پرک نداشته باشید. اما این نوع غلات نسبت به برنج یا آرد سفید مواد غذایی بیشتری داشته و سرشار از فیبر، ویتأمین، ترکیب‌های گیاهی و پروتئین هستند.

 

از آنجایی هم که شما در دوران بارداری باید غذای کافی را به بدن خود و جنینتان برسانید، خوردن این نوع غذا خالی از لطف نیست، مگر نه؟ برای همین، شما می‌توانید هر روز صبح کمی با صبحانه خود غلات سبوس دار میل کنید تا از مواد غذایی مفید آن بی‌بهره نمانید.

 

سویا سبز

اگر شما به غذا‌های گیاهی علاقه دارید، پس از خوردن سویا سبز غافل نشوید. درست است که ظاهر سویا سبز کوچک و جمع و جور است، اما دانه‌های آن دارای پروتئین، کلسیم و فولات هستند.

 

همه این‌ها موادی هستند که مصرف آن‌ها در دوران بارداری خیلی مهم است. علاوه بر این، پخت سویا سبز خیلی راحت است. برای مثال، شما می‌توانید سویا سبز را روی اجاق بخار پز کنید یا اگر دلتان بخواهد می‌توانید آن را با پلو ترکیب کنید.

هویج

مثل سیب زمینی شیرین، در هویج هم مقدار زیادی بتاکاروتن وجود دارد که بدن ما آن را تبدیل به ویتأمین آ می‌کند. ویتأمین آ ویتأمین مهمی برای رشد چشم‌های جنین، پوست و اعضای بدن او است.

 

با این حال، به خاطر فیبر زیاد هویج، خوردن آن برای بسیاری از افراد کمی سخت است. برای همین، شما می‌توانید به جای خوردن هویج خام آب آن را بگیرید. یک راه دیگر هم این است که اگر بخواهید، می‌توانید آن را بخارپز کنید یا به غذا‌هایی مثل آبگوشت یا خورشت هم تکه‌های آن را اضافه کنید.

فلفل دلمه‌ای

یک خوراکی گیاهی دیگر که شما خیلی راحت می‌توانید آن را با غذا و سالاد مصرف کنید فلفل دلمه‌ای است. در فلفل‌های دلمه‌ای ویتأمین‌های آ و ث به میزان زیادی وجود دارند. همچنین، فیبر فلفل دلمه‌ای برای مشکل یبوست زنان باردار بسیار مفید است.

 

اما خوبی فلفل دلمه‌ای این است که شما راحت می‌توانید آن را در کنار غذا یا در خود غذا مصرف کنید. حتی اگر حال غذا درست کردن را نداشته باشید، می‌توانید فلفل دلمه‌ای را از یخچال بیرون بیاورید و آن را چند قاچ بکنید و به صورت خام هم بخورید.

 

انبه

اگر دلتان هوس میوه شیرین کرده است، می‌توانید به سراغ یکی از سروران میوه‌های شیرین یعنی انبه بروید. اما انبه فقط به خاطر شیرینی‌اش جذاب نیست. در انبه ویتأمین‌های آ و ث به میزان زیاد وجود دارند و شما می‌توانید با خوردن انبه هم قند خونتان را بالا ببرید و هم اینکه ویتأمین‌های مفید را به بدنتان هم برسانید.

 

آب

شاید شما با خود فکر کنید که شمول آب در این فهرست کمی عجیب به نظر برسد، چون خوردن آب یک چیز بدیهی است. با این حال، خیلی‌ها در طول روز آب کافی را به بدنشان نمی‌رسانند. برای همین، ما در این فکر بودیم که حتماً آب را در فهرست خوراکی‌های مهم دوران بارداری قرار دهیم، چون اهمیت آن در این زمان دوچندان می‌شود.

 

دلیل آن این است که در زمان بارداری حجم خون شما ۴۵ درصد بیشتر خواهد شد. از آنجایی هم که آب یکی از عناصر مهم تشکیل دهنده خون است، شما باید آب کافی را به بدنتان برسانید تا برای بدن خود و جنینتان خون‌سازی لازم را کرده باشید. (برای مشاهده قیمت آجیل شب عید روی این لینک کلیک کنید.)